Site icon I-love-you.pl

Zdjęcia rentgenowskie w czasie ciąży – unikaj, jeśli to możliwe

Röntgen in der Schwangerschaft sollte vermieden werden
  • W czasie ciąży powinnaś unikać badań rentgenowskich
  • Nie wszystkie badania rentgenowskie prowadzą do wad rozwojowych, ale istnieje pewne ryzyko.
  • W wyjątkowych przypadkach można poddać się badaniu rentgenowskiemu jeszcze z brzuszkiem.

Przed wykonaniem zdjęcia rentgenowskiego lekarz zawsze zapyta, czy jesteś w ciąży. Są ku temu powody, bo choć ekspozycja na rakotwórcze promienie nie stanowi problemu dla zdrowych dorosłych, to dla nienarodzonego dziecka może mieć fatalne skutki. Dlatego za wszelką cenę powinnaś unikać badań rentgenowskich w ciąży.

Promieniowanie rentgenowskie jest szczególnie niebezpieczne we wczesnym okresie ciąży. W późniejszym etapie można je wykonać w nagłych przypadkach. Ważne jest, aby zawsze konsultować się z lekarzem, a także jak najwcześniej poinformować o ciąży dentystę lub inne gabinety, w których może być wykonywane zdjęcie rentgenowskie.

W tym artykule dowiesz się więcej o tym, jakie konsekwencje dla ciąży ma badanie RTG.

1. niebezpieczeństwa związane z badaniami rentgenowskimi dla nienarodzonego dziecka

Podczas badań rentgenowskich ciało ludzkie jest narażone na podwyższony poziom promieniowania. Chociaż jesteśmy otoczeni promieniowaniem każdego dnia, należy unikaćpromieniowania rentgenowskiego w czasie ciąży, ponieważ płód jest bardzo wrażliwy.
W nagłych przypadkach można jednak nadal używać promieniowania rentgenowskiego do postawienia diagnozy. Badania wykazały również, że promieniowanie rentgenowskie części ciała oddalonych od macicy w szczególności nie stanowi zagrożenia dla płodu. Mimo to nie jest ono zalecane ze względów bezpieczeństwa.

Jeśli zdrowie matki lub dziecka jest zagrożone, badanie rentgenowskie może być wykonane z zachowaniem odpowiedniej ostrożności.

W przypadku prześwietlenia części ciała w pobliżu macicy istnieją następujące zagrożenia dla nienarodzonego dziecka:

Zawsze zależy to od tego, jaka część ciała jest prześwietlana, jak długo i na jakim etapie ciąży. Na przykład, jeśli Twoje zęby zostały krótko prześwietlone, gdy nie byłaś świadoma swojej ciąży, to zazwyczaj nie stanowi to problemu, natomiast pełna tomografia komputerowa może być śmiertelna, zwłaszcza w pierwszym etapie ciąży. Dlatego zawsze rozmawiaj z lekarzem i asystentką lekarza i unikaj zdjęć rentgenowskich, gdy tylko pojawi się chęć posiadania dziecka.

1.1 Szczególnie niebezpieczne we wczesnej fazie ciąży

Co może się zdarzyć podczas prześwietlenia w pierwszych tygodniach?

W pierwszych dwóch tygodniach ciąży, a więc krótko po owulacji i zapłodnieniu, w przypadku promieniowania rentgenowskiego jest „wszystko albo nic”: albo promienie nie mają żadnego wpływu na zapłodnione właśnie jajo, albo ono obumiera, co może prowadzić do przedwczesnego porodu i tym samym zakończenia ciąży. W pierwszym miesiącu ciąży możliwy próg dla promieniowania rentgenowskiego jest szczególnie niski. Ponieważ Twój płód jest w fazie kształtowania się organów, konsekwencje te mogą wystąpić przy zwiększonej ekspozycji na promieniowanie:

Po pierwszych dwóch miesiącach tolerancja Twojego nienarodzonego dziecka na promieniowanie rentgenowskie jest nieco wyższa, ale badania rentgenowskie nadal mogą mieć poważne konsekwencje. Aby dać ci przegląd, oto kolejna lista etapów ciąży, na których możesz spodziewać się konsekwencji po badaniach rentgenowskich, chyba że twój lekarz wyraził zgodę na promieniowanie.

1-2 tydzień od poczęcia zwiększone ryzyko przedwczesnego porodu już na tym etapie
2 do 8 tygodni po poczęciu Wady rozwojowe w fazie tworzenia się organów
8-25 tydzień ciąży Upośledzenie umysłowe przy zwiększonym promieniowaniu
Po 25 tygodniu ciąży Mniejsze ryzyko wad rozwojowych, ale nadal wymagana jest duża ostrożność

Większość badań rentgenowskich można odłożyć do czasu zakończenia ciąży. Nieszkodliwą alternatywą dla późniejszych etapów ciąży jest terapia rezonansem magnetycznym, która w niektórych przypadkach może zastąpić promieniowanie rentgenowskie. Ważne jest, aby przed badaniem maszynowym zawsze przeprowadzić szczegółową rozmowę wstępną z lekarzem prowadzącym.

2. zdjęcie rentgenowskie w nieświadomej ciąży

Zdjęcia rentgenowskie często wykonuje się u dentysty. W ciąży nieświadomej raczej nie jest to niebezpieczne, ponieważ macica ma wystarczającą odległość od szczęki.

Dość często zdarza się, że kobiety mimo ciąży mają wykonane zdjęcie rentgenowskie, ponieważ nie wiedziały, że są w ciąży. Jednak sensowne jest, aby nie mieć zdjęcia rentgenowskiego od momentu rozpoczęcia starań o ciążę. Ponieważ czasami udaje się to wcześniej niż myślisz!
Ponieważ prześwietlenia mogą mieć fatalne skutki, zwłaszcza na początku ciąży, powinnaś być naprawdę pewna, że nie jesteś w ciąży, zanim założysz ołowiany fartuch. Jest to jedyny sposób, aby zapobiec zagrożeniu dla Twojego nienarodzonego dziecka. Przy okazji, cyfrowe zdjęcia rentgenowskie również należą do zagrożeń dla ciąży. Wielu lekarzy oferuje alternatywy dla badań rentgenowskich.

2.1 Zdjęcia rentgenowskie w późniejszych etapach ciąży są możliwe

Począwszy od 6. miesiąca, wykonanie zdjęcia rentgenowskiego jako kobieta w ciąży jest mniej niebezpieczne. Nadal należy go unikać, ale w przypadku ostrego bólu zęba lub złamania kości np. w stopie, wykonanie zdjęcia rentgenowskiego jest możliwe. Natomiast zdjęcie rentgenowskie płuc jest zalecane tylko w nagłych przypadkach, ponieważ organ ten znajduje się dość blisko macicy. Również w tym przypadku konieczne jest dokładne poinformowanie lekarza o etapie ciąży, aby mógł on podjąć świadomą decyzję.
Niemniej jednak, nawet w przypadku wykonania zdjęcia rentgenowskiego w późniejszym etapie ciąży, istnieje ryzyko, że w późniejszym czasie u dziecka rozwinie się rak. Dzieje się tak tylko wtedy, gdy prześwietlane są narządy znajdujące się w pobliżu macicy lub badanie przeprowadzane jest przez dłuższy czas lub kilkakrotnie. Jeśli prześwietlenia są wykonywane prawidłowo i wybiórczo, w późniejszym etapie ciąży nic się nie stanie, ale lepiej być bezpiecznym niżżałować.

2.2 Wyjątkowe przypadki: Jeśli zdjęcie rentgenowskie jest niezbędne

Czasami nie można zapobiec zdjęciu rentgenowskiemu, ale poza nagłymi przypadkami należy za wszelką cenę unikać zdjęć rentgenowskich w czasie ciąży.

Czasami nie ma innego wyjścia niż wykonanie zdjęcia rentgenowskiego w ciąży. Gdy zagrożone jest życie matki lub dziecka, lekarze czasem decydują się na wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. W tym przypadku również zachowuje się najwyższą ostrożność, ale zwłaszcza jeśli zdjęcie rentgenowskie jest konieczne w pierwszej części ciąży, nie można wykluczyć konsekwencji dla dziecka.
Jest bardzo mało prawdopodobne, że będziesz potrzebowała nagłego zdjęcia rentgenowskiego. Jeszcze mniej prawdopodobne jest, że w wyniku badania cokolwiek stanie się nienarodzonemu dziecku. Niemniej jednak warto znać konsekwencje promieniowania, aby konsekwentnie unikać go w czasie ciąży.

3. chronić dziecko bez promieniowania rentgenowskiego przez ciążę

Pozostaniesz po bezpiecznej stronie, jeśli konsekwentnie będziesz unikać badań rentgenowskich w czasie ciąży. Wszelkie badania rentgenowskie, które nie są pilne, odłóż na czas po porodzie. Rutynowe badania stomatologiczne i inne zdjęcia rentgenowskie w większości przypadków nie są szczególnie pilne, więc unikaj niepotrzebnego promieniowania.
Twój lekarz prowadzący również zdecyduje o rezygnacji z leczenia promieniami X, jeśli tylko będzie to możliwe. Należy być świadomym ryzyka związanego z badaniami z użyciem promieniowania rentgenowskiego, zwłaszcza w pierwszej połowie ciąży, i zachować szczególną ostrożność wobec siebie i swojego ciała, aby uniknąć niebezpieczeństwa. Jednocześnie w większości przypadków jednorazowe i punktowe badanie rentgenowskie nie oznacza jeszcze żadnego zagrożenia dla dziecka. Liczne niedogodności związane ze zdjęciami rentgenowskimi w czasie ciąży zostały tutaj wymienione w formie tabeli „za i przeciw”:

  • Możliwe w zagrażających życiu wyjątkowych przypadkach
  • Nieszkodliwe w późniejszej połowie ciąży, ale mimo to należy ich unikać
  • Może prowadzić do przedwczesnego porodu w pierwszych dwóch tygodniach ciąży
  • Możliwe są deformacje w fazie rozwoju organów
  • Później: Problemy z rozwojem psychicznym dziecka
  • Ryzyko zachorowania na raka u dziecka jest bardziej prawdopodobne przy wysokim poziomie promieniowania
  • Zaburzenia wzrostu poszczególnych narządów mogą być również wywołane przez promieniowanie w późnej ciąży
Exit mobile version