Site icon I-love-you.pl

Zwapniałe łożysko: przyczyny i skutki dla matki i dziecka

verkalkte plazenta
Czym jest zwapniałe łożysko?

Ponieważ łożysko jest zaprojektowane tylko na 40 tygodni, w trakcie jego życia pojawiają się oznaki starzenia. W ten sposób powstają zwapnienia, które jednak tylko w rzadkich przypadkach mogą stać się niebezpieczne.

Jakie są przyczyny zwapnienia łożyska?

Każde łożysko pod koniec ciąży ulega lekkiemu zwapnieniu. Jest to całkowicie normalne i nie stanowi powodu do niepokoju. Natomiast wczesne zwapnienie może wskazywać na chorobę podstawową u matki.

Jak leczy się zwapnienie łożyska?

Normalne zwapnienie nie wymaga zazwyczaj leczenia. Jeśli łożysko jest silnie zwapnione, musi być bardzo ściśle monitorowane. Aby uniknąć komplikacji, można wywołać przedwczesny poród od 37 tygodnia ciąży.

Podczas ciąży łożysko pełni szczególnie ważną funkcję, ponieważ zapewnia wymianę składników odżywczych między Tobą a dzieckiem. Zaburzenie tej funkcji może negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka. W najgorszym przypadku silnie zwapniałe łożysko może doprowadzić do przedwczesnej indukcji porodu.

W tym artykule wyjaśniamy , czym jest zwapnione łożysko , co je powoduje i jakie skutki może mieć dla dziecka. Ponadto uzyskasz informacje o tym, w jakim stopniu konieczne jest leczenie i czy można zapobiec zwapnieniu.

[button]Kilka polecanych poradników o ciąży znajdziesz tutaj[/button].

1. zwapnienie łożyska jest oznaką starzenia się organizmu

Hormon ciążowy hCG

Łożysko jest również odpowiedzialne za produkcję hormonu ciążowego hCG. Według najnowszych badań, wysoki poziom hCG prowadzi do mniejszego prawdopodobieństwa poronienia. Jednak wysokie stężenie prowadzi również częściej do nudności i wymiotów.

Kobiety, których pragnienie posiadania dziecka zostało wreszcie spełnione, są początkowo przeszczęśliwe, że za kilka miesięcy będą mogły trzymać swoje maleństwo w ramionach. Jednak w czasie ciąży zawsze mogą wystąpić komplikacje, które mogą np. doprowadzić do wcześniejszego pojawienia się dziecka.

W czasie ciąży szczególnie ważną rolę odgrywa łożysko, czyli tkanka łożyskowa. Ta gąbczasta tkanka jest połączona z dzieckiem poprzez pępowinę. W ten sposób łożysko reguluje wymianę składników odżywczych między matką a dzieckiem. Ponadto, szkodliwe substancje i patogeny są utrzymywane z dala od noworodka.

Co się jednak stanie, jeśli łożysko ulegnie zwapnieniu? Czy w takim przypadku przyszłe matki powinny się poważnie martwić?

Zasadniczo nie. Łożysko ma tylko około 40 tygodni życia. Oznacza to, że podlega ono naturalnemu procesowi starzenia się. Dlatego też z czasem często dochodzi do zwapnień. Na krótko przed porodem zwapnione łożysko jest więc całkowicie normalne.

Stopień zwapnienia dzieli się na następujące stopnie:

Czym jest łożysko i jakie funkcje spełnia w czasie ciąży można zobaczyć również na tym filmie:

2. zwapnienie może wystąpić w kontekście różnych chorób

Łożysko jest narządem, który istnieje tylko podczas ciąży
.

Jak już wcześniej wspomniano, zwapnienie w czasie ciąży jest czymś zupełnie normalnym. Komórki nie są już odnawiane, a stara tkanka jest już zrzucana. Tempo, w jakim postępuje ten proces starzenia, jest różne u poszczególnych kobiet.

Jeśli jednak zakres zwapnienia jest bardzo duży, mogą za nim stać choroby podstawowe lub autoimmunologiczne matki. Należą do nich przede wszystkim cukrzyca, stan przedrzucawkowy czy zaburzenia hormonalne.

Ponadto ważną rolę w rozwoju przedwczesnego zwapnienia odgrywają predyspozycje genetyczne oraz palenie papierosów. Można sobie wyobrazić również wiele innych przyczyn. Naukowcy podejrzewają, że również stres lub magnez mogą prowadzić do zwiększonego zwapnienia.

3. Z reguły nie jest konieczne żadne specjalne leczenie.

Łożysko powinno być regularnie sprawdzane za pomocą USG.

Zarówno położna, jak i lekarz mogą stwierdzić, czy doszło do zwapnienia. W tym celu wykonuje się badanie ultrasonograficzne. Zwapnienia można zwykle rozpoznać po białawych osadach.

Zwapnieniastopnia 1 i 2 są całkowicie normalne i nie mają żadnego znaczenia klinicznego. Oznacza to, że nie ma powodu do niepokoju. Ponieważ zaopatrzenie dziecka nie jest naruszone, nie jest konieczne żadne leczenie. Liczne badania wykazały, że zwapnienia nie powodują przedwczesnego porodu, ani nie wpływają na przebieg porodu.

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie stopień 3, świadczy to o tym, że masz wcześniejsze dolegliwości. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli jesteś w pierwszych tygodniach ciąży. Koniecznie musisz poddać się leczeniu tej choroby podstawowej, aby uniknąć problemów z krążeniem i niedoboru krwi u Twojego dziecka.

W najgorszym przypadku ciężkie zwapnienia mogą doprowadzić do niewydolności łożyska. W wyniku tego dziecko nie otrzymuje już wystarczającej ilości tlenu i substancji odżywczych. Ponieważ w większości przypadków kobiety nie odczuwają żadnych objawów, regularne badania u lekarza są niezwykle ważne. Od 37. tygodnia ciąży można wywołać poród za pomocą leków, aby zapobiec komplikacjom.

Ale nawet jeśli zwapnienia są bardzo ciężkie, leczenie nie jest konieczne. Zostaniesz jednak dokładniej zbadana, aby zapewnić terminowy poród. Aby zapobiec przedwczesnemu porodowi, powinna Pani zachować spokój i w miarę możliwości pozostać w łóżku.

Zwapnionemu łożysku lub niewydolności łożyska towarzyszy często zbyt mała ilość płynu owodniowego w worku owodniowym. 4.

4. Zapobieganie zwapnieniu łożyska – czy to możliwe?

Jeśli palisz w czasie ciąży, jest to szczególnie niebezpieczne dla Twojego nienarodzonego dziecka.

Wiele kobiet w ciąży zastanawia się, czy można zapobiec zwapnieniu łożyska. Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, ponieważ zależy od tego, co jest przyczyną przedwczesnego starzenia się.

Lekarze i naukowcy zakładają, że palenie papierosów może mieć negatywny wpływ na proces starzenia. Palenie może powodować zmniejszenie przepływu krwi, co z kolei prowadzi do tego, że łożysko nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Skutkiem tego mogą być znaczne szkody dla nienarodzonego dziecka. Dlatego zdecydowanie należy powstrzymać się od palenia w czasie ciąży.

Ważne jestrównież, abyś zawsze obserwowała swój stan zdrowia. W ten sposób można wcześnie rozpoznać nieprawidłowości i odpowiednio je leczyć. Dotyczy to zwłaszcza cukrzycy czy chorób zakaźnych.

Jeśli natomiast zwapnienie jest genetyczne, nie można nic zrobić, aby mu zapobiec. W takim przypadku należy porozmawiać z ginekologiem o konieczności leczenia.

5. polecane poradniki ciążowe

Bestseller No. 1
CIĄŻA. PORADNIK
  • Laskowska Karolina (Author)
Bestseller No. 2
W OCZEKIWANIU NA DZIECKO
  • Murkoff Heidi (Author)
Exit mobile version