Site icon I-love-you.pl

Gry edukacyjne: Pomysły na gry dla przedszkola i szkoły podstawowej

paedagogische spiele
Dlaczego gry edukacyjne są ważne?

Dzieci uczą się poprzez zabawę. Im intensywniejsze są emocje podczas gry, tym więcej z niej zostaje w pamięci i służy jako podstawa do dalszych lekcji.

Czy istnieją gry edukacyjne, które nadają się już dla bardzo małych dzieci?

Już od 2 roku życia można stosować wiele różnych gier, które stanowią wyzwanie i zachęcają dzieci w różnych dziedzinach.
Ważne jest jednak, aby nie skupiać się na pedagogice, lecz na zabawie. To z kolei prowadzi ostatecznie do znacznie lepszego ukierunkowania edukacyjnego.

Czy gry edukacyjne nadają się również do szkoły podstawowej?

Zarówno małe dzieci, jak i starsi uczniowie, młodzież i dorośli czerpią korzyści z zabawowego aspektu nauki.
Szczególnie jednak w pierwszej fazie życia elementarne znaczenie ma to, aby dzieci uczyły się z radością, ponieważ to uczucie ułatwia całe życie szkolne i zawodowe.

Zabawy mają kluczowe znaczenie dla rozwoju dzieci. Dlatego zarówno maluchy w świetlicy, jak i dzieci w szkole powinny mieć wystarczająco dużo czasu na wspólną zabawę.
Gry edukacyjne wykorzystują naturalny instynkt dzieci do zabawy w celu przekazania wiedzy w określonych dziedzinach.

W naszym artykule przedstawiamy zbiór ćwiczeń i gier edukacyjnych dla przedszkola i szkoły podstawowej, które pomagają dzieciom lepiej zinternalizować różne tematy.

[button]Więcej pomysłów na gry można znaleźć tutaj[/button].

1. gry edukacyjne jako pomoc w nauce

Dzieci mają swoje zasady podczas zabawy

W przeciwieństwie do dorosłych, dzieci uczą się przede wszystkim poprzez zabawę. Choć jest to już powszechnie znane i potwierdzone licznymi badaniami, w szkole podstawowej gry nie są jeszcze na porządku dziennym.

To, co od wielu lat stosuje się w dziedzinie experiential education, można jednak zastosować także do wielu innych edukacyjnych gier dydaktycznych.
W gruncie rzeczy chodzi zawsze o to, że małe dzieci w przedszkolu, a nawet nieco starsze dzieci w szkole podstawowej uczą się, chcąc to robić.

Jednak przymus i uparte zapamiętywanie prowadzą zazwyczaj do braku zainteresowania i frustracji.
Nauka kojarzy się zatem negatywnie i dany temat nie zostaje trwale zapamiętany mimo intensywnych lekcji.

Więcej punktów ilustrujących wartość dodaną gier dla dzieci można zobaczyć w tym krótkim filmie:

2. gry edukacyjne – te pomysły są odpowiednie dla dzieci w wieku 2 lat i starszych

W tej części chcielibyśmy przedstawić Wam różne gry, które idealnie nadają się do nauki zasad.
Ogólnie rzecz biorąc, nie należy jednak lekceważyć również swobodnej zabawy, ponieważ w ten sposób dzieci dochodzą do własnego zrozumienia możliwych zasad, nawet jeśli często nie są one zbyt łatwo dostrzegalne dla dorosłych.

Umiejętność poprawia się z czasem

Memory lub puzzle to również doskonałe gry edukacyjne dla małych dzieci. W ten sposób trenuje się pamięć, a także koncentrację i logikę.

3. Doświadczalne gry edukacyjne dla dzieci od 4 roku życia

Im starsze dzieci są w przedszkolu, tym bardziej rozbudowane mogą stać się zasady gry. Upewnij się jednak, że potrafisz szybko wytłumaczyć gry, aby nie tracić zbyt wiele czasu na ich przygotowanie.

Szczególnie przydatne są pomysły na gry, które nie zajmują więcej niż 15 minut.
A więc co powiecie na jeden z poniższych pomysłów, aby dobrze się bawić w domu i na zewnątrz, a przy okazji nauczyć się wiele na całe życie?

Wiele gier edukacyjnych opiera się na pracy zespołowej.

4) Łączenie zabawy i wiedzy poprzez gry edukacyjne w szkole podstawowej

Lekcje w szkole podstawowej powinny zawierać wiele gier edukacyjnych.

Jeśli dzieci uczęszczają już do szkoły podstawowej, można również wykorzystać nieco bardziej skomplikowane gry, które zachęcą uczniów do nauki w różnych dziedzinach.
Oczywiście bardzo proste gry, w które zazwyczaj grają małe dzieci, sprawdzają się również w późniejszym czasie. Dlatego wystarczy nieco dostosować zasady, aby jedna lub druga gra była nieco trudniejsza.

Na przykład, można ustanowić pewne zaufanie między sobą, dzieląc dzieci w klasie na dwuosobowe zespoły. Teraz zadaniem jest zawiązanie oczu jednemu dziecku. Drugie dziecko prowadzi teraz „niewidomego” przez klasę.

Małym ćwiczeniem językowym, w którym przy okazji wspiera się elastyczność, jest gra w przyimki.
Najpierw wszystkie dzieci wstają z miejsc i stają przed stołem. Na Twoje polecenie muszą jak najszybciej wykonać polecenia. Dzieci muszą stanąć obok stołu, za krzesłem, na krześle, pod stołem lub na lewo od krzesła.

Wskazówka: Koło teatralne jest dobrym sposobem na promowanie komunikacji wśród dzieci w młodym wieku i na pozbycie się nieśmiałości przed występami przed publicznością. Tutaj można znaleźć kilka teatralnych gier edukacyjnych, które są wspaniałe do rozluźnienia.

5. Więcej pomysłów na zabawy znajdziesz tutaj

Exit mobile version