Site icon I-love-you.pl

Specjalista ds. wychowawczych w świetlicy: zadania, szkolenia, wymagania i wynagrodzenie

paedagogische fachkraft liest kinder etwas vor
Jakie wymagania osobiste powinienem mieć, jeśli chcę zostać nauczycielem przedszkola?

Praca w charakterze nauczyciela przedszkola, pielęgniarki przedszkolnej, asystenta czy wychowawcy dziecięcego oprócz tego, że lubi pracę z dziećmi, wymaga przede wszystkim dobrego radzenia sobie ze stresem i dużej cierpliwości.

Czy do zostania nauczycielem bardziej odpowiedni jest staż czy studia?

Obie opcje mają swoje zalety. Jeśli chodzi o późniejsze wynagrodzenie i długoterminową perspektywę, to jednak studia wyższe oferują zalety.

Który nauczyciel zarabia najwięcej?

Jako nauczyciel masz największy potencjał zarobkowy. Alternatywnie można zwiększyć swoje wynagrodzenie poprzez podjęcie zadań kierowniczych.

Specjalista ds. pedagogicznych zajmuje się na co dzień wychowaniem lub edukacją dzieci, młodzieży lub osób dorosłych.

Wychowawcy, nauczyciele, opiekunowie dzieci czy pedagodzy społeczni to specjaliści z zakresu pedagogiki. Nie ma jednak jednolitej definicji tego zawodu, zwłaszcza że nie jest to pojęcie chronione.

W naszym artykule dowiesz się, jak wygląda zakres obowiązków specjalisty ds. wychowawczych w świetlicy, jakie są możliwości kształcenia i jakie wymagania osobiste powinieneś zabrać ze sobą.

[button]Dalsza literatura na co dzień jako asystent edukacyjny[/button]

1. pedagog w świetlicy – więcej niż tylko opieka nad dziećmi

Jako asystentowi pedagogicznemu potrzebne są dobre nerwy.

Jeśli chcesz zostać specjalistą w dziedzinie pedagogiki, musisz najpierw zdecydować, w jakiej dziedzinie Twoje umiejętności pedagogiczne powinny być wykorzystane.

Jeśli zdecydujesz się na kształcenie i wspieranie małych dzieci w żłobku i przedszkolu, z pewnością będziesz musiał wysłuchać jednego lub dwóch dość uwłaczających komentarzy.

Mimo, że edukacja wczesnoszkolna staje się coraz ważniejsza, to nadal pedagodzy bywają wyśmiewani.

W praktyce okazało się jednak, że wychowawca w przedszkolu musi opanować szeroki zakres zadań i że obejmuje on znacznie więcej niż tylko zabawę z dziećmi.

Aby rozpocząć kształcenie lub studia jako pedagog w sektorze wczesnego dzieciństwa, należy zatem posiadać następujące kompetencje:

Chociaż podczas studiów i szkoleń można się wiele nauczyć, podstawy muszą być właściwe, aby na dłuższą metę praca w danych instytucjach sprawiała przyjemność.

2 Zadania specjalisty ds. pedagogicznych są wielorakie

Oferta w dziedzinie pedagogiki jest bardzo duża.

W zależności od tego, jaką dziedzinę pedagogiki wybierzesz, istnieją poważne różnice dotyczące zakresu Twoich zadań.

W przedszkolu i w świetlicy jesteście odpowiedzialni zarówno za opiekę nad dziećmi, jak i za wyraźne wsparcie. Przygotowują Państwo indywidualne portfolio, prowadzą rozmowy z rodzicami, organizują wycieczki i są dostępni jako osoby kontaktowe dla rodziców, kolegów i dzieci.
W okresie przedszkolnym są Państwo ważną osobą odniesienia, która służy dzieciom jako wzór do naśladowania w tej fazie kształtowania.

Natomiast w przypadku pracy w charakterze pracownika socjalnego intensywnie zajmujesz się problemami nastolatków i młodych dorosłych.

Jako nauczyciel w szkole podstawowej Twój status jako osoby odniesienia jest już nieco osłabiony, a w szkołach średnich prawie nie istnieje. Tutaj chodzi raczej przede wszystkim o przekazywanie wiedzy.

Oczywiście jako specjalista w dziedzinie pedagogiki możesz również pracować z dziećmi niepełnosprawnymi lub wspierać osoby starsze.

Specjaliści od pedagogiki są również poszukiwani w dziedzinie edukacji dorosłych.

W zależności od tego, jak wcześnie ustalisz kierunek studiów, będziesz miał możliwość orientowania się w różnych dziedzinach przez stosunkowo długi czas.

3. szkolenie lub studia – nauczycielem przedszkola można zostać na różne sposoby

Skorzystaj z możliwości doradztwa, zanim podejmiesz decyzję o podjęciu studiów.

Kwalifikacje jako uznany przez państwo pedagog można osiągnąć na różne sposoby. W klasyczny sposób mają Państwo możliwość odbycia praktyki zawodowej.
W zależności od stopnia i kraju związkowego trzeba zaplanować od 2 do 5 lat na kształcenie.

Jeśli wykształcenie pedagogiczne jest kontynuacją dalszego kształcenia w dziedzinie pedagogiki, skraca to etap kształcenia. Podobnie jest w przypadku uzyskania wyższego wykształcenia, np. matury.

Mając maturę lub wcześniejsze wykształcenie (np. jako opiekunka dziecięca), mają Państwo możliwość podjęcia studiów na kierunku pedagogicznym.
Ukończenie studiów licencjackich trwa średnio sześć semestrów, czyli trzy lata. Jeśli po tym czasie chcielibyście Państwo ukończyć studia magisterskie, aby uzyskać najwyższy możliwy stopień, możecie spodziewać się jeszcze około czterech semestrów.

Ostatecznie po zakończeniu nauki zawodu masz również możliwość dalszego kształcenia w dowolnym momencie. Możesz zdobyć różne dodatkowe kwalifikacje pedagogiczne lub poprawić swój stopień naukowy poprzez kształcenie na odległość.

Mimo że z reguły masz większe szanse na zdobycie pracy z dyplomem, nie zawsze tak jest. W związku z posiadanymi kwalifikacjami powinno wzrosnąć również wynagrodzenie, jednak w praktyce często nie spełnia ono oczekiwań.

W przyszłości jednak coraz więcej osób zajmujących się edukacją będzie miało tytuł naukowy, przez co stanowiska kierownicze będą trudne do osiągnięcia ze zwykłym wykształceniem.
Zanim więc przedwcześnie zdecydujesz się na praktykę, a później będziesz musiał myśleć o dalszym kształceniu, możesz również wybrać bezpośrednią drogę z dyplomem kierunkowym.

Wskazówka: Ponieważ w 2019 roku i w kolejnych latach w sektorze wczesnego dzieciństwa nadal będzie wielu specjalistów z dziedziny pedagogiki, szanse na zdobycie dobrze płatnej pracy w ramach zmiany zawodu są stosunkowo wysokie. Masz również możliwość przekwalifikowania się na pedagoga.

4. zarobki – tak wyglądają Twoje szanse w branży pedagogicznej

W zależności od obszaru odpowiedzialności, zarobki na stanowisku specjalisty ds. edukacji są bardzo zróżnicowane.

Jako nauczyciel w szkole średniej Twoje szanse na zarobek są największe. Twoje wynagrodzenie początkowe jako nauczyciel w służbie cywilnej opiera się już na kategorii zaszeregowania A 13, co odpowiada przystojnemu miesięcznemu wynagrodzeniu brutto w wysokości ponad 4.200 euro w 2019 roku. Odpowiednią tabelę płac federalnych można znaleźć tutaj.

W szkołach podstawowych otrzymuje się wynagrodzenie zgodnie z grupą zaszeregowania A 12. Nauczyciele przedszkoli muszą się jednak zadowolić znacznie niższymi zarobkami. Według grupy płac S 8a TVÖD SuE otrzymają Państwo wynagrodzenie początkowe w wysokości nieco poniżej 2.800 euro miesięcznie. Kliknij tutaj, aby zobaczyć tabelę wynagrodzeń.

Jako pracownik opieki nad dziećmi perspektywy zarobkowe wyglądają raczej słabo. W zależności od kwalifikacji, zarobki jako pracownik socjalny będą oscylowały w granicach pensji wychowawcy.

Jeśli dłużej pracujesz jako wychowawca w placówce, jeśli przyjmiesz dodatkowe zadania, np. wychowawcy grupy, lub jeśli będziesz zarządzać świetlicą, Twoje wynagrodzenie znacznie wzrośnie.
Jednak w tym przypadku zmienia się również punkt ciężkości pracy na rzecz większej ilości zadań administracyjnych. Jeśli więc celujesz w wyższe stanowisko, powinieneś być świadomy tego faktu.

5. Dalsza literatura do codziennego życia jako specjalista ds. pedagogicznych

Exit mobile version