Site icon I-love-you.pl

Wychowanie estetyczne: Cele wychowania estetycznego.

ästhetische Bildung
Na czym polega edukacja estetyczna?

Wychowanie estetyczne skupia się na obszarach wyobraźni i kreatywności.

Gdzie i kiedy pojawia się edukacja estetyczna?

W wielu przypadkach edukacja estetyczna jest również wykorzystywana w kontekście deficytów w nauce, aby konkretnie wspierać dzieci.

Jak wygląda edukacja estetyczna w praktyce?

Edukacja estetyczna obejmuje wiele obszarów. Rytm i taniec są jej częścią w takim samym stopniu jak trening percepcji własnego ciała.

Niemiecki system edukacji w wielu miejscach charakteryzuje się tym, że za dużą część transferu wiedzy odpowiadają nauczyciele i wychowawcy.

Edukacja estetyczna próbuje w tym miejscu innego podejścia. W edukacji estetycznej mniej chodzi o klasyczne cele nauczania, a bardziej o percepcję.

W naszym artykule pokazujemy, jakie cele realizuje edukacja estetyczna i jakie oferty są dostępne w przedszkolu.

[button]Dalsza literatura dotycząca podejścia wychowawczego[/button]

1. wychowanie estetyczne to coś więcej niż sztuka

W przyrodzie jest wiele do odkrycia.

Wychowanie estetyczne ma na celu umożliwienie dzieciom wielu różnych doświadczeń, aby mogły się z nich uczyć. Szczególną uwagę zwraca się na różne zmysły.
Proste przekazywanie wiedzy w formie uczenia się na pamięć nie ma miejsca w edukacji estetycznej w przedszkolu.
Zamiast tego, główny nacisk kładzie się na promowanie kreatywności.

Mimo że muzyka i sztuka odgrywają ważną rolę w edukacji estetycznej w przedszkolu, nie zaniedbuje się nabywania języka i doskonalenia umiejętności motorycznych.

W zależności od projektu w centrum uwagi znajdują się różne zmysły. Zawsze szczególnie ważne są interakcje i wzajemna komunikacja.

Edukacja estetyczna opiera się na założeniu, że doświadczenia zmysłowe są tym, co przede wszystkim umożliwia edukację. Więcej o kulturowo-filozoficznym podłożu można przeczytać tutaj.

Cele edukacji estetycznej to poprawa percepcji świata.

Każdy zmysł jest ważny

Dzieci już w młodym wieku powinny nauczyć się ufać własnym spostrzeżeniom. W związku z tym, stosując koncepcję wychowania estetycznego, wychowawcy wspierają umiejętność rozumienia świata.

Dzieci w żaden sposób nie są w tym osamotnione, ale mają możliwość wypróbowania wielu rzeczy dla siebie. Eksperymenty i odkrywanie powiązań są ważną częścią edukacji estetycznej.

Każde dziecko powinno mieć zawsze możliwość aktywnego kształtowania swojego rozwoju. Wolno im realizować własne pomysły, aby gromadzić własne wrażenia zmysłowe. Potem jednak zawsze następuje wspólna analiza tego, czego doświadczyły.
Dzięki temu dzieci mają możliwość wymiany myśli z innymi dziećmi i wyostrzenia swoich zmysłów w inny sposób.

3 Praktyczne przykłady edukacji estetycznej

W kolejnych częściach chcielibyśmy podać kilka przykładów, jak edukacja estetyczna może odbywać się w praktyce.

Pierwszy krótki przykład ogólnego procesu wizyty w lesie można zobaczyć w tym krótkim filmie na YouTube:

3.1 Muzyka i rytm – jak maluchy uczą się odczuwać muzykę

Muzyka przyczynia się do głębszego połączenia.

Wspólne śpiewanie uczy dzieci słuchania, używania głosu i regulowania wysokości dźwięku. Poprawia się również regulacja głośności i poczucie rytmu.

Dzieci powinny jednak nie tylko wspólnie odkrywać rzeczy, ale również same się o tym przekonać. W związku z tym dzieci mogą regularnie wybierać odpowiednie dla nich instrumenty i próbować wydobywać z nich dźwięki.

Jeśli nie uda się to za pierwszym razem, praca w grupie może pomóc w dostarczeniu dzieciom nowych doświadczeń. W ten sposób dochodzi do wymiany, z której korzystają wszystkie dzieci.

Wskazówka: Dzieci mogą również doświadczyć wpływu dźwięku za pomocą małych eksperymentów, wprawiając w drgania krawędzie okularów lub wprawiając podłogę w intensywne drgania basowe.

3.2 Połączenie sztuki i koordynacji

Sztuka sprzyja kreatywności

Projektowanie artystyczne i drobne umiejętności motoryczne są ze sobą nierozerwalnie związane. Termin sztuka jest bardzo szeroko rozumiany i ma na celu dać dzieciom swobodę twórczą.

Na przykład dzieci mogą malować rękami, aby poczuć bezpośredni kontakt z kolorami. W przypadku modelarstwa sprawy stają się nieco mniej chaotyczne, ale nadal istnieje duża swoboda twórcza.
Jak tylko dzieci nie są już na poziomie podstawowym i uczęszczają do szkoły podstawowej, praca z gliną lub modeliną może być również wykorzystywana jako część edukacji estetycznej człowieka. W zależności od swoich umiejętności dzieci mogą już tutaj wyczarować prawdziwe dzieła sztuki.

Jednak dzieci mogą również zostawiać proste ślady na śniegu. Mogą malować mchem lub ziemią na kartce papieru i macać liście znalezione w lesie. Wszystko to mieści się w sferze artystycznej, ale wzmacnia wiele innych umiejętności w zakresie samopoznania.

3.3 Sprawność motoryczna brutto – poprawa percepcji ciała

Wychowanie estetyczne oznacza znacznie więcej niż twórczość artystyczną. Dzieci powinny mieć możliwość wykonywania doświadczeń wszystkimi zmysłami.

Wiele doświadczeń nie ogranicza się do jednego zmysłu.

Jednym z nich są umiejętności koordynacyjne. Na przykład na tarczy balansującej zadanie polega na utrzymaniu równowagi. Podobnie jest z pniem drzewa, który dzieci mogą wykorzystać podczas spaceru po lesie.

W tym momencie dzieci potrafią połączyć kilka wrażeń zmysłowych jednocześnie. Mogą

W ten sposób można dokonać porównań z otoczeniem. Gdzie balansowanie działa lepiej? Które drewno jest gładkie lub szorstkie i jakie różne zapachy mogę wykryć?

To samo dotyczy kamieni lub innych przedmiotów. Tutaj na przykład pojawia się pytanie, dlaczego niektóre kamienie lepiej latają. Czy istnieje dobra waga do rzucania? Gdzie precyzja jest szczególnie wysoka? I które kamienie szczególnie nadają się do tego, by robić z nich tyradę nad wodą?

Dzięki tym wszystkim doświadczeniom z przyrodą dzieci mogą się dużo poruszać i gromadzić liczne wrażenia zmysłowe. W ten sposób w zabawny sposób i całkiem przypadkowo doskonalone są umiejętności motoryczne.

4. Kup przewodnik po edukacji estetycznej

Bestseller No. 3
Plakaty plakat z mapą fizyki, plakat z fizyki, wydruki w klasie fizyki, plakat edukacji fizycznej, sztuka ścienna, obrazy, płótno, dekoracja ścienna, dekoracja domu, salonu, estetyczne nadruki, 61 x
  • Rozmiar: 5 rozmiarów do wyboru (1 = 2,54 cm)
  • Plakat jest drukowany na płótnie, które jest jednym z najlepszych materiałów na plakat. Jest wodoodporny, odporny na wilgoć i ma wysoką wytrzymałość na rozciąganie. Plakat ma bogaty kolor nadruku i delikatną teksturę.
  • Jeśli potrzebujesz innych rozmiarów, zostaw mi wiadomość. Możemy również dostosować dowolny projekt, możesz wysłać nam zdjęcia lub stworzyć dla Ciebie zdjęcia.
  • Ze względu na różne marki wyświetlaczy, rzeczywisty kolor sztuki ściennej może nieznacznie różnić się od obrazu produktu
  • Idealny wybór do sypialni, salonu, pokoju gościnnego, sali konferencyjnej, łazienki, jadalni, kawiarni, przedpokoju, korytarza, akademika, hotelu, salonu, wystroju domu i biura.
Exit mobile version