Site icon I-love-you.pl

Lęk przed stratą u dzieci: rozpoznawanie objawów i skuteczne ich pokonywanie

Verlustängste bei Kindern
Co może prowadzić do lęku przed utratą?

Oprócz traumatycznych doświadczeń, do lęku przed stratą u dzieci prowadzą przede wszystkim zbyt bliskie lub nieadekwatne relacje.

Jak rozpoznać strach przed stratą u dzieci?

Niektóre z rozpoznawalnych objawów to silny płacz, gdy opiekun wychodzi z pokoju lub niemożność pójścia do przedszkola. Można również rozpoznać konsekwencje psychosomatyczne, takie jak bóle brzucha.

Jakie są długoterminowe konsekwencje nieleczonego lęku przed stratą?

Niezdolność do nawiązywania relacji z innymi ludźmi, kompulsje kontrolne czy trudności w kontaktach z powiernikami to jedne z możliwych konsekwencji lęku przed stratą.

Lęki są czymś zupełnie normalnym. Każdy człowiek boi się pewnych rzeczy. W pewnym stopniu jest to również konieczne i niezbędne do przetrwania. Sensownie jest bać się drapieżnych kotów lub nie stać pod drzewem podczas burzy.

Niestety jednak strach może być również paraliżujący i niepotrzebnie utrudniać życie.

Strach przed stratą występuje zarówno u dzieci, jak i u rodziców. Jakie są jednak przyczyny i jakie są objawy skrajnego lęku przed stratą? W naszym artykule przyglądamy się dziecięcym lękom przed stratą i wyjaśniamy, jak rodzice mogą pomóc dziecku je pokonać.

[button]Poradnik rodzicielski o odpowiedniej ilości miłości i dystansu[/button]

1.Traumatyczne doświadczenia wyzwalają u dzieci lęk przed stratą

Niektórym dzieciom brakuje oparcia w życiu.

W niektórych przypadkach lęk przed stratą u dzieci stosunkowo wyraźnie wynika z braku zaufania. Zaniedbanie i brak fizycznych uczuć mogą tak bardzo przerażać dzieci, że nieustannie obawiają się, że zawiodą rodziców i całkowicie ich stracą.

Zwłaszcza jeśli rodzice sami są chorzy i mogą tylko słabo lub w niewielkim stopniu zajmować się dzieckiem, lęki te mogą z czasem nasilać się tak, że przybierają skrajne rozmiary i dzieci z trudem radzą sobie bez rodziców.

Rada: Kto sam cierpi na depresję lub po prostu czuje się przytłoczony, powinien wcześnie szukać pomocy, aby u dzieci nie rozwinął się lęk przed stratą.

2 Separacje i spory wywołują lęk

Lęk przed separacją i utratą:

Według badań, lęk przed separacją i utratą jest najczęstszym zaburzeniem lękowym u dzieci. Często prowadzi do rozwoju innych lęków.

Jeśli istnieją trudności w związku, dzieci często odbierają to, nawet jeśli wiele osób uważa, że tak nie jest.
Jeśli w związku występują problemy, staraj się w miarę możliwości trzymać je z dala od dziecka i rozwiązywać różnice.

Jeśli nie uda się ich rozwiązać i dojdzie do rozwodu, wiele dzieci obwinia się za rozstanie. Dlatego należy rozmawiać z dziećmi jak najbardziej otwarcie i od początku dać do zrozumienia, że separacja nie będzie miała wpływu na relacje z dzieckiem.

3. Znalezienie przyczyn nie zawsze jest łatwe

To, że dzieci mogą doświadczać lęku przed stratą po rozstaniu, jest jeszcze stosunkowo oczywiste. Niestety jednak istnieją również przyczyny mniej poważne, z których wielu rodziców początkowo nie zdaje sobie sprawy.

Czasami także zbyt bliski związek

Na przykład następujące zachowania mogą już prowadzić do lęku przed stratą u dzieci:

Jak widać z tej krótkiej listy, istnieją zasadniczo dwa czynniki rozwoju wczesnodziecięcego lęku przed stratą.
Może je wywołać zarówno zbyt bliskie przywiązanie, jak i niewystarczające.

Uwaga: należy słuchać swoich przeczuć dotyczących tego, co jest dobre dla dziecka. Pamiętaj jednak również o tym, aby nie skupiać się zbytnio na sobie, lecz wpuścić innych opiekunów do życia swojego i dziecka.

4. Rozpoznawanie strachu przed stratą u dzieci

Niezależnie od tego, czy mają 2 czy 5 lat, wiele dzieci nie wyraża bezpośrednio swojego lęku przed rozłąką z matką lub ojcem, ale okazuje go poprzez swoje zachowanie.

Nie zawsze łatwo jest rozpoznać te objawy bezpośrednio.

Na lęk przed stratą wskazują następujące objawy:

Oprócz tych objawów związanych bezpośrednio z lękiem przed stratą, często występują konsekwencje psychosomatyczne. Dzieci te cierpią na dolegliwości fizyczne, takie jak bóle brzucha czy głowy. Niektóre dzieci źle się odżywiają, ponieważ brakuje im apetytu. Niektóre dzieci mają też tendencję do długotrwałego moczenia łóżka lub są łatwo drażliwe, ponieważ sytuacja jest emocjonalnie bardzo stresująca.

5. przekazywanie lęku – lęk przed stratą przekazywany jest własnym dzieciom.

Jeśli rodzice sami cierpią z powodu lęku, to często nieświadomie przekazują to uczucie własnym dzieciom. Dzieci zauważają, kiedy rodzicom bardzo trudno jest z nich zrezygnować.
Dlatego staraj się jak najwcześniej wpuścić do ich życia innego opiekuna i nie dawaj dziecku odczuć, że byłoby to coś złego.

Jeśli bardzo trudno jest Ci walczyć z własnymi lękami przed stratą, uciekaj się do profesjonalnej pomocy. W ten sposób pomożesz nie tylko sobie, ale i swojemu dziecku.

Kilka wskazówek dotyczących radzenia sobie z lękiem przed stratą jako rodzic znajdziesz w tym filmie na YouTube:

6. pokonaj strach przed stratą – działaj jak najszybciej

Przekazuj dziecku, że może wiele osiągnąć

Jeśli zauważysz u swoich dzieci objawy lęku przed stratą, powinieneś zareagować. Szczególnie jeśli zachowanie jest bardzo wyraźne, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy.
Najlepiej zapytać pediatrę lub udać się bezpośrednio do terapeuty dziecięcego.

Zasadniczo staraj się zbudować zdrową relację z dzieckiem, która będzie charakteryzowała się zaufaniem. Wspólne rytuały, a także stanowcze zasady mają elementarne znaczenie dla poprawy relacji rodzic-dziecko.
Twoje dziecko powinno zawsze czuć się bezpiecznie. Dlatego zwracaj szczególną uwagę na dotrzymywanie złożonych obietnic i aktywnie wzmacniaj wiarę dziecka w siebie.

W przypadku mniej wyrazistych lęków niekoniecznie pomocne jest zajmowanie się nimi. Jeśli jednak zauważysz, że lęk przed stratą stanowi już dużą część codzienności, poruszaj ten temat otwarcie. Pediatra lub terapeuta dziecięcy lub młodzieżowy może dokładnie pokazać, jak może wyglądać droga wyjścia z kryzysu.

7 Konsekwencje nieleczonego strachu przed stratą

Wielu cierpiących coraz bardziej się izoluje.

Wielu dorosłych, którzy w dzieciństwie cierpieli na lęk przed stratą, ma jeszcze później duże problemy z budowaniem relacji z innymi ludźmi. Szczególnie w kontaktach z bliskimi powiernikami trudności wynikają często z tego, że są oni zbyt blisko lub nie dość blisko. Często brakuje po prostu dobrego wyczucia proporcji.

Niestety, nierzadko pojawiają się kompulsje kontrolne. Z powodu zagrożenia utratą ludzie próbują kontrolować sytuacje. Ponieważ jednak nie wszystko da się ustalić i w życiu zawsze zdarzają się poważne wstrząsy, osoby z lękiem przed utratą mają tendencję do popadania w depresję. Czasami silnie się wycofują, aby nie dopuścić do kolejnych strat.

Rada: Nawet w przypadku wyraźnych i długotrwałych lęków przed stratą można się wyleczyć.
Nigdy nie jest za późno, aby zmienić swoje życie i nie ma wstydu w szukaniu pomocy u ekspertów.

8. Poradnik rodzica o odpowiedniej ilości miłości i dystansu

No products found.

Exit mobile version