Site icon I-love-you.pl

Drewniane zabawki: 4 zalety dla rozwoju dzieci i niemowląt

Baby kid toys .mSustainable early childhood development baby stuff and natural pastel color wooden toys. Top view, flat lay.

Co wyróżnia zabawki drewniane?

Zabawki wykonane z drewna znane są ze swojej trwałości i solidności. Ponadto drewno z ekologicznych upraw gwarantuje trwałość, a przetworzone materiały są nieszkodliwe.

Co może być promowane przez drewniane zabawki?

Zabawki drewniane mogą wspierać rozwój w różnych obszarach. Na przykład wspierane są umiejętności motoryczne, stymulowana jest komunikacja i zachęcane jest kreatywne myślenie.

Czego należy szukać w zabawkach drewnianych?

W trosce o środowisko naturalne należy położyć nacisk na zrównoważoną gospodarkę leśną. Ważne jest również przestrzeganie zaleceń producenta dotyczących wieku oraz, w stosownych przypadkach, różnych pieczęci niezależnych instytutów.

Zabawki drewniane mają długą tradycję i obecnie są znowu bardzo modne – i słusznie. W porównaniu z konwencjonalnymi zabawkami wykonanymi z plastiku , znacznie wyprzedzają je pod względem trwałości, nieszkodliwości i długowieczności.

Pokażemy Państwu, jakie inne zalety mają zabawki drewniane dla rozwoju dzieci, jak zabawki wpisują się w pedagogikę Montessori lub Fröbel i o czym należy pamiętać w zakresie certyfikatów, bezpieczeństwa i zaleceń wiekowych.

1 Oto co wyróżnia drewniane zabawki: Zrównoważone, trwałe i bezpieczne

Nie jest tajemnicą, że drewno jest ekologicznie lepszą alternatywą dla plastiku lub innych materiałów. Ponadto istnieje kilka innych aspektów, które sprawiają, że drewniane zabawki są optymalnym materiałem dla niemowląt i maluchów. W naszej tabeli pokazujemy, które cechy wyróżniają drewniane zabawki.

Właściwość Objaśnienia
Zrównoważony rozwój
  • naturalny, przyjazny dla środowiska surowiec, który ulega biodegradacji
  • Ważne: certyfikat FSC lub PEFC
Trwały
  • wytrzymały materiał odporny na uderzenia i ścieranie
  • zwykle wystarcza na kilka lat
Bezpieczeństwo
  • mniejsze ryzyko odłamania części, a tym samym mniejsze ryzyko obrażeń
  • właściwości antybakteryjne i brak składników chemicznych
Stosunek ceny do jakości
  • zabawki drewniane są czasem droższe, ale bardziej trwałe
  • często wykonywane ręcznie, z dbałością o szczegóły

Znak FSC i znak PEFC, które wyróżniają zrównoważone zabawki drewniane, gwarantują, że drewno użyte w zabawce pochodzi ze zrównoważonej i przyjaznej środowisku gospodarki leśnej .

Popularne rodzaje drewna stosowane w zabawkach dla dzieci to buk, olcha, świerk, sosna i brzoza. Jeszcze bardziej przyjazną środowisku alternatywą są zabawki wykonane z gatunków drewna pochodzących z recyklingu, na przykład zabawki wykonane z drewna kauczukowego pochodzącego z recyklingu.

Uwaga: W przypadku zabawki wykonanej ze sklejki lub takiej, która została sklejona lub pomalowana, punkt bezpieczeństwa niekoniecznie jest podany w odniesieniu do nieszkodliwości. W przypadku takich zabawek zaleca się ostrożność, ponieważ mogą one zawierać substancje niebezpieczne dla zdrowia.

2. zabawki drewniane mają następujące 4 zalety dla rozwoju dziecka

Oprócz wielu korzyści, jakie niesie ze sobą drewniana zabawka, taki produkt może mieć również wartość edukacyjną. Dowiedz się, jak drewniane zabawki można włączyć do pedagogiki Montessori i Froebla oraz jakie zalety mają drewniane zabawki dla rozwoju dziecka.

2.1 Zabawki drewniane stymulują kreatywność

Dzięki drewnianym zabawkom o prostych kształtach można dać wolną rękę dziecięcej kreatywności.

Im prostsza jest konstrukcja drewnianej zabawki, tym więcej możliwości mają dzieci, aby włączyć ją do swojej zabawy i dać swobodę swojej kreatywności. Zgodnie z koncepcją pedagogiczną Froebla , proste kształty, piłki i gry w układanie lub proste drewniane puzzle mogą umożliwić dzieciom swobodną zabawę, która jest centralnym punktem wyjścia jego pedagogiki.

Według Froebla swobodna zabawa jest niezbędna, aby dzieci mogły odnaleźć swoje zainteresowania i rozwinąć się w niezależne jednostki. Podczas pracy z drewnianymi zabawkami – czy to drewnianymi klockami, puzzlami czy figurami geometrycznymi – dzieci mogą uczyć się wszystkimi zmysłami, dzięki czemu ich dziecięca ciekawość i chęć odkrywania może być swobodnie realizowana.

Wielką zaletą zabawek drewnianych w tym kontekście jest również to, że żadna forma zabawy nie jest dyktowana przez samą zabawkę i dzieci mogą bawić się bez konieczności nadzoru. Ponadto dzieci nie są rozpraszane ani przytłaczane przez żadne efekty dźwiękowe czy świetlne.

2.2 Promowanie drobnych umiejętności motorycznych poprzez kształty i struktury

Niemowlęta zazwyczaj bez wahania potrafią dotknąć ustami drewnianych zabawek.

Ponieważ klocki i kształty geometryczne są również częścią materiału Montessori, drewniane zabawki doskonale wpisują się również w podejście słynnej pedagog Marii Montessori. Zgodnie z zasadą „Pomóż mi zrobić to samemu”, można bez wahania zapewnić drewniane zabawki i przygotować otoczenie dla dziecka tak, aby mogło ono swobodnie się poruszać i samodzielnie odkrywać pomieszczenie, w tym zabawki .

Według Montessori wrażliwa faza porządku, ruchu i języka zaczyna się już w wieku od 0 do 3 lat. Faza wrażliwa w tym kontekście oznacza, że dzieci są szczególnie podatne na nabywanie pewnych umiejętności w tym właśnie czasie.

Zabawki drewniane mają tę zaletę, że zachęcają niemowlęta i maluchy do trenowania drobnej motoryki, która w tej fazie jest uważana za szczególnie ważną. Dzięki różnym kształtom i strukturom, w jakie wyposażone są zabawki drewniane, można badać chwytanie, ćwiczyć obrót nadgarstka, a także odkrywać samą zabawkę ustami. Korzysta na tym przede wszystkim koordynacja ręka-oko, a więc i zręczność.

2.3 Stymulowanie komunikacji i umiejętności społecznych

Drewniane zabawki mogą sprzyjać budowaniu kontaktu między dziećmi.

Drewniane zabawki mogą być również korzystne rozwojowo dla drugiej fazy wrażliwej według Montessori, która dotyczy świadomości i doskonałości. Ponieważ w przypadku zabawek drewnianych zazwyczaj nie ma reakcji ani komunikacji, jak to może mieć miejsce w przypadku plastikowych zabawek zasilanych bateriami, dzieci zazwyczaj przyprowadzają kogoś do zabawy z nimi, aby uzyskać niezbędną społeczną informację zwrotną .

Jest to szczególnie istotne w wieku od 3 do 6 lat, ponieważ jest to czas, kiedy dzieci są szczególnie otwarte na nawiązywanie kontaktów poza własną rodziną. Wynikająca z tego komunikacja z innymi dziećmi poszerza również słownictwo i rozwija umiejętności społeczne .

2.4 Wspieranie logicznego myślenia za pomocą zabawek drewnianych

Poprzez proste budowanie wież z drewnianych klocków można rozwinąć wstępne zrozumienie właściwości fizycznych.

Ponadto istnieje kilka innych obszarów, w których drewniane zabawki mogą być użyteczne dla rozwoju dzieci. Na przykład drewniane klocki mogą być wykorzystywane do wspierania pierwszych prób liczenia przez dzieci oraz do rozwijania zrozumienia ilości i rozmiarów. Proste sortowanie według koloru lub kształtu również może mieć pozytywny wpływ na umiejętność myślenia u dzieci.

Proces uczenia się przebiega nieświadomie: jeśli dziecko buduje na przykład wieżę z klocków lub układa różne kształty z różnych kawałków drewna, uczy się wiele o podstawach fizyki i geometrii bez aktywnego myślenia o tym.

3. zwróć uwagę na zalecenia dotyczące wieku i bezpieczeństwa zabawki.

Substancje szkodliwe w zabawkach

Znany znak CE potwierdza, że produkt spełnia wymagania dyrektyw unijnych. Jednak zabawki z certyfikatem CE są często stwierdzane przez niezależne instytuty jako zanieczyszczone szkodliwymi substancjami. W takim przypadku na etykiecie widnieje jedynie informacja, że spełnione zostały minimalne wymagania UE, co nie musi świadczyć o tym, że produkt jest nieszkodliwy.

Ponieważ zabawa jest tak istotną częścią rozwoju dzieci i procesu uczenia się, w przypadku zabawek drewnianych należy również zadbać o to, aby zabawki były dobierane odpowiednio do wieku dziecka. Jest to szczególnie ważne w przypadku zabawek drewnianych z małymi częściami. Takie zabawki mogą być cudownie odpowiednie dla starszych dzieci, ale dla dzieci poniżej 3 roku życia istnieje poważne niebezpieczeństwo.

Szczególnie w fazie oralnej niemowlęta chcą badać wszystko ustami. Małe lub łatwo odłączalne części zabawki stwarzają wtedy ryzyko połknięcia i ewentualnego zadławienia. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zaleceń wiekowych producenta.

Ponadto, jak wspomniano wcześniej, nie wszystkie drewniane zabawki są całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Lakiery, sznurki i płyty ze sklejki w żadnym wypadku nie powinny znaleźć się w zabawkach dla maluchów. Jeśli chodzi o kolorowe zabawki drewniane, to kolory powinny być co najwyżej na bazie wody. W pozostałych przypadkach należy preferować naturalne materiały.

Wskazówka: Szukaj znaku GS dla sprawdzonego bezpieczeństwa lub innych pieczęci niezależnych instytutów. Podlegają one wyższym wymaganiom i zapewniają znacznie większą ochronę niż znak CE.

Exit mobile version