Site icon I-love-you.pl

Mnemotechnika: jak dzieci mogą uczyć się do szkoły dzięki kreatywnym ćwiczeniom

mnemotechniken
Do czego służą mnemotechniki?

Z definicji mnemotechniki to metoda, dzięki której można poprawić sprawność pamięci. Mnemotechnika wykorzystuje urządzenia mnemotechniczne i systematyczne ćwiczenia.

Jakie techniki są najczęściej stosowane?

Istnieje wiele różnych mnemotechnik, które można wykorzystać do poprawy pamięci. Do najskuteczniejszych technik należą: metoda loci, metoda form liczbowych, metoda słów zastępczych, technika opowieści i mnemotechniki.

Jak można włączyć mnemotechniki do codziennego życia szkolnego?

Większość mnemotechnik nadaje się już dla dzieci, aby pomóc im w zapamiętaniu słownictwa lub innych treści nauczania. Metoda powinna być dostosowana do danej treści nauczania. Dzięki stosowaniu technik mózg coraz lepiej uczy się, jak lepiej przechowywać informacje.

Słownictwo, wzory matematyczne, dane historyczne – w szkole dzieci muszą się wiele nauczyć na pamięć. Tak zwane mnemotechniki mogą pomóc w poprawieniu umiejętności zapamiętywania. Nawet jeśli mnemotechniki nie mogą zastąpić nauki, są pomocne w codziennym życiu szkolnym.

W tym artykule wyjaśniamy, czym są mnemotechniki i jakie techniki są zróżnicowane. Z pomocą przykładów pokażemy, jak poszczególne techniki mogą ułatwić codzienne życie szkolne.
[button]Dalsze lektury na ten temat[/button]

1. poprawa pamięci dzięki mnemotechnice

Mistrzostwa Świata w Pamięci Sportowej
Mistrzostwa Świata w Memory odbywają się corocznie od 1991 roku. Uczestnicy mierzą się ze sobą w różnych dyscyplinach, przy czym celem jest zawsze zdolność do zapamiętania szczególnie dużej ilości danych. Według badań o sukcesie decydują nie tyle genetyczne, co techniczne uwarunkowania.

Zasadniczonasz mózg działa jak mięsień. Jeśli nie używamy mięśnia, zwiotcza on i traci siłę. To samo dotyczy aktywności naszego mózgu. Poprzez trening i ukierunkowane ćwiczenia możemy aktywnie poprawićwydajność.

Powiedzmy, że mamy do zapamiętania listę 20 słów. Jednak nasz mózg jest w stanie zapamiętać tylko około pięciu do siedmiu słów. Fakt, że możemy zapamiętać tak niewiele, wynika głównie z tego, że słowa te są wyłącznie danymi lub faktami. Jeśli natomiast połączymy je z obrazami lub emocjami, nasz mózg może je lepiej przechowywać.

W trenowaniu pamięci pomagają tak zwane mnemotechniki. Powodem, dla którego wymowa tego pojęcia jest tak trudna, jest fakt, że termin „mnemo” pochodzi ze starożytnej greki. W tłumaczeniu oznacza on coś w rodzaju „pamięci” lub „przypominania”.

Według tradycji wynalazcą tej techniki był poeta Simonides z Keos. Kiedy na krótko opuścił namiot podczas jakiegoś święta, dach zawalił się na resztę imprezy. Ze względu na swoją dobrą pamięć, wciąż dobrze pamiętał, kto gdzie siedział. W ten sposób mógł pomóc krewnym w odnalezieniu ich zmarłych członków rodziny.

Zgodnie z definicją, mnemotechniki to strategie uczenia się, które pomagają ludziom lepiej zapamiętać rzeczy. Systematyczne ćwiczenia i mnemotechniki mogą ogromnie poprawić wydajność pamięci. Ci, którzy pracują z tymi technikami, mogą również szybciej uchwycić treść nauki.

2 Trening pamięci – przegląd skutecznych mnemotechnik

Aby przeciwdziałać spadkowi zdolności poznawczych, należy zachować młodość mózgu nawet z wiekiem.

Za każdym razem, gdy chcemy coś zapamiętać, połączenia nerwowe w naszym mózgu ulegają zwarciu. To, ile ostatecznie jesteś w stanie zapamiętać, zależy głównie od tego, ile w sumie jest tych połączeń.

Istnieje niezliczona ilość różnych mnemotechnik, z którymi pracują zwłaszcza artyści pamięci. Poniżej chcielibyśmy przedstawić Ci pięć najbardziej znanych i najskuteczniejszych metod treningu pamięci:

Pałac pamięci to kolejna technika mnemotechniczna oparta na metodzie loci. Celem jest długotrwałe przechowywanie wiedzy poprzez umieszczanie faktów w poszczególnych pomieszczeniach lub miejscach pałacu pamięci.

Jak zapamiętać pojęcia za pomocą systemu liczbowo-rymowego możesz zobaczyć w tym filmie:

3. jak mnemotechniki mogą pomóc w nauczaniu i uczeniu się

Nauka słownictwa jest znacznie łatwiejsza dzięki mnemotechnikom.

W najdawniejszych czasach mnemotechniki stosowano głównie po to, aby nie zgubić wątku podczas swobodnego wystąpienia. Mówcy łączyli poszczególne tematy z historią, liczbami lub literami, aby zapamiętać zarówno treść, jak i kolejność.

Czy to imiona, hasła czy słownictwo nowego języka – w dzisiejszych czasach musimy zapamiętywać rzeczy cały czas, nawet w codziennym życiu. Różnorodne techniki mogą pomóc nam znacznie łatwiej zapamiętać nazwy, liczby i fakty i nie zapominać ciągle połowy z nich.

Jednak mnemotechniki mogą być pomocne nie tylko w życiu codziennym. Można je wykorzystać również w szkole, aby pomóc nam lepiej zapamiętać treści nauczania. Złe oceny już niedługo będą należały do przeszłości. Ważne jest jednak, aby dostosować technikę do treści, których mamy się uczyć.

Oto dwa przykłady:

Jeśli chodzi o zapamiętywanie liczb, to najodpowiedniejsze są metoda liczbowo-formatowa i metoda loci. Przy odrobinie kreatywności można też w ten sposób lepiej zapisać w pamięci wzór matematyczny.

Duża część nauki języka obcego polega na zapamiętywaniu słownictwa. Metoda loci i metoda słów zastępczych są szczególnie odpowiednie do nauki słownictwa. Istnieją jednak również reguły gramatyczne. Najlepiej je sobie przyswoić za pomocą mnemotechniki.

Chociaż mnemotechniki są jeszcze rzadko stosowane na lekcjach języka niemieckiego jako języka obcego (DaF), mogą być one niezwykle pomocne również w tym przypadku.

4 Dalsze lektury na temat treningu pamięci

No products found.

Exit mobile version