Site icon I-love-you.pl

Głuchota u niemowląt: przyczyny, diagnoza, leczenie

Wenn Babys gehörlos sind
  • Głuchota u niemowląt jest zazwyczaj wrodzona i może być spowodowana np. wadami rozwojowymi ucha.
  • Jako środek zapobiegawczy, przyszłe matki powinny unikać alkoholu i nikotyny w czasie ciąży.
  • Istnieją dwa główne rodzaje badań w celu zdiagnozowania głuchoty u dziecka.

Posiadanie głuchego dziecka jest straszną diagnozą dla wielu rodziców. Natychmiast pojawiają się lęki i obawy o ograniczenia, z jakimi dzieci będą musiały sobie radzić w codziennym życiu, jeśli będą głuche. Ponadto pojawia się wiele pytań. Na przykład rodzice chcą wiedzieć, jak rozwija się głuchota u dzieci, co ją powoduje i jak będzie się rozwijać mowa u dzieci, które są głuche. Artykuł ten wyjaśnia również, jak diagnozuje się i leczy głuchotę u dzieci.

1. jak rozwija się głuchota u dziecka

Głuchota u niemowląt oznacza najczęściej, że dziecko głuche nie odbiera w ogóle żadnych dźwięków ani mowy. Zdarzają się jednak również ubytki słuchu o różnym stopniu nasilenia. Istnieją dwa rodzaje głuchoty, w zależności od stopnia nasilenia:

Dwustronna głuchota u dziecka, tak że dziecko jest całkowicie głuche, jest często obecna po urodzeniu . Natomiast ubytek słuchu pojawia się zwykle w późniejszym okresie życia i często jest nabyty.

Jeśli szukasz dalszych informacji lub kontaktu do grup wsparcia lub stowarzyszeń zawodowych, możesz je znaleźć w Niemieckim Towarzystwie Osób Niedosłyszących.

2. przyczyny głuchoty u niemowląt

Ucho dziecka jest wrażliwym organem.

Istnieje kilka możliwych przyczyn głuchoty wrodzonej u niemowląt:

Przyczynami nabytych wad słuchu są:

3. rozwój mowy u dzieci głuchych

Implant ślimakowy może być często stosowany u niemowląt
.

Mowa i słuch są u człowieka ściśle powiązane. Języka uczymy się przez słuch, mowy przez powtarzanie tego, co się słyszy.

Głuchoty nie da się wyleczyć. Jednak obecnie istnieje wiele pomocy, które ułatwiają dziecku codzienne życie. Należą do nich m.in.

z. Należą do nich język migowy, aparaty słuchowe w uchu lub za uchem oraz implanty ślimakowe.

Szczególnie ważne jest, aby dzieci niesłyszące uczyły się języka migowego w młodym wieku. Rodzice również powinni znać język migowy.

4 Zapobieganie głuchocie u niemowląt

W większości przypadków nie można zapobiec temu, aby dziecko stało się głuche. Ale co można zrobić:

  1. Utrzymywać czynniki ryzyka na jak najniższym poziomie.
  2. Rozpoznać głuchotę u dziecka tak wcześnie, jak to możliwe.

Czynniki ryzyka w czasie ciąży to:

Dodatkowo można wykonać następujące czynności:

5 Diagnoza głuchoty u niemowląt

Nawet dokładne obejrzenie ucha dziecka wiele mówi lekarzowi.

Gdy są jeszcze niemowlętami, badanie słuchu dzieci nie jest łatwe. Nie są one w stanie aktywnie uczestniczyć w badaniu słuchu.

Istnieją jednak dwie procedury, które pozwalają wykryć głuchotę u niemowląt:

Żadna z tych procedur nie powoduje bólu. Najlepiej, aby dziecko spało podczas nich. Do obu procedur lekarze wybierają ciche otoczenie.

5.1 Pomiar emisji otoakustycznej

Procedura ta opiera się zasadniczo na echu. Najpierw diagnosta wprowadza sondę do kanału słuchowego. Sonda ta emituje miękkie, klikające dźwięki. Fale dźwiękowe są przekazywane do ucha wewnętrznego, aż dotrą do ślimaka. Cienkie komórki włosowe w ślimaku reagują na to drganiami, które wytwarzają fale dźwiękowe. Te z kolei docierają ponownie do ucha zewnętrznego. Mikrofon umieszczony na sondzie odbiera te fale dźwiękowe. Jeśli sygnał dźwiękowy jest słaby lub nie ma go wcale, dziecko jest głuche .

Uwaga: Czasami wynik pomiaru jest błędny, na przykład dlatego, że dziecko jest niespokojne lub w uchu znajduje się płyn. W takim przypadku dalsze badania dostarczą dokładniejszych informacji.

5.2 Audiometria pnia mózgu

Kompleksowe badania umożliwiają wykrycie głuchoty u niemowląt.

Audiometria pnia mózgu sprawdza, czy transport dźwięku lub odpowiednich sygnałów do mózgu odbywa się prawidłowo. Jest to specjalna forma EEG (elektroencefalografii). Audiometria pnia mózgu rejestruje elektroniczne impulsy z mózgu.

Lekarz przykleja małe płytki na skórze za uszami. Następnie dziecko otrzymuje specjalne słuchawki, które wysyłają klikające dźwięki do ucha wewnętrznego. Elektrody pokazują wtedy, czy dźwięk dociera do mózgu w postaci impulsu elektronicznego. Jeśli tak nie jest, głuchota u dziecka jest bardzo prawdopodobna.

Badania przesiewowe wszystkich noworodków pod kątem słuchu są rutynowo wykonywane w każdym szpitalu.

6. leczenie głuchoty u dziecka

Objawy głuchoty u niemowląt pojawiają się szybko. Rodzice często zauważają, że dziecko nie reaguje na dźwięki lub nawoływania. Inne objawy to:

Każdy, kto zaobserwuje te oznaki i objawy u dzieci, powinien skonsultować się z lekarzem.

Głuchota u dziecka stanie się trwałym problemem, jeśli nie zostanie podjęte leczenie. Jeśli dziecko pozostanie głuche i nieme, będzie miało problemy w szkole bez wystarczającej mowy. Ponadto głuche dzieci mają również trudności w ruchu drogowym w ocenie możliwych zagrożeń.

Głuchocie można jednak zaradzić. Jeśli nerw słuchowy jest nienaruszony , można rozważyć wszczepienie implantu ślimakowego.

Taka proteza słuchowa przejmuje rolę uszkodzonego ucha wewnętrznego. W zewnętrznej części implantu ślimakowego znajduje się procesor mowy z baterią i mikrofonem. Umieszcza się go za uchem. Lekarze wszczepiają wewnętrzną część do kości przy skroni. Tu ukryta jest cewka do odbioru i elektrody. Elektrody prowadzą do ślimaka w uchu wewnętrznym. Magnes zasila część wewnętrzną w energię elektryczną. Fale radiowe przekazują sygnały dźwiękowe. Proces słyszenia wygląda wtedy następująco:

  1. Wbudowany mikrofon odbiera dźwięk.
  2. Procesor mowy rozpoznaje te sygnały dźwiękowe, które są ważne dla słuchacza.
  3. Procesor mowy przesyła te sygnały do odbiornika.
  4. Cewka odbiorcza przetwarza fale radiowe na sygnały elektroniczne.
  5. Sygnały elektroniczne stymulują nerw słuchowy.
  6. Nerw słuchowy przekazuje sygnały do mózgu.
  7. Mózg interpretuje i rozumie to, co słyszy.

Nabywanie języka odbywa się przede wszystkim do około czwartego roku życia. Nie można go później po prostu nadrobić w określonej formie. Z tego powodu głuche dzieci otrzymują często w pierwszym roku życia implant ślimakowy. Następnie może nastąpić rehabilitacja, której celem jest przede wszystkim mowa.

Exit mobile version