Site icon I-love-you.pl

Bezpieczeństwo dzieci: Jak zabezpieczyć swój dom przed dziećmi

Kindersicherheit durch Steckdosensicherung
Jak zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo dzieciom w domu?

Planując i urządzając własny dom, staraj się zminimalizować źródła zagrożeń i stworzyć bezpieczne środowisko.

W jaki sposób moje dzieci są bezpieczne, gdy są poza domem?

Należy jak najwcześniej uświadomić dzieciom ich bezpieczeństwo. Obejmuje to edukację w zakresie ruchu drogowego oraz wprowadzenie obowiązku noszenia kasków podczas jazdy na rowerze.

Jakie środki ostrożności należy podjąć w domu?

Środki czystości powinny być zawsze przechowywane w miejscu niedostępnym dla dzieci. Podczas gotowania lub grillowania nigdy nie należy pozostawiać kuchenki, piekarnika i grilla oraz dziecka bez nadzoru.

W pierwszych latach życia dzieci są szalenie ciekawe i codziennie starają się dowiedzieć czegoś nowego o swoim otoczeniu. Jednocześnie nie potrafią jeszcze rozróżnić, które przedmioty i sytuacje są dla nich niebezpieczne, a które bezpieczne. Dlatego też rodzice powinni podjąć pewne środki bezpieczeństwa dla dzieci.

W naszym poradniku dowiesz się, gdzie na Twoje dziecko czyhają niebezpieczeństwa. Podajemy również kilka wskazówek dotyczących bezpieczeństwa, jak można zminimalizować możliwe źródła zagrożeń w domu.

[button]Dalsza literatura na ten temat[/button]

1. na co powinieneś zwrócić uwagę w swoim gospodarstwie domowym

1.1 Wybór właściwego domu dla ciebie

Planując własny dom zawsze bierz pod uwagę bezpieczeństwo małych dzieci.

Dla wielu nowych rodziców lub tych, którzy chcą zostać rodzicami, pojawia się pytanie o odpowiedni dom dla swojej rodziny. Oprócz osobistych preferencji, zawsze należy wziąć pod uwagę potrzeby swoich małych dzieci. W wielu przypadkach zwłaszcza stare budynki nie spełniają współczesnych standardów bezpieczeństwa, dlatego warto dokładnie przeanalizować ryzyko i w razie potrzeby podjąć dodatkowe środki ochronne.

Jeśli chcesz zbudować swój własny dom, masz tę zaletę, że możesz wpłynąć na wiele aspektów związanych z bezpieczeństwem. Porozmawiaj z przedsiębiorcą budowlanym lub architektem o koncepcji bezpieczeństwa Twojego nowego domu. Można zaoszczędzić sporo pieniędzy, jeśli już w trakcie budowy domu zastosuje się pewne środki bezpieczeństwa, takie jak zabezpieczenia okien i gniazdek. Późniejsze ich doposażenie jest zazwyczaj znacznie droższe.

1.2 Rozpoznanie zagrożeń na wczesnym etapie

Bramki schodowe są najlepszym rozwiązaniem dla bezpieczeństwa dziecka na schodach.

Noże, ogień, nożyczki, światła – to nic dla małych dzieci! Jako rodzic powinieneś zawsze zwracać uwagę na to, gdzie czają się potencjalne źródła zagrożenia. Wiele niebezpiecznych przedmiotów wydaje się dzieciom bardzo interesujące. Dzięki odpowiedniej profilaktyce można uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

Kiedy dzieci osiągają wiek, w którym mogą poruszać się samodzielnie, sensowne jest najpierw zamknięcie pewnych obszarów w domu. Szczególnie jeśli występują duże różnice wzrostu, należy zainstalować bramki na schody i osłony okienne dla dzieci. Te ostatnie przydają się również do ochrony przed włamywaczami.

Jeśli mamy wrażenie, że jakieś pomieszczenie jest zbyt mało bezpieczne dla dziecka, na przykład dlatego, że znajduje się w nim gorący kominek lub kruche przedmioty, można je również zamknąć za pomocą krat zabezpieczających drzwi.

Rada: Innym krótkoterminowym rozwiązaniem jest regulacja klamki drzwiowej. Dzięki ustawieniu klamki pionowo do góry, dzieciom będzie bardzo trudno otworzyć drzwi.

Często niedocenianym źródłem zagrożenia są niestabilne lub przewracające się meble. Dlatego należy sprawdzić stabilność wszystkich większych mebli. W razie wątpliwości warto przymocować półki lub szafki do ściany za pomocą kołków. Należy również zabezpieczyć łóżka na poddaszu za pomocą zabezpieczeń przed upadkiem. Obszary zewnętrzne, takie jak balkony, można wyposażyć w siatki zabezpieczające.

Do zabezpieczenia niebezpiecznych narożników i krawędzi można również zastosować tzw. ochraniacz krawędzi. Zapobiegnie to poważnym obrażeniom w przypadku upadku.

1.2 Ostrożność w przypadku urządzeń elektronicznych

Małe dzieci nie są jeszcze świadome zagrożenia, jakie niesie ze sobą prąd. Dlatego w miejscach dostępnych dla dzieci należy zamontować blokady przed dziećmi w gniazdkach. Dotyczy to również innych otwartych źródeł zasilania, takich jak listwy zasilające.

Jednym z najczęstszych miejsc urazów w domu jest kuchnia. Jak tylko dzieci mogą dosięgnąć kuchenki, należy gotować tylko na tylnym palniku. Jeśli nie jest to możliwe, można zainstalować osłonę kuchenki jako zabezpieczenie przed dziećmi, aby zapobiec sięgnięciu przez dziecko na płytę grzewczą lub przewróceniu gorącego garnka. Upewnij się również, że ostre przedmioty są trzymane poza zasięgiem dzieci. Możesz zabezpieczyć odpowiednie szuflady za pomocą klucza lub zamków magnetycznych.

Dzieci zazwyczaj nie wiedzą, co zrobić w przypadku pożaru. Tym bardziej ważne jest, aby odpowiednio wcześnie zostały o tym poinformowane.

Aby zminimalizować ryzyko wypadku, nie należy zbliżać gorących płynów do małych dzieci. Picie herbaty, gdy dziecko siedzi na Twoich kolanach, to absolutny zakaz. Niezdarny ruch może spowodować poważne oparzenia.

Jeśli Twój dom nie jest jeszcze wyposażony w czujniki dymu, zainstaluj je jak najszybciej. Dzieci mają tendencję do chowania się w razie pożaru zamiast opuszczania domu. Może to prowadzić do poważnego wdychania dymu. Dlatego tym bardziej ważne jest, aby w razie pożaru natychmiast ostrzec Państwa lub Państwa sąsiadów. Tylko w ten sposób można w porę uratować dziecko.

Bez czujników dymu ryzykujecie Państwo nie tylko własne bezpieczeństwo, ale także znaczną grzywnę.

1.3 Przechowywać środki czystości w miejscu niedostępnym dla dzieci

Statystyki dotyczące najczęstszych przyczyn wypadków

Według danych Federalnej Grupy Roboczej ds. Bezpieczeństwa Dzieci (Bundesarbeitsgemeinschaft Mehr Sicherheit für Kinder e. V.) najczęstszą przyczyną śmierci dzieci poniżej 1 roku życia jest uduszenie. Dlatego w tym wieku należy zwrócić większą uwagę na to, aby w pobliżu nie leżały żadne przedmioty nadające się do połknięcia. Pełne statystyki można znaleźć tutaj.

Na każdym opakowaniu środków czystości znajduje się ostrzeżenie, że należy je przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci. Potraktuj to ostrzeżenie poważnie. Dzieci mogą łatwo pomylić środki czystości ze słodkim napojem. Może to doprowadzić do poważnego zatrucia i poparzeń. Nie polegaj na bezpiecznych dla dzieci zamkach i zatrzaskach bezpieczeństwa. Jeśli dzieci są przez jakiś czas bez nadzoru, można je łatwo otworzyć.

Tosamo dotyczy leków i kosmetyków. Te również mogą paść ofiarą ciekawości małych dzieci. Dobrym sposobem na ich zabezpieczenie są magnetyczne zamki do szafek, które można doposażyć.

2. czuwaj nad bezpieczeństwem dziecka nawet wtedy, gdy jesteś w drodze

Nawet na jeżdżących kołach dzieci powinny nosić kask rowerowy dla bezpieczeństwa i przyzwyczajenia.

Wraz z wiekiem dzieci ich życie nie ogranicza się już do własnych czterech ścian. W domu, przy zastosowaniu odpowiednich środków, możliwe jest zabezpieczenie dziecka przed wszelkimi źródłami zagrożeń. Ale nawet jeśli urbaniści starają się, aby droga do szkoły była jak najbardziej bezpieczna, to i tak wiąże się ona z dużym ryzykiem. Dlatego zdecydowanie powinieneś uwrażliwić swoje dziecko na kwestię bezpieczeństwa. Pokaż dziecku szczegółowo, co jest ważne w drodze do przedszkola czy supermarketu. Sam powinieneś zawsze być wzorem do naśladowania i przestrzegać wszystkich zasad ruchu drogowego.

Jeśli zabieracie dziecko na rower, ważne jest, abyście zarówno Wy, jak i Wasze dziecko mieli kask rowerowy. W wielu dużych miastach rodzice mają tendencję do przestępczego zaniedbywania tej zasady.

Obok wypadków drogowych, utonięcie jest drugą najczęstszą przyczyną śmiertelnych wypadków wśród dzieci. Dlatego podczas kąpieli należy zawsze pilnować swojego potomstwa. Nawet rzekomo płytkie wody stanowią poważne zagrożenie dla dzieci.

Nawet pluskanie się w wannie powinno być zawsze nadzorowane przez osobę dorosłą.

3. dalsza literatura na ten temat

Exit mobile version