Site icon I-love-you.pl

Snoezelen z dziećmi: Definicja i projekt w praktyce

snoezelen
Co to jest Snoezelen?

Snoezelen to rodzaj techniki relaksacyjnej, w której dzieci mogą się wyłączyć i zredukować stres. W Snoezelen wszystkie zmysły są w szczególny sposób traktowane w izolacji, aby zwiększyć zdolność koncentracji.

Skąd pochodzi ta metoda?

Snoezelen zostało pierwotnie opracowane przez dwóch holenderskich pracowników socjalnych w celu zapewnienia terapii osobom o znacznym stopniu niepełnosprawności. W międzyczasie koncepcja ta jest stosowana w wielu instytucjach, takich jak przedszkola i szkoły.

Jak powinna być urządzona sala Snoezelen?

W najlepszym przypadku pokój Snoezelen to białe pomieszczenie, w którym wiele różnych elementów tworzy przyjemną atmosferę. Aby pobudzić zmysły, dostępne są lampy, muzyka w tle oraz różne opcje siedzenia i leżenia.

W większości rodzin codziennemu życiu towarzyszy wiele pośpiechu, stresu i presji terminów. Nawet dzieci odczuwają tę presję, dlatego potrzebują czasu, kiedy mogą zostawić stres za sobą i aktywnie się zrelaksować. Snoezelen to dobry sposób na odosobnienie.

Ale czym właściwie jest Snoezelen? Skąd się wzięła ta metoda? I jak powinno być urządzone pomieszczenie do Snoezelen?

W tym artykule podamy Ci informacje o tym , czym jest Snoezelen, skąd pochodzi koncepcja i jakie są cele. Ponadto podajemy wskazówki, jak urządzić pomieszczenie Snoezelen.

[button]Odpowiednie materiały do Snoezelen[/button]

1. snoezelen to holenderski wynalazek

Holenderskie określenie Snoezelen składa się ze słów oznaczających wąchanie i drzemanie.

W dzisiejszym świecie, gdzie codzienne życie jest często bardzo gorączkowe, techniki relaksacyjne są bardziej pożądane niż kiedykolwiek. Wiele osób pragnie na chwilę zapomnieć o stresie dnia codziennego i zanurzyć się w głębokim relaksie.

Snoezelen to metoda, która została opracowana w Holandii w latach 70-tych. Słowo to składa się z dwóch holenderskich terminów snuffelen i doezelen. Z definicji chodzi o wąchanie i drzemanie.

Pierwotnie koncepcja została opracowana jako terapia dla osób z upośledzeniem umysłowym. Holenderscy pracownicy socjalni stworzyli pomieszczenie, w którym pacjenci mogli przetwarzać wrażenia zmysłowe z całego dnia.

Rozwój koncepcji opiera się na założeniu, że osoby niepełnosprawne lub zaburzone poznawczo mogą bardzo słabo przyswajać i przetwarzać bodźce w swoim otoczeniu. Aby to wytrenować, stworzono pomieszczenie, w którym można selektywnie oferować różne bodźce sensoryczne.

Snoezelen jest obecnie znany na całym świecie i oferowany w wielu przedszkolach, świetlicach i szkołach, ale także w domach spokojnej starości i w placówkach opiekuńczych. W tak zwanym schronie panuje relaksująca atmosfera.

2. Znajdź relaks i zdobądź nowe doświadczenia zmysłowe dzięki Snoezelen

Snoezelen to znalezienie relaksu i rozładowanie stresu.

Snoezelen to wielofunkcyjna koncepcja. Przede wszystkim chodzi o znalezienie relaksu i spokoju. Na różnych siedziskach i kanapach dzieci mają możliwość rozgoszczenia się i realizowania własnych myśli.

Snoezelen można jednak wykorzystać również do celów terapeutycznych. Jeśli dzieci są zestresowane lub nadmiernie obciążone, może to prowadzić do zaburzeń zachowania i agresji. W takich przypadkach Snoezelen może pomóc przywrócić równowagę i znaleźć wewnętrzną równowagę. Technika relaksacyjna może być również stosowana w przypadku zaburzeń fizjologicznych, takich jak demencja.

Jednak pomieszczenie Snoezelen może służyć nie tylko do relaksu, ale także do aktywizacji. Poprzez różne materiały i elementy, poszczególne zmysły są stymulowane w celu wspierania percepcji.

Podsumowując, Snoezelen realizuje następujące cele:

Oferty są zawsze dostosowane do danej grupy docelowej.

Naukowcy z Uniwersytetu Humboldta w Berlinie zbadali działanie Snoezelen w szkole specjalnej. Ocena wyników wykazała, że dzięki Snoezelen znacznie wzrosła uwaga i zdolność koncentracji u poszczególnych dzieci.

3. urządzanie pokoju Snoezelen – powinny się w nim znaleźć te elementy

Różne kolory i efekty pobudzają zmysły

W Snoezelen centralne znaczenie ma pomieszczenie. Musi być on specjalnie urządzony, aby odpowiednie osoby mogły się zrelaksować. W ten sposób możliwy jest płynny przebieg procesu.

Podczas urządzania pokoju można połączyć różne elementy. Aby jak najlepiej wyeksponować poszczególne elementy, dobrym wyborem jest biały pokój. Powinno być ono ciche i mieć możliwość zaciemnienia.

W dalszej części znajdziesz kilka przykładów i elementów, które możesz wykorzystać do umeblowania pokoju Snoezelen:

Ponadto można zapewnić inne materiały, które stymulują wszystkie zmysły. Na przykład użyj różnych ściereczek, wibrujących przedmiotów lub śpiewających mis.

4 Snoezelen w domu – dzięki tym ćwiczeniom dzieci mogą znaleźć relaks.

Programy szkoleniowe i dokształcające

DSLA (Deutsche Snoezelen Lehr- und Ausbildungsinstitute) oferuje różne programy szkoleniowe i dokształcające w zakresie Snoezelen. Więcej informacji o tych seminariach można znaleźć tutaj.

Snoezelen można stosować nie tylko w instytucjach, ale także w domu. Rodzice mogą również aktywnie wspierać swoje dzieci w domu w wyłączeniu się i nauce relaksu. Ważne jest, aby poświęcić czas i poczynić odpowiednie przygotowania.

Ponieważ w wielu przypadkach nie ma do dyspozycji specjalnego pomieszczenia, można urządzić kącik do drzemki. Rozłóż koce i poduszki, przyciemnij światło i włącz lampkę zapachową. W tle odtwarzaj delikatną muzykę relaksacyjną. W ten sposób możesz stworzyć uspokajającą atmosferę za pomocą zaledwie kilku materiałów.

Przygotuj dziecko do Snoezelen, ubierając je w przytulne ubrania i grube skarpety. Do wprowadzenia w nastrój nadają się na przykład opowiadania lub podróże fantasy. Aby uniknąć nudy, można również przygotować kilka gier percepcyjnych.

Wskazówka: Istnieje wiele dobrych książek, w których można znaleźć wiele sugestii i przykładów, jak można zorganizować Snoezelen w domu.

Poniższy film pokazuje, jak Snoezelen działa z dzieckiem:

5. odpowiednie materiały do Snoezelen

Bestseller No. 1
Snoezelen: Redonner du sens aux sens: 0
  • Chazotte, Chrystelle (Author)
Bestseller No. 2
Snoezelen – in action
  • Mertens, Krista (Author)
Bestseller No. 3
L'approche Snoezelen à la maison
  • Grandir Avec Mino, Clarisse (Author)
Exit mobile version