Site icon I-love-you.pl

Dzieci adoptowane: pokonywanie problemów i wyzwań

Glückliche Familie
Jakie są późniejsze konsekwencje adopcji dla dziecka?

Wiele adoptowanych dzieci cierpi z powodu tego, że zostały przekazane jako niemowlę. W ramach poszukiwania tożsamości często szukają swoich rodziców biologicznych.

Jak rodzice adopcyjni powinni poradzić sobie z tym problemem?

Otwarte zajmowanie się adopcją pomaga zapobiegać problemom i łagodzić późne skutki zrzeczenia się w dzieciństwie.

Co mogę zrobić, jeśli moje adoptowane dziecko jest emocjonalnie obciążone tą sytuacją?

Szczególnie w okresie dojrzewania, wiedza o adopcji może być bardzo przykra dla Twojego dziecka. Skontaktuj się z lekarzami i terapeutami, aby pomóc swojemu dziecku.

Adopcja to szczególne wyzwanie w życiu rodziców i dzieci. Aby ją opanować i uniknąć problemów, potrzebny jest duży takt.

Wiele adoptowanych dzieci cierpi z powodu sytuacji, jeśli nie są w stanie sobie z nią poradzić. W naszym artykule przyglądamy się trudnościom w wychowywaniu dzieci i pokazujemy, z jakimi problemami musi sobie radzić wiele adoptowanych dzieci w dzieciństwie, a zwłaszcza w okresie dojrzewania.
[button]Dalsze czytanie na temat radzenia sobie z dziećmi adoptowanymi[/button]

1. utracona tożsamość – dzieci adoptowane w poszukiwaniu stabilności

Często dzieci adoptowane zastanawiają się, kim tak naprawdę są.

Dla żadnego dziecka na świecie nie jest miłe dowiedzieć się, że jego własni rodzice nie są jego rodzicami biologicznymi. Jednak równie ważne jest, aby każde dziecko miało możliwość dowiedzieć się o adopcji.

Te, które nie potrafią nawiązać właściwej relacji z matką lub ojcem jako niemowlę lub maluch, często mają problem z wypracowaniem zaufania. Jeśli brakuje podstawowego zaufania, może to już wywołać zaburzenia osobowości, których późne skutki pozostają zauważalne w dorosłym życiu.

Dlatego niektóre dzieci adoptowane są raczej niepewne i boją się ponownego rozdzielenia. Wiele dzieci znacznie częściej kwestionuje siebie i swoje zachowanie i zwraca znacznie większą uwagę na to, jak inni na nie reagują.

Wszyscy rodzice, którzy przyjmują dziecko i traktują je z miłością, naturalnie życzą sobie, aby nie pojawiły się problemy z tożsamością. Jednak nie można już nic zmienić w rozwoju w najwcześniejszym dzieciństwie.

Tym bardziej ważne jest, aby rodzice otwarcie rozmawiali ze swoimi adoptowanymi dziećmi o sytuacji i dawali im poczucie, że należą do rodziny na zawsze.

Rada: Rodzice powinni unikać stawiania rodziców biologicznych w złym świetle. Nawet jeśli jest to prawdą, niepotrzebnie utrudnia to sytuację adoptowanym dzieciom.

2 Przyczyny rezygnacji z własnego dziecka są wielorakie

Coraz mniej dzieci jest adoptowanych:

W 2017 roku liczba adopcji dzieci wyniosła zaledwie 3 888, podczas gdy 20 lat wcześniej było to 7 173 przypadków. Około 2/3 wszystkich adoptowanych dzieci to adopcje pasierbów, czyli adopcje przez nowego rodzica. Na każde realnie adoptowane dziecko przypada obecnie ponad 7 kandydatów.

Osoby decydujące się na oddanie dziecka do adopcji zazwyczaj nie podejmują tej decyzji łatwo. Wiele kobiet, które mimo wszystko decydują się na ten krok, jest często wyraźnie przytłoczonych.

Zwłaszcza jeśli nie ma wsparcia ze strony rodziny, przyszła matka jest jeszcze bardzo młoda lub znajduje się w trudnej fazie zawodowej, niespodziewana ciąża może rzucić życie całkowicie w chaos.

Ponieważ nie jest to ani rozsądne rozwiązanie dla psychiki rodzącej matki, ani dla dziecka, rezygnacja z własnego dziecka jest w niektórych przypadkach rozwiązaniem.

Krótki wgląd w historię trzech matek, które zdecydowały się oddać swoje dziecko, można zobaczyć w tym filmie na YouTube:

Z kolei przypadki, w których dziecko zostaje usunięte z rodziny z powodu nadużyć ze strony służb zajmujących się młodzieżą, są w Niemczech bardzo rzadkie.

3. konflikty dominują w życiu wielu adoptowanych dzieci

Prędzej czy później wiele dzieci chce wiedzieć, skąd pochodzi. Jednak ze względu na opcję adopcji anonimowej, pytanie to często pozostaje bez odpowiedzi. Dlatego tym bardziej ważne jest, aby dzieci adoptowane mogły pozbyć się wszystkich swoich pytań, aby nie musiały nosić ich ze sobą przez długi czas.

Nie dopuszczaj do konfliktów między rodzeństwem

Wszyscy rodzice powinni więc odpowiednio wcześnie przygotować się na niektóre pytania swoich dzieci:

Jeśli te pytania uderzą cię niespodziewanie, zwykle będziesz musiał przełknąć więcej niż raz. Dlatego najlepiej już na początku pomyśleć o kilku odpowiedziach, aby wzmocnić dziecko i zbudować zaufanie.

Niektóre dzieci zadają te pytania już w wieku trzech lub czterech lat. Możliwe odpowiedzi powinny być więc odpowiednio proste.

W trakcie wychowywania dzieci następuje zwykle druga trudna faza w okresie dojrzewania. W tym czasie nastolatki na ogół buntują się i często wykorzystują fakt własnej adopcji, aby zdystansować się od rodziców adopcyjnych.

Zdania typu: „Nie jestem taka jak ty, jestem taka jak moja rodzona matka”, nie są w tej fazie rzadkością, ale nie powinny budzić wątpliwości, jeśli relacja została wzmocniona.
W tym momencie rodzice mogą spróbować odwrócić napiętą sytuację. Dzięki odpowiedzi „To prawda, swoje błyszczące oczy musiałeś dostać od swojej biologicznej matki”, zwykle osiąga się więcej niż angażując się w konfrontację.

Rada: Im bardziej otwarcie podchodzicie do sytuacji jako rodzice adopcyjni, tym rzadziej będzie dochodziło do drastycznych konfrontacji. Adopcja jest częścią życia. Dlatego nie może i nie powinna być utrzymywana w tajemnicy.

4. przyjmij pomoc – w trudnych sytuacjach przydaje się fachowa porada.

Ważne jest otwarte zwracanie się do problemów.

Wiele problemów można rozwiązać w rodzinie. Słuchanie siebie nawzajem, traktowanie się z szacunkiem i pełne zaufania relacje ułatwiają znalezienie rozwiązań nawet w skomplikowanych sprawach.

Jednak duże wstrząsy, takie jak przeprowadzka czy rozwód, mogą szybko wytrącić z równowagi nawet nieco bardziej stabilne dzieci adopcyjne.

Jeśli dziecko cierpi na zaburzenia snu, staje się coraz bardziej wycofane lub ma problemy z pewnością siebie, nie wahaj się szukać pomocy psychologicznej. Jeśli problemy zostaną rozwiązane na wczesnym etapie, często możliwe jest opanowanie znacznie bardziej problematycznych późnych skutków.

5 Dalsze lektury na temat postępowania z dziećmi adoptowanymi



Exit mobile version