Site icon I-love-you.pl

Praca rodzica: wskazówki i porady dotyczące udanej współpracy

Eltern sitzen gemeinsam in einem Kreis

Bieten Sie in Ihrer Einrichtung verschiedene Formen der Elternarbeit an.

Dlaczego udana praca rodzica jest tak ważna?

Efektywne rodzicielstwo daje ogromne korzyści wszystkim zaangażowanym, dlatego powinniście się wzajemnie wspierać w realizacji swoich celów.

Jakie są podstawowe elementy udanego rodzicielstwa?

Przede wszystkim praca rodzicielska wymaga wyrozumiałego podejścia do siebie.

Jak należy sobie radzić z kontrpropozycjami i krytyką?

Wielu rodziców i wychowawców ma własne wyobrażenia na temat tego, jak powinna wyglądać najlepsza edukacja. Dlatego staraj się okazywać szacunek dla innych opinii.

Współpraca rodziców i wychowawców jest ważnym elementem pracy w przedszkolu. Wiele osób zastanawia się jednak, jak właściwie wygląda dobra praca rodziców i jakie są jej konkretne cele. Choć nie ma jednoznacznej definicji pracy wychowawczej, zebraliśmy dla Was wskazówki i porady, dzięki którym dowiecie się, jak praca wychowawcza może przebiegać w przedszkolach i szkołach. W naszym artykule dowiesz się, co jest niezbędne do rozwoju sprawnej współpracy i jak zapobiegać problemom w partnerstwie wychowawczym.

[button]Kup książki o pracy z rodzicami online[/button]

1. szacunek dla różnych poglądów

Spróbuj znaleźć wspólny mianownik

Na wieczorze rodziców spotyka się zwykle wiele różnych osób, które mają bardzo różne pomysły na pedagogikę. Niektórzy rodzice są zainteresowani wymianą tylko w ograniczonym zakresie lub są entuzjastami tylko niektórych tematów. Podczas gdy jednej rodzinie brakuje raczej zajęć sportowych, inni rodzice mogą narzekać na niewystarczającą ofertę językową lub życzyć sobie nieco więcej możliwości swobodnej zabawy.

Rodzice samotnie wychowujący dzieci mają inne pomysły i problemy czasowe, tak że trudno je pogodzić z proponowanymi metodami matek, dla których wychowanie dzieci jest głównym zadaniem w życiu.

Ważne jest, aby wziąć pod uwagę indywidualne zainteresowania i życzenia oraz spróbować wypracować wspólne cele. Ważnym elementem, który pozwoli na wprowadzenie tego w życie, jest umożliwienie wypowiedzenia się wszystkim rodzicom, którzy chcą wnieść swój wkład.

Oczywiście każda świetlica ma swoją własną koncepcję i stara się wspierać dzieci określonymi metodami. Niemniej jednak powinna być możliwa otwarta wymiana z rodzicami, aby zasygnalizować pewną elastyczność w odniesieniu do form realizacji.

2. pedagogika i koncepcje świeckie

Codzienna praca często znacznie odbiega od wyobrażeń wielu rodziców.

Każdy przedszkolak, jak i każdy nauczyciel przedszkola ma solidne przygotowanie zawodowe. Jest to konieczne i ważne, ale niekoniecznie powinno być głównym punktem zainteresowania w rozmowie z rodzicami.
W przedszkolu trzeba raczej ciągnąć razem, aby osiągnąć jak najlepsze wyniki dla dzieci.

Nawet jeśli nie ma jednoznacznej definicji pracy rodzicielskiej, rodzice powinni być zaangażowani w ważne nadchodzące decyzje. Partnerstwo edukacyjne opiera się przecież na wzajemnym zaufaniu. Z jednej strony wychowawcy w przedszkolu chcą, aby rodzice wdrażali pewne rzeczy w domu.
Z drugiej strony rodzice również domagają się pewnych aspektów edukacyjnych, aby wiedzieli, że ich dziecko jest w dobrych rękach. Dlatego, jeśli to możliwe, starajcie się dojść do wspólnego mianownika, aby wszystkie osoby zaangażowane w pracę z rodzicami miały świadomość, że chcecie działać tylko w najlepszym interesie dzieci.

Rada: Rodzice i wychowawcy powinni od początku współpracować ze sobą. W ten sposób wzmacniają się podstawy i może rozwinąć się harmonijna współpraca.

3 Czas na praktyczne wdrożenie

Obowiązkowa współpraca:

Zgodnie z § 22a ust. 2 SGB VIII, przedszkola są zobowiązane do włączania rodziców w podejmowanie ważnych decyzji. Współpraca służy realizacji wspólnego zadania wychowawczego.

Jak ładnie brzmi teoria, tak w praktyce często jest daleka od ideału. Nie w każdym przedszkolu stosunek opieki nad dziećmi jest optymalny, a nie jedna placówka zapewnia rodzicom jedynie niewielką ilość czasu na pracę.

Ponieważ jednak edukacja dzieci leży w interesie wszystkich zainteresowanych, należy starać się nie tylko organizować bardzo ogólne wieczory dla rodziców, ale jak najaktywniej angażować rodziców.
Pod wieloma względami właśnie to może odciążyć, dzięki czemu na przykład jesienne festyny czy imprezy świąteczne mogą być realizowane przy mniejszym wysiłku. Praca rodziców nie powinna być zatem postrzegana jedynie jako uciążliwy obowiązek przedszkola, ale raczej jako okazja do uzyskania wskazówek z zewnątrz i jak najlepszego wspierania dzieci.

Oprócz klasycznego wieczoru rodziców możliwe są następujące pomysły na intensyfikację pracy rodziców:

Jak może wyglądać udana współpraca rodziców i wychowawców można zobaczyć na tym filmie na YouTube:

Wskazówka: Jako nieco prostszy środek komunikacji dla wiadomości ogólnych wystarczy również list rodziców.

4 Wspólne planowanie projektu w pracy z rodzicami

Czasami rodzice mają doskonałe pomysły na pracę projektową.

Jeśli planujecie w świetlicy pewne projekty, to nie dotyczą one tylko wychowawców. W ramach dobrego przygotowania można zaprosić rodziców na przykład na temat zdrowego żywienia. Późniejszy tydzień projektowy, podczas którego dzieci uczą się, jak postępować z określonymi produktami spożywczymi, będzie miał znacznie większy wpływ. Być może kilku rodziców postanowi teraz wdrożyć zdobytą wiedzę w życie codzienne i mniej polegać na fast foodach.

Nawet jeśli niektórzy rodzice mają trudniej z jednym lub drugim tematem, to poprzednie głosowanie poprawia klimat. Jeśli skupiono się na projektach społecznych, jeden lub drugi rodzic może mieć dobry pomysł lub kontakty do pewnej instytucji, która może pomóc przedszkolu. W sprawach artystycznych rodzice mogą dostarczyć materiały lub pomóc w kwestiach technicznych. Wykorzystajcie wymianę do realizacji nowych, wspólnie organizowanych projektów.

Oto ponownie nasze wskazówki dotyczące udanej współpracy w skrócie:

5. kupuj książki o rodzicielstwie online

No products found.


No products found.


Exit mobile version