Site icon I-love-you.pl

Codzienność w przedszkolu: tak wygląda dzień w przedszkolu

Tagesablauf-Kindergarten-Ratgeber
Jak wygląda codzienna rutyna w przedszkolu?

Mimo różnych koncepcji, rutyna dnia w przedszkolu jest w wielu placówkach podobna.

Jakie są różnice?

Nawet jeśli w wielu placówkach przedszkolnych można znaleźć stałe rytuały i pory posiłków, dana koncepcja decyduje o konkretnym przebiegu dnia i punktach centralnych w planowaniu dziennym.

Jaka jest różnica w stosunku do opieki po szkole?

Oczywiście same czasy opieki są zupełnie inne. Istnieje jednak wiele innych różnic w codziennej rutynie między ośrodkami dziennymi a opieką po szkole.

Większość rodziców ma okazję zobaczyć tylko niewielką część codziennej rutyny swoich dzieci w przedszkolu. Przyprowadzasz dzieci do przedszkola wczesnym rankiem i odbierasz je w południe lub późnym popołudniem. Ale jak właściwie wygląda ten czas pomiędzy nimi?

Ze względu na brak narracji wielu dzieci, rzeczywisty przebieg dnia często pozostaje tajemnicą. Dlatego w naszym poradniku można dowiedzieć się, jak może wyglądać typowy dzień w żłobku lub przedszkolu.

[button]Karty sygnalizacyjne dotyczące przebiegu dnia w żłobku[/button].

1. koncepcja określa rytm dnia w przedszkolu

W zależności od koncepcji zmienia się rutyna dnia w przedszkolu.

Poszczególne placówki dla dzieci czasem bardzo się od siebie różnią. Większość żłobków ma stałe grupy, natomiast niektóre przedszkola stawiają na swobodniejsze koncepcje, aby otworzyć przed dziećmi wiele różnych możliwości.

Przedszkola protestanckie lub katolickie stawiają zwykle na nieco większą strukturę. Inne placówki, które powstały z prywatnych stowarzyszeń lub inicjatyw rodziców, często mają inną misję, która pozostawia wiele miejsca na swobodną zabawę.

Jednak pewne podstawowe struktury można znaleźć w prawie wszystkich placówkach. Nawet przedszkole integracyjne, jak również świetlice dwujęzyczne, gdzie w programie są różne języki, jak angielski czy hiszpański, opierają się na podobnej codziennej rutynie.

2 Dzień w przedszkolu – tak to może wyglądać

W tej części przedstawiamy możliwy przebieg dnia w przedszkol u. Ze względu na bardzo różne koncepcje i indywidualne godziny otwarcia poszczególnych przedszkoli, jest to oczywiście tylko jeden z wielu możliwych planów.

Dzień podzielony jest na różne obszary.

3. codzienny rytm w przedszkolu jest możliwy do zaadaptowania

Pewne okazje, takie jak urodziny dziecka, prowadzą do zmian w codziennej rutynie.

Oczywiście, codzienna rutyna nie jest ustalona w kamieniu. Zawsze są specjalne projekty, które mogą zmienić coś w zwykłej rutynie dnia. Na przykład śniadanie jest bardziej rozbudowane, gdy dziecko obchodzi urodziny.
Planowane wydarzenia na bieżący rok przedszkolny są często wcześniej omawiane z radą rodziców. W związku z tym możliwe jest zaangażowanie rodziców w planowanie.

W przypadku specjalnych dni lasu dzień jest często nieco krótszy, ponieważ dzieci bardzo szybko męczą się na świeżym powietrzu i można uwzględnić tylko kilka faz odpoczynku. W niektórych przypadkach rodzice muszą specjalnie zgłosić lub wyrejestrować swoje dzieci na imprezy specjalne, aby ułatwić wcześniejsze planowanie.
Koszty imprez dodatkowych ponoszą z reguły sami rodzice.

Poniższe okazje stanowią w przedszkolu okazję do pozostawienia za sobą zwykłej codziennej rutyny i zorganizowania imprezy:

Wskazówka: Mimo szczególnych okoliczności jednorazowej imprezy staraj się zaplanować wystarczające okresy odpoczynku dla dzieci, aby ich nie przemęczać.

4. codzienna rutyna w placówce opieki pozaszkolnej jest nieco inna

Wiele placówek opieki pozaszkolnej we wschodnich Niemczech:

We wschodnich krajach związkowych stosunkowo duża liczba dzieci znajduje się pod opieką w placówkach opieki pozaszkolnej. Według aktualnych statystyk około 150.000 dzieci w wieku od 6 do 14 lat uczęszcza do świetlicy, podczas gdy w najludniejszym kraju związkowym NRW jest ich tylko 66.000.

Żłobek skierowany jest z reguły do dzieci szkolnych, dla których konieczna jest opieka popołudniowa, ponieważ nie mogą one bezpośrednio wrócić do domu. W związku z tym pierwszą rzeczą w południe jest wspólny obiad.

Czas po nim jest zarezerwowany na odrabianie lekcji. W tej fazie obecny jest tylko opiekun, który jednak pilnuje tylko tego, aby dzieci rzeczywiście poświęciły się odrabianiu lekcji.

W kolejnych dwóch do trzech godzin różne gry i wyzwania sportowe wyznaczają czas w ośrodku opieki pozaszkolnej.
Często raz w tygodniu lub co dwa tygodnie odbywają się mniejsze wycieczki, podczas których dzieci poznają okolicę.
Cele w tym zakresie są bardziej nastawione na aktywne zajęcie niż na promowanie celów.

5. karty sygnalizacyjne do codziennej rutyny w świetlicy


Signalkarten für den Kindergarten
  • Verlag an der Ruhr, Redaktionsteam (Author)

Exit mobile version