Site icon I-love-you.pl

Stres szkolny: objawy, konsekwencje i strategie radzenia sobie

schulstress
Którzy uczniowie szczególnie muszą zmagać się ze stresem szkolnym?

Zasadniczo można powiedzieć, że stres szkolny wzrasta z każdą klasą. Podczas gdy dzieci w szkole podstawowej mają jeszcze stosunkowo dużo wolnego czasu, starsi uczniowie spędzają dużą część dnia w szkole, odrabiając zadania domowe i ucząc się. Stres szkolny występuje również szczególnie często w ostatnich klasach i w gimnazjum.

Jakie są objawy stresu szkolnego u dzieci?

Dzieci, które cierpią z powodu stresu szkolnego mogą mieć zarówno psychiczne, jak i fizyczne objawy. Częstymi objawami są smutek, bezsenność, zaburzenia snu, bóle głowy i problemy żołądkowo-jelitowe.

Jak rodzice mogą pomóc swoim dzieciom w radzeniu sobie ze stresem szkolnym?

Aby stres szkolny nie zakończył się depresją, rodzice powinni wspólnie z dziećmi opracować plan, jak w miarę możliwości unikać stresu. Ponadto wskazane jest, aby dzieci uprawiały hobby lub sport, w którym mogą odreagować stres.

W dzisiejszym społeczeństwie, w którym liczy się przede wszystkim wydajność, nie tylko dorośli, ale nawet dzieci zmagają się ze stresem i nadmiernymi wymaganiami. Presja na osiąganie dobrych ocen może powodować różne objawy i prowadzić do trwałego stresu szkolnego.

U nas dowiesz się, co powoduje stres szkolny, jakie objawy są z nim związane i jak ten stres szkolny może wpłynąć na całe późniejsze życie. Pokazujemy, jak wiele dzieci cierpi z powodu stresu szkolnego i dajemy wskazówki, jak wspólnie z dzieckiem można się z nim uporać.
[button]Dalsze lektury na ten temat[/button]

1. percepcja stresu jest szczególnie wysoka w klasach wyższych

Stres
Zgodnie z definicją federalnej sprawozdawczości zdrowotnej, stres to „stan czujności organizmu, który dostosowuje się do zwiększonej gotowości do działania”. Należy jednak rozróżnić stres pozytywny i negatywny. Ten drugi w dłuższej perspektywie może znacząco zaszkodzić zdrowiu.

Trudno wyobrazić sobie nasze codzienne życie bez pojęcia stresu. Oznacza on stan, w którym organizm jest postawiony w stan gotowości ze względu na okoliczności zewnętrzne. Ten stan czuwania częściowo uratował życie naszym przodkom, gdyż dzięki przypływowi hormonów organizm jest w stanie być czujny i natychmiast reagować.

Wdzisiejszych czasach zdolność ta jest nam potrzebna tylko w wyjątkowych sytuacjach. Niemniej jednak większość ludzi ma wiele doświadczeń z różnymi stresującymi sytuacjami. Stres może występować we wszystkich dziedzinach życia i w pewnym stopniu umożliwia nawet lepszą wydajność. Na dłuższą metę jednak stres może mieć negatywne skutki.

Jednak nie tylko dorośli muszą radzić sobie ze stresującymi sytuacjami i fazami. Według badań DAK z 2017 roku, prawie co drugi student (43%) cierpi na stres. Według statystyk, dziewczynki są dotknięte tym problemem znacznie częściej niż chłopcy. Dzisiejszy system szkolny jest nastawiony w taki sposób, że uczniowie muszą mieć dobre oceny, aby później dostać pracę i móc zarabiać na życie. Nie ma zbyt wiele czasu na wypoczynek.

Nawet jeśli w szkole podstawowej jest już pewna presja, to w szkole średniej wynikający z niej stres staje się szczególnie widoczny. Raport końcowy powinien zawierać jak najlepsze oceny, aby można było rozpocząć upragnione szkolenie lub studia. Uczniowie gimnazjum są dotknięci tym problemem częściej, ponieważ większość rodziców ma w tym przypadku odpowiednio wysokie wymagania wobec dziecka.

2. dzieci reagują na stres szkolny zarówno objawami fizycznymi, jak i psychicznymi

Stres i niepokój często dają o sobie znać w postaci bólów brzucha, nudności czy biegunki.

Przyczyny stresu szkolnego mogą być jednak wielorakie. Dla niektórych uczniów główne powody są związane z wynikami w nauce. Mają zbyt duże obciążenie pracą, złe relacje z nauczycielami lub cierpią na straszny lęk przed egzaminami. W niektórych rodzinach jest też tak duża presja na dzieci, że załamują się one pod ciężarem.

Stres szkolny może być również wynikiem problemów społecznych. Zastraszanie w klasie może również doprowadzić do tego, że dziecko nie chce już chodzić do szkoły i nie współpracuje na zajęciach. To z kolei prowadzi do słabych ocen, tworząc błędne koło.

Stres może objawiać się poprzez bardzo różne i czasami nietypowe symptomy. Podczas gdy niektórzy uczniowie dotknięci stresem muszą zmagać się przede wszystkim z efektami psychologicznymi, inne dzieci cierpią z powodu objawów fizycznych.

Stres szkolny może więc objawiać się poprzez następujące symptomy:

Tę listę można by prawdopodobnie kontynuować w nieskończoność, ponieważ objawy mogą się bardzo różnić w zależności od osoby. Jednak aby wykluczyć przyczyny organiczne, w przypadku dolegliwości fizycznych zdecydowanie należy zlecić dziecku kontrolę u lekarza.

3. Stres szkolny może skończyć się błędnym kołem, jeśli nie jest leczony

W terapii dzieci dotknięte stresem dowiadują się, jakie są przyczyny stojące za stresem szkolnym i jak mogą im skutecznie przeciwdziałać.

Dzieci, które trwale cierpią z powodu stresu szkolnego, mają trwały wpływ na różne dziedziny swojego życia. Niektórzy z dotkniętych nim uczniów wycofują się ze swojego środowiska społecznego i mają bardzo niską samoocenę.

Ponadto mogą u nich wystąpić problemy ze snem, zaburzenia koncentracji i problemy behawioralne. Niektóre dzieci tak bardzo boją się złych ocen z testów i wypracowań, że cały swój wolny czas poświęcają na naukę.

Powstaje błędne koło, bo lęk prędzej czy później daje o sobie znać także w sytuacjach egzaminacyjnych. W najgorszym przypadku panika jest tak duża, że uczniowie nie mają już odpowiedzi nawet na proste pytania w testach.

Jeśli masz wrażenie, że stres szkolny odcisnął już na Twoim dziecku swoje piętno, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest rozmowa z nauczycielem. Przedyskutujcie, w jakim stopniu możliwe jest zmniejszenie stresu szkolnego.

Jeśli stres odcisnął już piętno na zdrowiu dziecka, warto skonsultować się z psychologiem. Terapia może zapobiec depresji i zaburzeniom lękowym.

Dramatyczne konsekwencje, jakie mogą mieć oceny i stres szkolny, można ponownie zobaczyć w tym filmie:

4. radzenie sobie ze stresem szkolnym – oto jak możesz wspierać swoje dziecko

Usiądźcie jako rodzina i wspólnie poszukajcie rozwiązania.

Kiedy pojawiają się objawy stresu szkolnego, jako rodzice powinniście działać szybko. W dalszej części artykułu chcielibyśmy przedstawić Wam kilka wskazówek, jak możecie pomóc dziecku w aktywnym radzeniu sobie ze stresem szkolnym.

Wskazówka: Ćwiczenia relaksacyjne, joga lub trening autogenny mogą pomóc dziecku zredukować stres i odnaleźć wewnętrzną równowagę. Odpowiednie kursy mają również tę zaletę, że Twoje dziecko może nawiązać kontakt z innymi dziećmi i wymienić się pomysłami.

5 Dalsze lektury na temat stresu szkolnego

Exit mobile version