Site icon I-love-you.pl

Cele edukacyjne: Przykłady i wskazówki dotyczące celów edukacyjnych na dziś

Erziehungsziele
Co jest ważne dla prawidłowego wychowania?

W nowoczesnym społeczeństwie klasyczne wartości, takie jak mocna wiara, są ważne tylko dla nielicznych. Raczej stawia się na jak najbardziej swobodne rozwijanie swojej osobowości.

Jakie są cele wychowawcze?

Wielu rodziców chce, aby ich dziecko było tolerancyjne i otwarte, aby mogło odnaleźć się w społeczeństwie. O podstawowych filarach edukacji i wskazówkach, których można użyć, aby dzieci tam trafiły, można przeczytać tutaj.

Na co należy zwrócić uwagę w edukacji?

Rolę odgrywają również Twoje własne wartości. Jeśli masz dobre wartości, warto przekazać je swoim dzieciom.

Istnieje wiele różnych stylów wychowania. Jednak duża część społeczeństwa zgadza się co do celów edukacyjnych, które należy osiągnąć. Szczególnie ważneuczciwość i szacunek, a następnie niezawodność i niezależność wynika z badania Ipsos w 2018 roku.

Z kolei uprzejmość i dobre wykształcenie były celami, których większość rodziców chciała u swoich dzieci w badaniu z 2009 roku.

Ale jak można osiągnąć ważne cele edukacyjne? Czy ważne jest wczesne formułowanie celów?

W naszym artykule przyglądamy się najpopularniejszym celom edukacyjnym w Niemczech i wyjaśniamy , jakie masz możliwości, aby je osiągnąć.

[button]Rekomendacja redaktora: Poradniki rodzicielskie dla rodziców „oko w oko”[/button]

1. swobodny rozwój osobowości ma wysoki priorytet

Wolność stanowi ważne kryterium współczesnej edukacji.

Dzisiejsza edukacja znacznie różni się od dawnych pedagogik. Sztywne reguły i autorytarne style wychowania nie przystają już do dzisiejszych czasów i są odrzucane przez większość rodziców.
Zamiast tego swobodny rozwój własnej osobowości dziecka jest w centrum zainteresowania wielu podejść edukacyjnych.

Aby wyjść w świat z pewnością siebie i otwartością, dzieci muszą nauczyć się oceniać własne możliwości i mieć zaufanie do siebie. Udaje się to szczególnie wtedy, gdy rodzice dają dziecku wiele różnych możliwości, w których może się ono sprawdzić.

Wychowawcy już w przedszkolu mogą zaobserwować, że niektóre dzieci mają tendencję do wycofywania się i zabawy klockami, podczas gdy inne wykazują zainteresowania muzyczne lub są szczególnie aktywne sportowo.

Rada: Pokazuj dziecku wiele różnych rzeczy, aby nie przeoczyć talentów i wspierać rozwój osobowości.

2. cele edukacyjne i sposoby ich realizacji – dzięki tym wskazówkom osiągniesz sukces

Wychowanie dzieci to nauka sama w sobie i z pewnością nie jest to coś, co można łatwo wyjaśnić w kilku słowach.
Istnieje jednak kilka podstawowych zasad, które mogą pomóc Ci lepiej osiągnąć pewne cele.

Zgodnie z ogólną zasadą, rodzice powinni zawsze dawać dobry przykład. Możesz mówić i wyjaśniać tyle, ile chcesz; jeśli nie zachowasz się odpowiednio, twoje dziecko niewiele z tego wyniesie.

W kolejnych krótkich rozdziałach przyjrzymy się ważnym wartościom w życiu i pokażemy przykłady sposobów ich realizacji.

O tym, że każde dziecko rozwija się indywidualnie, a cele edukacyjne można osiągać w bardzo różny sposób, można wyraźnie przekonać się na tym filmie na YouTube:

https://www.youtube.com/watch?v=Hke_ZE3xlAA

2.1 Uczciwość – na szczęście wciąż jeden z najważniejszych celów wychowawczych w dzisiejszych czasach.

Zaufanie stanowi podstawę uczciwej relacji.

Uczciwość i rzetelność to wartości, które stosunkowo trudno przekazać. W tym momencie poważnie potraktuj swoją funkcję wzorca w rodzinie i nie wypowiadaj się nieodpowiednio o innych.
Jeśli twoje dzieci widzą, jak ładnie rozmawiasz z sąsiadami, ale potem się na nich denerwujesz, bardzo trudno będzie im ocenić, jak ważna jest naprawdę uczciwość.

Pokaż dziecku, że uczciwe zachowanie ma zalety i opłaca się w dłuższej perspektywie.

Na przykład, jeśli dziecko skłamało, ale potem przychodzi do Ciebie i wyjaśnia, że popełniło błąd, zasługuje to na pochwałę, a nie na krytykę. Nawet jeśli w tym momencie może być Ci trudno zaakceptować faktyczne złamanie zasad, dziecko o wiele lepiej nauczy się w ten sposób szczerości.

Przyznaj się do własnych błędów, aby pokazać, że mogą się one zdarzyć każdemu. O wiele ważniejsze jest późniejsze poradzenie sobie z samym błędem.

2.2 Nauka samodzielności – pomoc nie zawsze jest przydatna

Zachęcaj dziecko do spróbowania czegoś samodzielnie

Stawanie się niezależnym i stawanie na własnych nogach wymaga pewnej dozy swobody. Jeśli dziecko rozpacza nad jakimś zadaniem, większość rodziców interweniuje bezpośrednio, pomaga dziecku i pokazuje mu, jak zadanie jest rozwiązane.
To, czego dziecko nauczyło się z tej sytuacji, nie jest jednak tym, co było zamierzone z punktu widzenia rodziców.

W efekcie dzieci uczą się, że jeśli zadanie jest zbyt trudne, to w razie wątpliwości rodzice sami je przejmą. Oczywiście nie oznacza to, że nie należy pomagać dziecku. Nie należy jednak spieszyć się z pomocą przy pierwszej czy drugiej próbie i tym samym tłumić samodzielności.

Rada: Dla rodziców nauka samodzielności oznacza świadome dopuszczanie do błędów. Tylko w ten sposób dzieci mogą się nauczyć, że następnym razem zrobią to lepiej.

Z kolei ścisłe wytyczne i surowe zasady utrudniają samodzielność.

2.3 Asertywność jest koniecznością we współczesnym świecie pracy

Praca zespołowa i asertywność nie wykluczają się wzajemnie.

Kiedy pojawia się termin asertywność, wiele osób myśli o egoizmie. Rzeczywiście, wielu egoistów jest stosunkowo asertywnych. Jednak umiejętność asertywności nie oznacza dążenia do uzyskania własnej przewagi za wszelką cenę.

Asertywność jest raczej oznaką zdrowej pewności siebie, która pozwala na obronę własnych interesów przed innymi.

W ramach wychowania zadbaj o to, aby dziecko jasno i jednoznacznie wyrażało swoje życzenia. Poprzez tzw. komunikaty Ja, dzieci rozwijają poczucie tego, co można osiągnąć. Jednocześnie poprawicie Państwo rozumienie języka u swoich dzieci, gdyż nauczą się one lepiej wyrażać siebie.

Nie należy od razu odrzucać pomysłów dziecka, lecz zawsze dać mu możliwość wyjaśnienia, dlaczego chciałoby mieć to czy tamto.

Uwaga: Nie wszystkie dzieci są takie same. Dzieci bardziej małomówne rzadziej się upominają. Ważniejsza jednak od częstości asertywności jest ogólna możliwość opowiedzenia się za czymś z wiarą w siebie.

2.4 Nauka oszczędzania – z kieszonkowym krok po kroku do większej niezależności

Wielu młodych ludzi jest już zadłużonych. Aby oszczędzić dziecku tego losu, warto już od najmłodszych lat rozwijać w nim zrozumienie dla pieniędzy.

Dzięki cotygodniowemu, a później comiesięcznemu kieszonkowemu, dzieci uczą się pracować na coś i nie zawsze móc natychmiast spełnić bieżące życzenia.

Więcej o kieszonkowym, idealnym wieku i możliwościach dowiesz się w naszym osobnym artykule.

2.5 Prowadź aktywne życie

Życie ma wiele do zaoferowania.

Pokaż swoim dzieciom, co to znaczy być aktywnym. Uprawiajcie razem sport, róbcie coś jako rodzina i gotujcie razem.

Wieczorny program nie musi odbywać się na kanapie, choć czasem ma to swój urok. Jeśli jesteś aktywny, nie daj się ponieść emocjom i staraj się spędzać dużo czasu ze swoimi dziećmi, raczej nie musisz się martwić o ich zdrowie.

Wypróbuj nowe rzeczy i pozwól swoim dzieciom uczestniczyć w nich, niezależnie od tego, ile mają lat. W ten sposób twoje dzieci nauczą się w zabawie, jak radzić sobie w wielu różnych sytuacjach i nie będą zbyt szybko przytłoczone.

Uwaga: Bycie aktywnym nie oznacza, że nie można pozwolić na fazy bezczynności. Są one ważne dla kształtowania własnej osobowości i uświadomienia sobie, jak chce się spędzać czas.

3. przekazywać własne wartości

Dziedzina edukacji ciągle się rozwija. Jeszcze pokolenie wcześniej inne wartości były ważniejsze. Edukacja nie oznacza jednak, że zawsze trzeba kierować się aktualnym stanem badań.

Pielęgnuj własne wartości i przekazuj je swoim dzieciom, jeśli są dla Ciebie ważne. Być może za 10 czy 20 lat to właśnie one będą uznawane za ideał w kontekście wychowania dzieci.

4. rekomendacja redakcji: poradniki parentingowe dla rodziców na poziomie oczu

Exit mobile version