Site icon I-love-you.pl

Dydaktyka i metodyka: różnica, wzajemne oddziaływanie i ważne zasady

didaktik methodik
Jaka jest różnica między dydaktyką a metodyką?

Mimo że w języku potocznym te dwa terminy są często używane synonimicznie, istnieją między nimi zasadnicze różnice. O ile dydaktyka polega na planowaniu tego, co jest nauczane, o tyle metodyka zajmuje się sposobem przekazywania treści nauczania.

Jak działa interakcja?

Aby ułatwić optymalne uczenie się, dydaktyka i metodyka muszą ze sobą współdziałać. Po tym, jak edukatorzy zaplanują, czego chcą nauczyć, pozostaje kwestia znalezienia odpowiedniej metody.

Czy zasady dydaktyczno-metodyczne istnieją również w przedszkolu?

Nawet jeśli przekazywanie wiedzy dotyczy głównie obszaru szkoły, ważne jest, aby już w przedszkolu przygotować dzieci do późniejszego życia. W tym przypadku chodzi przede wszystkim o to, aby dać dzieciom możliwość zdobycia własnych doświadczeń.

W dziedzinie pedagogiki istnieją zawsze pojęcia, które nie zawsze są jednoznacznie rozumiane. Nawet w przypadku terminów dydaktyka i metodyka wiele osób nie wie dokładnie, co należy przez nie rozumieć. Czy dopuszczalne jest używanie ich synonimicznie, czy też istnieją kluczowe różnice?

W tym artykule chcielibyśmy najpierw wyjaśnić, co kryje się za terminami dydaktyka i metodyka. Następnie wyjaśnimy, jak ta interakcja działa w teorii i w praktyce. Po czym uzyskasz mały wgląd w to, jak wychowawcy mogą wdrażać zasady metodyczno-dydaktyczne w przedszkolu.

[button]Polecany przewodnik po różnych metodach nauczania[/button]

1. Dydaktyka i metodyka – co kryje się za tymi pojęciami.

Trudno jest znaleźć jednolitą definicję dla tych dwóch terminów.

Większość ludzi w pewnym momencie swojego życia spotkała się z terminami dydaktyka i metodyka. Wielu jednak nie do końca wie, czym one są. I na czym polega różnica?

Znalezienie jednoznacznej definicji dla tych dwóch terminów jest niemal niemożliwe. Wynika to głównie z tego, że w języku potocznym i w mediach są one często używane synonimicznie. Dodatkowo rozgraniczenie jest czasem bardzo trudne, ponieważ zasady te bardzo mocno się przenikają.

O ile pedagogika zajmuje się teorią i praktyką kształcenia, o tyle dydaktyka zajmuje się konkretnie treściami oraz nauczaniem i uczeniem się. Słowo dydaktyka wywodzi się z języka greckiego i oznacza sztukę nauczania i instruowania. Zajmuje się więc planowaniem treści nauczania, ustalaniem celów nauczania i późniejszą oceną tego planowania.

Natomiastmetodyka nie zajmuje się tym, co jest treścią nauczania, ale jak ma być nauczane. Tutaj główną rolę odgrywają różne metody i podejście.

Podejście Montessori jest również bardzo dobrze znane. Maria Montessori uważała, że dzieci powinny rozwijać się samodzielnie i nie należy ich do niczego zmuszać. Aby skierować naukę we właściwym kierunku, nauczyciele i wychowawcy muszą odpowiednio przygotować i ułożyć środowisko.

Uwaga: Dydaktyka zajmuje się tym, co i dlaczego, podczas gdy metodyka zajmuje się tym, jak.

Pełny wykład na ten temat można znaleźć w tym filmie:

2. ważna jest interakcja obu składników

Tylko dzięki interakcji można stworzyć dobre nauczanie

Aby nauczyć czegoś dzieci i dorosłych, ogromne znaczenie ma zarówno dydaktyka, jak i metodyka. Tylko wtedy, gdy obu składnikom poświęca się uwagę, może mieć miejsce dobre nauczanie. Nauczyciel musi więc zaplanować każdą lekcję, dzieląc ją na dydaktykę i metodykę.

Przede wszystkim chodzi o podjęcie decyzji, jakie treści mają być nauczane. W trakcie tego nauczyciel musi się również zastanowić, co chce osiągnąć poprzez nauczanie tych treści. Na przykład, jeśli chodzi o regułę trzech, celem jest, aby uczniowie potrafili obliczać procenty w życiu codziennym.

W drugim kroku nauczyciele muszą się zastanowić, jak chcą nauczać tych treści. Ważne jest, aby sposób nauczania został wybrany w taki sposób, aby treści dotarły do uczniów w jak najlepszy sposób i zostały utrwalone.

Nauczyciele powinni również zadbać o taki dobór metod, by lekcje były zróżnicowane. Zasadne jest również stosowanie różnych mediów do ilustracji.

3. stosowanie zasad metodyczno-dydaktycznych w przedszkolu

Dydaktyka i metodyka w kształceniu nauczycieli przedszkola

Dydaktyka i metodyka odgrywają już dużą rolę w kształceniu na wychowawcę. Podczas wizyty praktycznej stażyści muszą opracować na piśmie, na jakim etapie rozwoju znajdują się dzieci oraz jakie cele mają być osiągnięte i w jaki sposób.

Dotychczas zajmowaliśmy się tylko tym, że w szkole stosuje się zasady metodyczno-dydaktyczne. Oczywiście przedszkole jest również miejscem, w którym dzieci uczą się podstaw. Nie chodzi tu o arytmetykę i pisanie, ale na przykład o posługiwanie się językiem ojczystym i interakcje społeczne. Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego w Niemczech jest 56 700 placówek dziennych, w których dzień spędza około 3,7 mln dzieci.

Tak więc dydaktyka i metodyka to nie tylko model. Ogromne znaczenie ma również praktyczne wdrożenie. Pedagodzy powinni więc tak zaprojektować środowisko, aby dzieci miały optymalne warunki do nauki.

Kilka przykładów:

Oto siedem zasad dydaktycznych, które obowiązują w przedszkolu:

Kiedy dzieci są w przedszkolu, uczą się jednak nie tylko od wychowawców, ale także od innych dzieci. Dlatego wychowawcy muszą opracować koncepcję, która pozwoli w zabawie uczyć się tego, co jest ważne dla przyszłości dzieci.

4. polecany przewodnik po różnych metodach nauczania

Exit mobile version