Site icon I-love-you.pl

Zmiana przedszkola: O czym trzeba pamiętać przy zmianie

kindergarten wechseln
Kiedy zmiana świetlicy ma sens?

Istnieje wiele powodów, dla których dzieci zmieniają przedszkola. Podczas gdy niektóre rodziny planują przeprowadzkę, inne są niezadowolone z jakości placówki.

Co trzeba wziąć pod uwagę rezygnując z miejsca w przedszkolu?

Zwróć uwagę na terminy wypowiedzenia! Nadzwyczajne wypowiedzenie może być możliwe, na przykład w przypadku przeprowadzki z powodów zawodowych.

Jak mogę wspierać moje dziecko podczas przeprowadzki?

Przeprowadzka do innej świetlicy nie zawsze jest dla dzieci łatwa. Muszą one opuścić znane im środowisko i przyzwyczaić się do innych dzieci i nowych nauczycieli.

Wdzisiejszych czasach coraz trudniej jest znaleźć miejsce w przedszkolu dla dziecka. Wynika to przede wszystkim z tego, że większość matek chce jak najszybciej wrócić do pracy i dlatego potrzebuje miejsca dla swojego dziecka. Wniektórych przypadkach może się jednak okazać, że konieczna jest zmiana przedszkola, więc poszukiwania zaczynają się od nowa.

Jakie są jednak powody zmiany przedszkola? W jakich okolicznościach jest to w ogóle możliwe? I co taka zmiana oznacza dla Twojego dziecka?

W naszym poradniku znajdziesz informacje na temat zmiany przedszkola. Przedstawiamy najczęstsze powody i wyjaśniamy, jakich okresów wypowiedzenia należy przestrzegać. Wyjaśniamy też, co oznacza dla dziecka konieczność zmiany przedszkola.

[button]Ułatwienie pożegnania: Książki dla dzieci na temat przeprowadzki i pierwszych przyjaciół[/button]

1. zmiana przedszkola może nastąpić z różnych powodów

Przy przeprowadzce zmiana przedszkola jest zazwyczaj nieunikniona.

Znalezienie dobrego przedszkola wcale nie jest takie proste. Oprócz tego, że placówka powinna być najlepiej w pobliżu, dużą rolę odgrywa również oferta. Rodzice chcą, aby ich dziecko było pod dobrą opieką i otrzymało odpowiednie wsparcie.

Dlatego o miejsce w żłobku zwykle trzeba się starać, zanim jeszcze dziecko przyjdzie na świat. Gdy rodzice znajdą już miejsce w wybranym przez siebie żłobku, radość jest ogromna. Co jednak, gdy rzeczywistość jest zupełnie inna i rodzice są bardzo niezadowoleni z jakości placówki?

W takim przypadku wielu rodziców rozważa zmianę Kity z powodu niezadowolenia. Jeśli chodzi o stosunek opieki nad dziećmi, różnice między placówkami mogą być ogromne. Podczas gdy na przykład w Badenii-Wirtembergii jeden wychowawca opiekuje się trójką dzieci z grupy U3, w Berlinie jest ich od sześciu do siedmiu.

Tosamo dotyczy sytuacji, gdy pojawiają się problemy, które są na tyle poważne, że dziecko nie chce już chodzić do przedszkola. Może to wynikać na przykład z tego, że dziecko nie może się zaprzyjaźnić lub nie potrafi nawiązać kontaktu z nauczycielami. Jeśli wychowawcy nie zaspokoją potrzeb dziecka, może to również negatywnie wpłynąć na rozwój.

Oczywiście zmiana przedszkola może być również konieczna z powodu przeprowadzki. Nie ma znaczenia, czy przeprowadzka jest z powodów zawodowych czy prywatnych. Może to być decydujące jedynie w odniesieniu do okresu wypowiedzenia.

Podsumowując, są to trzy najczęstsze powody, dla których dzieci zmieniają przedszkola:

[kita_suche]Szukasz przedszkola? Znajdź przedszkole w pobliżu siebie już teraz![/kita_suche]

2. pamiętaj o przestrzeganiu okresu wypowiedzenia przy zmianie przedszkola.

Zajrzyj do umowy, aby poznać uzgodnione okresy wypowiedzenia.

Większość rodzin wie, jak trudne może być uzyskanie miejsca w wybranym przedszkolu. Ponieważ przedszkole musi planować z pewnym wyprzedzeniem, ważne jest, abyś przestrzegał okresu wypowiedzenia, jeśli chcesz zmienić placówkę.

W zasadzie nie ma oficjalnej regulacji prawnej dotyczącej wypowiedzenia Kity. Oznacza to, że każda placówka może zawrzeć w umowie indywidualne okresy wypowiedzenia, które oczywiście muszą być zgodne z ogólnymi przepisami prawa.

Zreguły powszechne jest wypowiedzenie na koniec miesiąca lub na koniec dotychczasowego roku przedszkolnego. W wielu placówkach umowę można wypowiedzieć albo 31 stycznia, albo 31 lipca. Często zmiana jest możliwa również w trakcie bieżącego roku. Zazwyczaj okres wypowiedzenia wynosi około czterech do sześciu tygodni.

Przepisy te nie są jednak w żadnym wypadku uniwersalne, dlatego warto przyjrzeć się swojej umowie.

Orzeczenie BGH w sprawie natychmiastowego wypowiedzenia umowy

W sprawie z 2015 roku Federalny Sąd Najwyższy (BGH) orzekł, że rodzice nie mają prawa do natychmiastowego wypowiedzenia umowy, jeśli dziecko nie może przyzwyczaić się do placówki. Oznacza to, że koszty opieki muszą być opłacane do końca okresu wypowiedzenia.

Ponadto istnieje możliwość ekstraordynaryjnego wypowiedzenia umowy. Może to być np. spowodowane przeprowadzką lub zerwaniem relacji zaufania. Orzecznictwo nie zawsze jest jednak w tym przypadku jednomyślne, dlatego zawsze należy rozważyć indywidualny przypadek.

Wypowiedzeniepowinno być zawsze złożone w formie pisemnej. Pismo można wręczyć osobiście w placówce lub wysłać pocztą.

3. przygotuj dziecko do zmiany

Zabierz dziecko ze sobą, gdy będziesz je rejestrować w nowym Kicie.

W większości przypadków zmiana Kity ma sens tylko wtedy, gdy problemu nie da się rozwiązać w inny sposób. O ile przeprowadzka jest często nieunikniona, o tyle trudności w obrębie Kity można w niektórych przypadkach wyeliminować np. poprzez zmianę grupy.

Jeśli jesteś zdecydowany, że Twoje dziecko powinno zmienić przedszkole, powinieneś jak najszybciej rozpocząć poszukiwania nowej placówki. Ważne jest, abyś dokładnie przyjrzał się przedszkolom, abyś mógł zorientować się, jaka praca jest tam wykonywana. Jeśli jakaś placówka szczególnie przypadnie Ci do gustu, możesz złożyć tam odpowiedni wniosek.

Jak wynika z doświadczenia, zazwyczaj zmiana przedszkola nie jest dla dzieci aż tak trudna. Niemniej jednak ważne jest, abyś dokładnie przygotował swoje dziecko. Obejrzyjcie wspólnie placówkę i skorzystajcie z imprez takich jak „Dzień otwarty”, aby zapoznać się z pracą pedagogiczną.

Rada: Zrób ze swoim dzieckiem profil i prześlij go wcześniej do grupy przedszkolnej. W ten sposób pozostałe dzieci od razu będą wiedziały, że wkrótce będą miały w grupie nowego członka.

[kita_suche]Szukasz przedszkola? Znajdź przedszkole w pobliżu siebie już teraz![/kita_suche]


4. pierwszy dzień w nowym przedszkolu

Na placu zabaw dzieci mają okazję lepiej się poznać.

Wielu rodziców obawia się pierwszego dnia w nowej świetlicy. Jednak w większości przypadków wszystko jest o połowę gorsze niż im się wydaje. W zasadzie pierwszy dzień w nowej świetlicy jest taki jak pierwszy dzień w starej.

Pierwszego dnia dziecko prawdopodobnie pozostanie w żłobku tylko przez kilka godzin, aby nie było przytłoczone. Im mniejsze są dzieci, tym zmiana często jest łatwiejsza. Dzieje się tak dlatego, że nie były jeszcze tak mocno zakorzenione społecznie i nie zawarły przyjaźni, które trwają przez lata.

Aby ułatwić dziecku nawiązywanie znajomości, można również zorganizować popołudniowe spotkania z innymi matkami, aby przyzwyczaić dzieci do siebie. Dobrym miejscem na takie spotkania są na przykład place zabaw.

Uwaga: Pamiętaj, że nowe środowisko może na początku wydawać się bardzo zagrażające. Twoje dziecko potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Dlatego zachowaj spokój i cierpliwość, jeśli na początku pojawią się trudności.

W poniższym filmie matka opisuje, jak ona i jej rodzina poradzili sobie ze zmianą ośrodka opieki dziennej.

5. książki dla dzieci o przeprowadzce i pierwszych przyjaciołach

Exit mobile version