Site icon I-love-you.pl

Edukacja seksualna dla dzieci: w którym momencie dziecko powinno być edukowane seksualnie?

Kind legt ohr an bauch der mutter
Dlaczego edukacja seksualna jest tak ważna?

Tylko wtedy, gdy dzieci są edukowane seksualnie, mogą rozwinąć pozytywny obraz ciała. Muszą się nauczyć, że posiadanie potrzeb seksualnych jest całkowicie normalne.

Kiedy należy rozpocząć edukację seksualną dzieci?

Należy edukować swoje dzieci jak najwcześniej. Ważne jest, aby upewnić się, że informacje są dostosowane do wieku.

Jak mogę włączyć edukację seksualną dla dzieci do codziennego życia?

Jest wiele korzyści z zajmowania się tematem seksualności w życiu codziennym, a nie jako jednorazowy wykład. Dlatego zawsze otwarcie i szczerze odpowiadaj na wszelkie pytania dziecka dotyczące tematów seksualnych.

Najpóźniej, gdy dziecko ma rodzeństwo, pojawiają się pytania typu: „Jak dziecko trafia do brzuszka?” lub „Co to jest płeć?”. W takich sytuacjach wielu rodziców nie wie, jak reagować na pytania swoich dzieci. Ze wstydu i zażenowania ciągle odkładają temat. A przecież wczesna edukacja dzieci jest bardzo ważna dla ich rozwoju i obrazu ciała.

Edukując dziecko, należy zawsze upewnić się, że informacje są dostosowane do wieku. Dlatego podajemy wskazówki, w jakim wieku należy powiedzieć dziecku, co zrobić, aby edukacja seksualna zakończyła się sukcesem.

[button]Użyj książek do edukacji seksualnej, aby temat był bardziej żywy[/button]

1. edukacja seksualna jest ogromnie ważna dla pozytywnego obrazu ciała

Daj dziecku możliwość poznania własnego ciała.

Temat seksualności bardzo się zmienił w ostatnich dekadach. Społeczeństwo staje się coraz bardziej tolerancyjne, możliwe jest więc komunikowanie indywidualnych potrzeb seksualnych. Jednak wielu rodziców wciąż bardzo się wstydzi powiedzieć o tym swojemu dziecku i nazwać rzecz po imieniu. W wielu rodzinach temat ten nie jest więc poruszany w wystarczającym stopniu.

Dzieci zaczynają jednak zadawać pytania już w bardzo wczesnym wieku. Aby odpowiednio towarzyszyć dziecku w jego rozwoju płciowym, ważne jest, aby na wszystkie pytania odpowiadać otwarcie. Tylko w ten sposób dzieci mogą rozwinąć pozytywny stosunek do swojego ciała i seksualności.

Rozwój zdrowej seksualności ma dla dzieci ogromne znaczenie. Rozwój psychoseksualny jest częścią rozwoju osobowości. Już małe dzieci są ciekawe, jak zbudowane jest ich ciało i jakie dotknięcia wywołują pozytywne uczucia.

Edukując dziecko jak najwcześniej w naturalny sposób, można zapobiec temu, by nie było ono edukowane przez internet, media czy pornografię. Istnieje bowiem niebezpieczeństwo, że seksualność jest postrzegana jako akt czysto fizyczny, który w niewielkim stopniu dotyczy uczuć.

Rada: Wyjaśnij dziecku odpowiednio wcześnie, że przedstawianie seksualności w mediach nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Tylko w ten sposób chłopcy i dziewczynki mogą nauczyć się traktować swojego partnera z szacunkiem.

2. edukuj dziecko w sposób odpowiedni do jego wieku

Edukacja seksualna dzieci nie odbywa się tylko w określonym czasie. Jest to proces, który trwa przez całe dzieciństwo. Informacje powinny stawać się bardziej szczegółowe wraz z wiekiem dziecka. Jednak również upewnij się, że odpowiadasz na pytania dziecka w wystarczającym stopniu, aby nie czuło się ono pozostawione samo z ważnymi kwestiami.

BZgA (Federalna Centrala Oświaty Zdrowotnej) oferuje wiele różnych materiałów, z których większość można pobrać bezpłatnie. Zawsze jest podane, do jakiej grupy docelowej dany materiał jest skierowany.

Również ten krótki film rysunkowy wyjaśnia temat edukacji seksualnej w sposób przyjazny dla dzieci:

2.1 Edukacja seksualna do trzeciego roku życia

Już w trakcie kołysania można nazwać poszczególne części ciała, w tym narządy płciowe.

Noworodki i maluchy potrzebują ogromnej ilości bliskości, ciepła i czułości. Poprzez codzienną opiekę fizyczną możesz więc już teraz pokazać dziecku, że dotyk to wspaniałe uczucie. Poprzez dużą ilość kontaktu fizycznego możesz towarzyszyć dziecku w postrzeganiu własnego ciała.

Zanim maluchy przyjdą do przedszkola, powinny znać własne części ciała i, jeśli to możliwe, umieć jerównież nazwać. Oczywiście obejmują one również narządy płciowe. Na początku można nadać im również zabawne nazwy, aby zdjąć z nich nieśmiałość związaną z otwartym mówieniem o nich. Ponieważ jednak dzieci nie znają jeszcze tych pojęć, mają do nich zupełnie inny stosunek niż dorośli, więc wymawianie terminów nie stanowi dla nich problemu.

2.2 Edukacja dzieci w wieku od trzech do sześciu lat

Już w przedszkolu należy zapoznać dzieci z ważnymi informacjami na temat seksualności. Już w przedszkolu bowiem dzieci zaczynają zadawać pytania, niektóre bardzo bezpośrednie, które niektórym rodzicom z początku odbierają mowę. Należy odpowiadać na te pytania w sposób dostosowany do wieku, ale jak najbardziej otwarty.

Najpóźniej w wieku przedszkolnym dzieci chcą odkrywać ciała swoje i swoich rówieśników. W tzw. zabawach w doktora dowiadują się, że chłopcy i dziewczynki wyglądają inaczej. W tym kontekście ważne jest, aby dzieci znały prawidłowe nazwy wszystkich części ciała. Ponadto przed rozpoczęciem nauki w szkole podstawowej, czyli od 6 lub od 7 roku życia, dziecko powinno wiedzieć, jak dochodzi do poczęcia dziecka.

Przygotujcie też dziecko do tego, jak przebiega rozwój od dziecka do dorosłego. Na przykład chłopcy są przygotowywani do pierwszego wytrysku, a dziewczynki do pierwszej miesiączki. Nie polegaj na tym, że dzieci otrzymają te informacje na zajęciach z edukacji seksualnej w szkole podstawowej.

Wczesna edukacja seksualna chroni również dzieci przed nadużyciami i przemocą seksualną. Tylko wtedy, gdy dziecko zna różnicę między normalną bliskością a aktami seksualnymi, jest w stanie powiedzieć „nie”.

2.3 Omówienie zmian fizycznych w wieku od 9 do 12 lat

Wyjaśnij dziecku znaczenie antykoncepcji.

W różnych badaniach naukowcy stwierdzili, że dojrzewanie zaczyna się u dzieci coraz wcześniej. Od 10 roku życia zaczynają rosnąć piersi i pojawiają się pierwsze włosy łonowe. Jeśli zauważysz u swojej córki białe upławy, powinnaś porozmawiać z nią o pierwszej miesiączce.

Ponieważ od tego momentu dzieci są już zdolne do rozmnażania się, należy poinformować dziecko o różnych metodach antykoncepcji. Jednak w tym czasie u dzieci rozwija się również zdrowe poczucie wstydu, więc mogą się krępować rozmawiać o tym z rodzicami. W takim przypadku zapewnij książkę edukacyjną lub inne materiały, aby dziecko mogło samodzielnie i w spokoju zająć się tym tematem.

Wraz z postępem dziecka, zmiany fizyczne wciąż się nasilają. Im starsze dzieci, tym ważniejsza staje się dla nich ich własna prywatność. Z tego powodu zadawanie pytań dotyczących seksu w międzyczasie może stać się dla dzieci trudne. Dlatego w razie problemów wolą prosić przyjaciół o radę.

2.4 Intensywne rozmowy z zakresu edukacji seksualnej dla dzieci w wieku od 12 do 17 lat

Nastolatki czerpią wiele informacji z czasopism lub internetu.

Wiadomo, że nastolatki są trudne i muszą sobie radzić z gąszczem różnych uczuć. Tutaj opłaca się szczególnie, jeśli zostały bardzo wcześnie i wszechstronnie wyedukowane.

Ponieważ intymna rozmowa z nastolatkami może być czasem bardzo trudna, tym bardziej powinieneś dać dziecku do zrozumienia, że w razie pytań lub potrzeby rozmowy zawsze służysz pomocą i radą. Zadbaj również o zachowanie prywatności, jeśli dziecko sobie tego życzy.

Chłopcy i dziewczęta mogą również uzyskać wiele ważnych informacji na temat seksualności od ginekologa lub lekarza medycyny męskiej. W takim otoczeniu nastolatki mogą zadawać pytania, których nie chcą zadawać swoim rodzicom.

3 W najlepszym przypadku edukacja seksualna odbywa się mimochodem.

Daj dziecku do zrozumienia, że masz zawsze otwarte ucho.

Uczynienie z edukacji seksualnej lekcji dla dzieci nie jest w większości przypadków dobrym pomysłem. Dzieci nie chcą być zmuszane do słuchania wykładu o rozmnażaniu i antykoncepcji. Albo są zażenowane, albo uważają te informacje za zabawne, nie traktując ich poważnie.

Najlepszym i najrozsądniejszym sposobem edukacji dzieci jest robienie tego na boku. Zawsze odpowiadaj na pytania, z którymi dziecko aktualnie ma do czynienia. Jeśli jesteś w niekorzystnej sytuacji, powinieneś nadal odpowiadać na pytania, nawet jeśli tylko krótko. W ten sposób unikniesz sytuacji, w której dziecko będzie miało poczucie, że nie wolno mu zadawać takich pytań.

Poprzez wiele drobnych, codziennych sytuacji dzieci uczą się tracić nieśmiałość w gaszeniu pragnienia wiedzy o seksualności. Dzieci i młodzież nie powinny wstydzić się rozmawiać o seksie, a nawet go uprawiać. Ważne jest, aby wiedziały, że fizyczność i seks są czymś naturalnym.

Wskazówka: Jeśli rozmowa o seksualności sprawia Ci trudność, możesz udać się do poradni. Na kursach i sesjach indywidualnych można uzyskać wskazówki i informacje, jak najlepiej wspierać swoje dziecko.

5. Wyjaśnij temat za pomocą książek do edukacji seksualnej

Exit mobile version