Site icon I-love-you.pl

Osiedlenie się w żłobku: wskazówki na czas osiedlenia się w nim

Kind krabbelt in der Kita
Jak długo trwa zapoznanie się z tematem?

Zaplanuj co najmniej dwa tygodnie, a najlepiej cztery tygodnie, na aklimatyzację w żłobku.

Co składa się na dobrą aklimatyzację?

Każda placówka powinna stosować dobrze przemyślaną koncepcję aklimatyzacji. Szczególnie ważne jest, aby w tej pierwszej fazie przeznaczyć dużo czasu, aby dziecko mogło przyzwyczaić się do nowego opiekuna.

Jak mogę ułatwić dziecku przejście?

Dawaj dobry przykład i promieniuj spokojem i relaksem. W przeciwnym razie Twoje zdenerwowanie i niepokój szybko przeniosą się na dziecko.

Osadzenie dziecka w przedszkolu nie jest rzeczą łatwą. Nie tylko dzieciom, ale przede wszystkim rodzicom zwykle trudno jest się rozdzielić na kilka godzin.

W wielu przypadkach jednak nie da się obejść żłobka dla dzieci, gdyż czas i pieniądze są ograniczone.

W naszym artykule pokażemy Ci, jak sprawić, aby okres osiedlenia w żłobku był jak najbardziej przyjemny. Dowiesz się jakie są modele osiedlania i jak radzić sobie z problemami.
[button]Kup książki o osiedlaniu się online[/button]

1. dać dzieciom czas – przejście do żłobka to wyzwanie

Daj dzieciom czas na poznanie nowego otoczenia.

Kiedydziecko wchodzi do żłobka lub, nieco później, do przedszkola, oznacza to dostosowanie się do zupełnie nowej sytuacji. Wcześniej mama była zwykle centrum życia, ale teraz zmienia się opiekun.

Ponadto dzieci muszą najpierw nauczyć się, że nie są już same, lecz wchodzą w kontakt z wieloma innymi dziećmi. Cisza i możliwości odosobnienia są początkowo dość ograniczone.
Oprócz nieznanych ludzi, dzieci muszą pogodzić się z nowym środowiskiem.

Potrzeba czasu, aby przetworzyć wszystkie te nowe wrażenia. Dlatego faza zadomowienia może szybko trwać kilka tygodni. Nie martw się więc, jeśli Twoje dziecko w pierwszych dniach będzie miało jeszcze problemy z pożegnaniem.

2 Czas trwania fazy osiedlania się jest bardzo różny.

Opieka w żłobku skierowana jest do wszystkich dzieci w wieku od dwóch miesięcy do trzech lat. W związku z tym różnice dotyczące okresu zasiedlenia są duże.

Starsze dzieci często na początku bardziej cierpią z powodu rozłąki.

Z grubsza można wyróżnić następujące punkty w czasie:

Uwaga: Nawet jeśli to sugeruje, że wcześniejsze podrzucanie do żłobka ma sens, to w pierwszych miesiącach życia należy podrzucać dziecko tylko wtedy, gdy nie da się tego inaczej zorganizować.

3. ułatwić aklimatyzację w żłobku

Już na początku oddaj dziecko w dobre ręce

To, jak szybko lub powoli dziecko zadomowi się w przedszkolu, zależy w dużej mierze od rodziców. Im bardziej spokojny i swobodny jest kontakt, tym łatwiej większość dzieci odnajduje się w nowej sytuacji.

Jeśli natomiast rodzice stresują się lub są raczej niezadowoleni z tego, że muszą oddać dziecko do żłobka, to automatycznie ma to negatywny wpływ na dziecko. Nawet jeśli dzieci nie rozumieją jeszcze wszystkiego, to już w bardzo młodym wieku są w stanie uchwycić i sklasyfikować emocje. Dlatego ważnym aspektem powinno być przyzwyczajenie się do nowej sytuacji, aby po drodze zapewnić dziecku lepsze samopoczucie.

Ponadto lepszą aklimatyzację w żłobku można osiągnąć poprzez wczesne przyzwyczajanie dziecka do nowych sytuacji. Dlatego pozwólcie dziecku nocować u dziadków, gdy ma zaledwie kilka miesięcy i częściej ćwiczcie sytuacje rozłąki. Jeśli nie stanowi dla dziecka problemu godzinne wyjście na zakupy czy dwugodzinny trening na siłowni, to aklimatyzacja w żłobku raczej nie sprawi mu trudności.

Więcej wskazówek dotyczących udanej aklimatyzacji w żłobku możesz zobaczyć w tym filmie na YouTube:

Wskazówka: Jasne osoby odniesienia są ważne. Zadbaj jednak o wczesne poszerzenie promienia dziecka, aby spędzanie czasu z bliskimi przyjaciółmi czy dalszą rodziną nie stanowiło problemu.

4. aklimatyzacja w żłobku przebiega inaczej

Historia żłobków:

Żłobek jest szczególnie popularny we wschodnich landach Niemiec. Do dziś tamtejsze dzieci znacznie wcześniej trafiają do żłobka lub przedszkola. Więcej o historycznym tle wczesnej opieki pozadomowej można przeczytać tutaj.

Nie każda placówka wybiera taką samą koncepcję przyzwyczajania dzieci do nowej sytuacji. Szczególnie często stosowany jest model berliński i model monachijski , a oba różnią się od siebie tylko nieznacznie.

Zasadniczo pierwszym krokiem jest to, że dzieci uczęszczają do żłobka razem z rodzicami. Przez kilka pierwszych dni rodzice pozostają blisko dziecka. Dzięki temu każde dziecko ma możliwość przyzwyczajenia się do nowego otoczenia w spokojnej atmosferze.

W tej fazie zawsze musi być w pobliżu nauczyciel żłobka, który reprezentuje nowego opiekuna. Stopniowo, po kilku dniach, następuje pierwsze pożegnanie z rodzicami.
W tym momencie często zdarza się, że dziecko płacze w przedszkolu, aby zwrócić na siebie uwagę i namówić rodziców do pozostania.

Rada: Kilka łez jest jednak jak najbardziej w porządku, jeśli dziecko pozwoli nauczycielowi pocieszyć je krótko po rytuale pożegnania w przedszkolu. Jeśli jednak nie przyniesie to jeszcze rezultatu, okresy te można wydłużyć.

Szczególnie ważne jest w tym momencie, aby dany wychowawca był odpowiedzialny przede wszystkim tylko za jedno dziecko. Niestety w praktyce nie zawsze jest to możliwe. Niemniej jednak wszystkie placówki opiekuńcze powinny zadbać o to, aby ułatwić dzieciom przejście, ponieważ w ten sposób przyczynia się to do bardziej spokojnej atmosfery dla wszystkich uczestników.

5. Wskazówki dla wychowawców – jak zapewnić udany okres adaptacyjny

Prędzej czy później dziecko zwróci się również do Ciebie.

Cierpliwość to klucz do sukcesu. W pierwszej fazie zachowuj się raczej powściągliwie i wyczekująco. Po prostu rozmawiaj z ojcem lub matką dziecka i czekaj, aż dziecko zrobi krok w twoją stronę.

Teraz możesz stopniowo przejmować zadania, które są właściwie zarezerwowane dla rodziców. Upewnij się jednak, że dziecko nie zgłasza żadnych zastrzeżeń.

Zanim dojdzie do pierwszej sytuacji rozstania z najważniejszym opiekunem, dziecko musi Ci zaufać. Najlepszym sposobem na to są wspólne drobne zabawy lub bezpośredni kontakt fizyczny.
Szczególnie w przypadku małych dzieci, pieluchowanie i karmienie to ważne zadania, które wymagają zaufania.

Coraz częściej relacja pomiędzy Tobą a danym rodzicem odwraca się w ten sposób, że Ty przejmujesz wszystkie zadania, podczas gdy ojciec lub matka są jedynie obecni.
Jeśli to działa bez problemów, to zazwyczaj nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozdzielić się na kilka godzin. Przedłużenie fazy roz łąki powinno jednak następować stopniowo, aby nie przeciążać dzieci.

6. kup książki o osiedlaniu się online



Exit mobile version