Site icon I-love-you.pl

Jesper Juul: życie, poglądy i książki pedagoga

jesper juul
Kim był Jes per Juul?

Jesper Juul był duńskim terapeutą rodzinnym, który najpierw kształcił się jako nauczyciel, ale potem pracował jako pracownik socjalny. W swojej terapii rodzinnej angażował nie tylko dzieci, ale przede wszystkim ich rodziców.

Jakie były jego poglądy?

Pedagog i terapeuta rodzinny Jesper Juul był zdania, że harmonijny związek wynika tylko z wzajemnego szacunku i równości w rodzinie. Dla niego nie istnieje coś takiego jak „właściwe wychowanie”.

Które pojęcia szczególnie przypadły mu do gustu?

Wszystkie swoje spostrzeżenia pedagogiczne terapeuta rodzinny wyjaśnia w książce „5 kamieni węgielnych dla rodziny – jak działa rodzicielstwo”. Dotyczy ona następujących centralnych pojęć: współpraca i uczciwość, samoświadomość i pewność siebie, odpowiedzialność osobista, sztuka mówienia „nie” i rodzice jako latarnie morskie.

Wychowanie dzieci jest nauką samą w sobie. To również wyjaśnia, dlaczego w ramach pedagogiki istnieje tak wiele różnych koncepcji, w których charakter relacji między rodzicem a dzieckiem jest bardzo zróżnicowany. Jesper Juul jest jednym z najbardziej znanych terapeutów rodzinnych, który poświęcił się temu tematowi.

W tym artykule dowiesz się kim był Jesper Juul i jakie miał poglądy. Przedstawimy Ci nieco bliżej centralne koncepcje i damy Ci krótki wgląd w jego różne prace, które stały się światowymi bestsellerami.
[button]Dalsza lektura na ten temat[/button]

1. koncepcja pedagogiczna wyrosła z własnego dzieciństwa

W ujęciu Juula to nie dzieci, lecz rodzice są najważniejszym elementem w terapii rodzinnej.

Relacje między rodzicami a dziećmi mogą być bardzo różne. Z jednej strony charakter relacji zależy od kultury. Oznacza to, że relacja ta zależy od regionu i odpowiednich okoliczności życiowych. Z drugiej strony, relacja ról również zmienia się w czasie.

Do XX wieku w Niemczech istniał wyraźny podział ról między rodzicami i dziećmi. W ścisłej hierarchicznej relacji rodzice mieli władzę nad dziećmi, tak że musiały one wykonywać „rozkazy” i wolno im było mówić jak najmniej.

To tradycyjne, autorytarne wychowanie zmieniło się tymczasem na demokratyczne koncepcje wychowawcze. Duży wkład w ten rozwój miał również duński terapeuta rodzinny Jesper Juul.

Jesper Juul dorastał wraz z rodzicami w duńskim mieście portowym Vordingborg. Ukończył szkołę średnią, a następnie pracował m.in. jako młodszy kucharz, barman oraz jako robotnik ziemny i betoniarz. Następnie studiował historię i religię w kolegium nauczycielskim.

Po poznaniu amerykańskiego psychiatry Waltera Kemplera i duńskiego psychiatry dziecięcego Mogensa A. Lunda przez dziewięć lat pracował w ośrodku dla młodzieży, gdzie towarzyszył samotnym matkom. Szkolił się również jako terapeuta rodzinny i we współpracy z innymi psychiatrami założył Instytut Kemplera w Skandynawii.

W ostatnich latach przed wystąpieniem rzadkiej choroby nerwowej Juul zajmował się głównie coachingiem rodzicielskim. Prowadził wykłady, seminaria i intensywnie pracował z rodzinami uchodźców i weteranów wojennych w Chorwacji.

Wielu psychologów i terapeutów rodzinnych zgadza się, że własne dzieciństwo Jespera Juula silnie wpłynęło na jego poglądy. Dorastał z zaborczą matką i bardzo lekceważącym ojcem. W wieku 16 lat wyrwał się z tej rodzinnej konstrukcji i poszedł własną drogą.

Jesper Juul zrewolucjonizował relacje rodzic-dziecko.

Cytaty Jespera Juula
Jesper Juul w czasie swojej aktywności podał wiele cytatów, które pomagają wielu rodzicom lepiej zrozumieć swoje dzieci i przejść przez trudne sytuacje. Niektóre z tych formujących cytatów można znaleźć tutaj.

Pedagogika w ostatnich czasach bardzo się zmieniła. Nasze dzieci zajmują w dzisiejszym świecie zupełnie inną pozycję niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Według Jespera Juula ta zmiana była nie tylko ważna, ale i na czasie.

Rodziny stoją dziś przed bardzo dużym zadaniem. Chodzi o pogodzenie partnerstwa męża i żony z pełnym miłości wychowaniem dzieci. O ile kiedyś małżeństwo było dominujące, konieczne do zaistnienia, o tyle dziś jest to wybór emocjonalny. Dzieci nie są już prowadzone, ale traktowane na równi i z szacunkiem.

W ujęciu Juula bowiem rodzina to bardziej relacja niż wychowanie. Odrzucał zarówno autorytarne rodzicielstwo, jak i leseferystyczny styl wychowania. Ważne jest, aby znaleźć równowagę między bliskością a granicami. Relacja rodzic-dziecko charakteryzuje się dawaniem i braniem, dzięki czemu wszyscy członkowie rodziny mają równe prawa.

Ważne jest, aby rodzice poważnie traktowali poglądy, życzenia i potrzeby swoich dzieci. Szczególnie w fazie defiance, która ma miejsce głównie w przedszkolu, dziecko musi nauczyć się, jak radzić sobie z agresją i frustracją. Dlatego również tutaj ważne jest, aby mówić „nie” i nie ulegać.

Ciekawy wywiad z Jesperem Juulem znajdziecie w tym filmie:

3. 5 Kamienie węgielne dla rodziny – oto centralne spostrzeżenia pedagogiczne

Dla Jespera Juula agresja dzieci to ważne emocje, z którymi rodzice muszą nauczyć się radzić.

Pedagog i terapeuta rodzinny zajmuje się kamieniami węgielnymi tej równej i godnej relacji w swojej książce „5 kamieni węgielnych dla rodziny – Jak działa rodzicielstwo”.

Swoje wnioski omawia w następujących pięciu głównych punktach:

Te pięć kamieni węgielnych dotyczy tego, jak w szczególnie bezstresowy sposób żyć razem w rodzinie i wśród rodzeństwa. Chodzi o to, aby współpracować w rodzinie i jednocześnie pozwolić na zachowanie integralności dziecka. W tym procesie pojawiają się konflikty, ale mogą być one regulowane przez rodziców.

Według Juula, dzieci chcą być uznawane i zauważane przez własną rodzinę. Taka afirmacja tworzy poczucie własnego ja, co ma ogromne znaczenie dla rozwoju dziecka.

Rodzice muszą wykazać się odpowiedzialnością w tej strukturze i wyznaczać dzieciom granice. Muszą one być spójne i oparte na wewnętrznych przekonaniach. Jednak równie ważne jest, aby rodzice byli latarniami morskimi dla swoich dzieci. Powinni dać swoim dzieciom bezpieczeństwo poprzez zdecydowane stanowisko i regularnie wysyłać sygnały.

Ponadto wskazuje, że istnieją cztery wartości, na których powinno się skupiać wychowanie rodzic-dziecko. Te kluczowe aspekty poruszył również w osobnej książce „4 wartości, które podtrzymują dzieci przez całe życie”. Te wartości to: Równość, Uczciwość, Autentyczność i Odpowiedzialność.

4. „Kompetentne dziecko” i „Nie dla miłości” to dwie z jego najbardziej znanych książek.

Jesper Juul utrwalił swoje spostrzeżenia wychowawcze w licznych książkach dla rodziców, wychowawców i nauczycieli.

Jesper Juul napisał w swoim życiu ponad dwa tuziny książek, z których większość stała się międzynarodowymi bestsellerami. Podczas gdy niektóre z jego książek są bardziej odpowiednie dla rodziców i rodzin, inne są coraz częściej wykorzystywane w szkoleniu wychowawców i nauczycieli.

W 1997 roku wydał swoją pierwszą książkę w Niemczech. W „Dein kompetentes Kind” (Twoje kompetentne dziecko) przedstawia swoje idee wychowawcze i daje rodzicom wskazówki, jak włączać dzieci w procesy decyzyjne. Do jego najważniejszych dzieł należy również książka „Nein aus Liebe” (Nie dla miłości).

Poniżej znajduje się lista niektórych znaczących publikacji Jespera Juula:

5. książki Jespera Juula

Exit mobile version