Site icon I-love-you.pl

Gry Kim: Trening percepcji zmysłowej

Czym są gry Kim?

Kim gry są zazwyczaj związane z jednym z pięciu zmysłów. Jednak możliwe jest również wyzwanie kilku zmysłów jednocześnie.

Jak można trenować zmysł dotyku?

Jeśli chodzi o odczuwanie i dotykanie, można przede wszystkim zastanowić się, czy dzieci powinny dotykać rękami czy stopami. Można to wykorzystać do stworzenia bardzo różnych percepcji.

Jak pracuje się konkretnie z zapachami?

W naszej codziennej percepcji do tego zmysłu przywiązuje się najmniejszą wagę, choć zawsze jest on dla nas przydatny. Kilka pomysłów na zabawy można przeczytać tutaj.

Dzieci muszą najpierw nauczyć się korzystać ze swoich zmysłów. W przedszkolu wiele rzeczy bada się dotykiem; wcześniej niemowlęta zaczynają już rozpoznawać przedmioty za pomocą języka.

W ten sposób percepcja poprawia się krok po kroku. Również gry Kim, które odwołują się do wszystkich naszych zmysłów, poświęcone są właśnie temu aspektowi.

Ale skąd właściwie pochodzi nazwa i co dokładnie wyróżnia gry Kim?

Z naszego artykułu dowiesz się, w jaki sposób można wspierać poszczególne zmysły i jakie są różne możliwości trenowania percepcji i pamięci.

[button] Kup broszury z pomysłami na gry [/button]

1. kim games – zabawowe usprawnianie percepcji sensorycznej

Kim games odnoszą się do różnych zmysłów.

Różne gry Kim mają na celu trenowanie pamięci i wyostrzanie zmysłów. Co ciekawe, termin Kim games powstał na podstawie powieści Rudyarda Kiplinga z 1901 r. Jej istotą jest pokazanie, że dzięki nauce i treningowi można osiągnąć niemal wszystko.
Szczegółową recenzję książki dla młodzieży, która do dziś cieszy się popularnością, znajdziecie tutaj.

Ponieważ nie można usprawniać wszystkich zmysłów naraz, ale należy wyznaczyć punkt ciężkości, warianty gry zostały podzielone na poszczególne kategorie zmysłów.

Po pierwsze, obejmują one pięć klasycznych zmysłów:

Ponadto ważną rolę odgrywają również obszary pamięci, rozpoznawania oraz tzw. percepcja przedsionkowa, czyli równowaga.

W kolejnych częściach zajmiemy się więc konkretnie poszczególnymi aspektami gier Kim i przedstawimy Wam różne pomysły na to, jak poprawić umiejętności dzieci.

Wskazówka: Gry Kim w zakresie pamięci i retencji mogą być stosowane również w starszym wieku, aby przeciwdziałać i zapobiegać demencji, jak również chorobie Alzheimera.

2. widzieć nie znaczy widzieć wszystko

Którego elementu brakuje?

Zmysł wzroku jest wszechobecny i trudno wyobrazić sobie bez niego życie. Nasze oczy są w ciągłym ruchu i szukają skupienia. Ale co tak naprawdę widzimy? Kim gry są świetnym sposobem na sprawdzenie, jak dobrze rozwinięty jest nasz zmysł wzroku i w jakich obszarach można go jeszcze poprawić.

Poniższe gry Kim są zatem idealne dla obszaru widzenia:

Jak taka gra pamięciowa może działać ponownie, można zobaczyć na tym krótkim filmie na YouTube:

3. wąchanie – nos jako niedoceniany organ zmysłów

Zapachy powinny być jak najbardziej wyraziste.

Doskonałym sposobem na zapewnienie dzieciom poczucia różnych zapachów jest wykorzystanie próbek zapachowych ukrytych w starych kanistrach po kliszach. Nie zapomnijcie zrobić kilku dziurek w wieczku, jak również oznaczyć dna puszki, aby móc dopasować zapach.

Gra może być również wykorzystana jako gra pamięciowa poprzez umieszczanie zawsze dokładnie tych samych zapachów w dwóch puszkach.

Upewnij się, że używasz jak najmocniejszych zapachów, aby gra Kim na zapachy nie była zbyt trudna.

Wskazówka: Oczywiście można też bez większych przygotowań użyć foliowych kanistrów, jeśli przed rozpoczęciem zgadywanki dzieciom zawiązuje się oczy.

4. degustacja jako element zdrowego odżywiania

Dzięki pokrojonej żywności gra staje się prawdziwym wyzwaniem.

Zadania związane z degustacją można dobrze połączyć ze zdrową żywnością. Mało które dziecko odmówi skosztowania egzotycznych owoców czy mniej popularnych warzyw, jeśli wiąże się to z grą.

Im dzieci są starsze, tym gra może być bardziej skomplikowana. Na przykład, pracuj z łyżką, na której znajdują się dwa lub trzy składniki, które muszą być równolegle smakowane.

5. Wykorzystanie słuchania w zabawach Kim do rozpoznawania dźwięków dnia codziennego

Wydawanie dźwięków nie jest łatwą sprawą.

Jeśli chodzi o słuch, istnieje ważny związek między pamięcią a percepcją zmysłową. Chociaż dzieci słyszały już wcześniej prawie wszystkie dźwięki w tej grze, nie jest tak łatwo dowiedzieć się, jakie dokładnie są.

Na przykład, wypełnij kilka puszek kamieniami, piaskiem, kasztanami, plastikowymi sztućcami, klockami, spinaczami do papieru lub podobnymi rzeczami i pozwól dzieciom zgadnąć, co jest ukryte w poszczególnych puszkach poprzez potrząsanie nimi.

Dzieci w grupie mogą też wydawać własne dźwięki, które pozostałe dzieci w grupie muszą odgadnąć. W tym przypadku dzieci muszą myśleć na różne sposoby i połączyć różne zmysły.

6. Dotknięcie – bez zobaczenia czegokolwiek – to prawdziwe wyzwanie.

Zmysł dotyku odgrywa ważną rolę w życiu codziennym, ale jest stosunkowo rzadko kwestionowany. Zazwyczaj możemy polegać na naszych oczach, więc zmysł dotyku traci na znaczeniu.

Obszar dotyku jest idealny dla wielu różnych gier i różnorodnych wrażeń zmysłowych. Na poniższej liście znajdziesz kilka gier Kim, dzięki którym możesz wystawić zmysł dotyku na próbę:

Zmysł dotyku nie ogranicza się do rąk.

Nawiasem mówiąc, ruch bez oglądania czegokolwiek sprzyja rozwojowi zmysłu równowagi.

7. kupujcie zeszyty ćwiczeń z pomysłami na gry

Bestseller No. 2
Buffalo Games - Kim Norlien - Król Północy - Puzzle 1000 elementów z ukrytymi obrazami
  • Puzzle 1000 elementów z 12 ukrytymi obrazami
  • Gotowy rozmiar to 68 x 50 cm
  • Pełnokolorowy plakat bonusowy dołączony do pomocy w rozwiązywaniu problemów
  • Wyprodukowano z najwyższej jakości materiałów, w tym w 100% z tektury pochodzącej z recyklingu
  • Buffalo Games Puzzle są produkowane przy użyciu technologii "Perfect Snap", która zapewnia ścisłe dopasowanie między elementami
Exit mobile version