Site icon I-love-you.pl

Wkładka miedziana: Bezpieczna metoda antykoncepcyjna bez hormonów

Wichtiges zur Kupferspirale
  • Nowa generacja miedzianych wkładek wewnątrzmacicznych jest znacznie lepsza w użyciu, niż wskazywałaby na to ich zła opinia w Niemczech.
  • Jako środek antykoncepcyjny, miedziana wkładka wewnątrzmaciczna jest bardzo bezpieczna. Ze względu na długi czas działania, jest ona również opłacalna w dłuższej perspektywie.
  • Miedziana wkładka wewnątrzmaciczna jest szczególnie przydatna jako środek antykoncepcyjny dla młodych kobiet oraz kobiet, które już urodziły dzieci.

Ponieważ antykoncepcja stała się tematem zjadliwym i społecznie akceptowanym, istnieje również coraz więcej opcji antykoncepcyjnych. Jednak to tylko w pewnym stopniu ułatwia sytuację kobiet i mężczyzn. W końcu zawsze trzeba wybierać między poszczególnymi metodami.
W przypadku IUD, istnieją dwie opcje dla kobiet: Miedziana lub złota IUD i hormonalna IUD. Zarówno miedziana, jak i złota IUD mają tę zaletę, że zapewniają antykoncepcję bez dodatku hormonów. Ryzyko w tym kontekście stale się zmniejsza.
Poniżej wyjaśniamy skutki, koszty i bezpieczeństwo stosowania miedzianej IUD. Na koniec podsumowujemy dla Ciebie wszystkie punkty w jasnych zaletach i wadach.

1. różne modele spirali

Antykoncepcja z użyciem miedzi jest stosowana od lat 70. ubiegłego wieku. Nowe modele IUD mogą więc czerpać z kilkudziesięciu lat doświadczeń.
Każdy z tych modeli to w zasadzie plastikowy nośnik owinięty miedzią. Kształty są w kształcie litery t, w kształcie kotwicy lub w formie miedzianego łańcuszka. Rozmiary wahają się między 2,5 a 3,5 centymetra.
Oprócz antykoncepcji, tak zwane srebrne i złote spirale mają również promować higienę. Zgodnie z tym, mają one pozytywnie wpływać na infekcje w okolicach narządów płciowych. Działanie to nie zostało jednak jeszcze naukowo udowodnione.
Dzięki stosunkowo niewielkim skutkom ubocznym, bezhormonalna wkładka domaciczna stanowi interesującą alternatywę dla pigułki. Nawiasem mówiąc, antykoncepcja z użyciem miedzianej wkładki wewnątrzmacicznej i pigułki nie ma sensu.

Uwaga: Dla wielu osób, miedziana wkładka wewnątrzmaciczna nadal ma negatywne konotacje. Jednak ilość miedzi uwalnianej i wchłanianej przez wkładkę wewnątrzmaciczną jest znacznie mniejsza niż ilość miedzi, którą przyjmujemy np. w pożywieniu.

1.1 Koszty wkładki domacicznej ponosisz sama

Przy podejmowaniu decyzji o założeniu lub nie założeniu IUD, koszt jest oczywiście czynnikiem. Należy jednak zawsze pamiętać, że w przeciwieństwie do pigułki, koszty wkładki domacicznej ponosi się tylko w momencie jej zakładania i kontroli.
Założenie wkładki wewnątrzmacicznej kosztuje zazwyczaj od 300 do 500 euro. Obejmuje to koszt modelu IUD. Koszty te nie są zwykle pokrywane przez kasę chorych.

Aby miedziana IUD działała prawidłowo, kluczowe jest jej prawidłowe założenie.

Aby zapewnić prawidłowe działanie wkładki domacicznej, należy regularnie sprawdzać, czy jest ona prawidłowo założona. Tak długo, jak kobieta nie ma bólu brzucha, wystarczy kontrola co sześć miesięcy. Można to połączyć np. z badaniami przesiewowymi w kierunku raka. Cena za badanie ultrasonograficzne wynosi zazwyczaj od 30 do 70 euro.
Niektóre kasy chorych pokrywają te koszty, zwłaszcza przy pierwszym badaniu. Badanie ultrasonograficzne musi jednak odbyć się nie później niż sześć tygodni po założeniu wkładki wewnątrzmacicznej.

Uwaga: Gdy tylko pojawią się uporczywe skurcze, nawracające bóle brzucha lub silne uczucie ciągnięcia w brzuchu, albo gdy nie dostajesz miesiączki, powinnaś skontrolować położenie wkładki wewnątrzmacicznej. Jeśli wkładka domaciczna zsuwa się, jej działanie jest osłabione. Stwarza to ryzyko zajścia w ciążę.

2 Ginekolog zakłada wkładkę wewnątrzmaciczną.

Miedziana wkładka wewnątrzmaciczna jest zakładana i wyjmowana wyłącznie przez ginekologa. Ginekolog wprowadza wkładkę miedzianą przez szyjkę macicy do macicy za pomocą pręta wprowadzającego. Następnie miedziana wkładka domaciczna jest dokręcana za pomocą uchwytu. Jak wynika z doświadczenia, założenie i dokręcenie miedzianej wkładki wewnątrzmacicznej rzadko trwa dłużej niż pięć minut.
Teoretycznie wkładkę można założyć w dowolnym momencie. Jednak podczas miesiączki szyjka macicy jest już otwarta, co ułatwia jej założenie. Ponadto w tym czasie nie ma ryzyka zajścia w ciążę.
Dla kobiet, które już urodziły, zabieg jest zwykle mniej bolesny niż dla kobiet bez dzieci. Po porodzie zaleca się jednak założenie miedzianej wkładki wewnątrzmacicznej przed wystąpieniem pierwszej miesiączki. W tym czasie tkanka jest zazwyczaj jeszcze rozszerzona i zabieg jest łatwiejszy.

2.1 Niezbędne badania wstępne sprawdzają przydatność

Jeśli zdecydujesz się na stosowanie miedzianej wkładki wewnątrzmacicznej w celach antykoncepcyjnych, przed jej założeniem konieczne będzie przeprowadzenie badania wstępnego. Ma ono na celu ustalenie, czy istnieją jakieś medyczne powody, dla których nie należy stosować wkładki wewnątrzmacicznej.
Powodem niezgodności medycznej mogą być np. anomalie w obrębie macicy lub pęcherza moczowego. Bardzo rzadko zdarza się, że wkładka domaciczna nie jest tolerowana i występuje nieprzyjemne uczucie na skórze oraz wewnętrzne swędzenie.
Ponadto podczas tego badania wyklucza się infekcje takie jak chlamydia czy rzeżączka. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko infekcji, a tym samym skutków ubocznych.

2.2 Dalsze postępowanie po założeniu wkładki wewnątrzmacicznej

Ochrona rozpoczyna się natychmiast po założeniu wkładki wewnątrzmacicznej. Jednak przez kilka pierwszych dni po założeniu wkładki należy zachować ostrożność podczas stosunków seksualnych i zakładania tamponów. Najbezpieczniej jest unikać obu tych czynności przez kilka pierwszych dni. W tej pierwszej fazie nie powinnaś również chodzić na basen, a badania z użyciem promieniowania rentgenowskiego również nie powinny mieć miejsca.

Rada: Ciekawą alternatywą dla tamponów jest kubeczek menstruacyjny. Szczególnie kobiety z miedzianą wkładką domaciczną uważają kubeczek menstruacyjny za przyjemną alternatywę.

Nie należy przekraczać czasu stosowania. Jeśli nosisz IUD zbyt długo, ryzyko wzrasta. Dlatego lepiej jest kupić wkładkę, którą można nosić dłużej. Większość modeli należy wymienić po 5 latach. Dokładny czas stosowania należy ustalić z ginekologiem.

2.3 Istnieją krytyczne opinie na temat wkładki wewnątrzmacicznej

Krytycy wciąż wymieniają takie kwestie jak zwiększenie krwawienia między miesiączkami, zakrzepica, nieregularne miesiączki, migreny, utrata libido, a także ból piersi. Jednak krwawienie jest jedynym problemem, który faktycznie dotyczy większości kobiet.
Czasami wkładka wewnątrzmaciczna może zostać odrzucona przez organizm jako ciało obce. Jeśli po założeniu wkładki domacicznej wystąpią skurcze brzucha, należy jak najszybciej poddać ją kontroli.

Rozmowa z ginekologiem może pomóc w wyjaśnieniu szczegółów dotyczących omawianej miedzianej wkładki wewnątrzmacicznej.

Niektóre kobiety nie są pewne, czy IUD pozostanie na swoim miejscu przez długi czas. Regularne, półroczne wizyty kontrolne u ginekologa są zazwyczaj wystarczające. Stwierdzenie, że nitka odeszła w momencie, gdy się ją czuje, może być niepotrzebnie niepokojące. Kolejna kontrola jest zalecana tylko wtedy, gdy np. okres się zatrzyma lub wystąpi wyjątkowo silny ból lub utrzymujący się ból.

3. Zalety i wady wkładki wewnątrzmacicznej

  • Antykoncepcja jest gwarantowana przez pięć do dziesięciu lat, aż do momentu wymiany wkładki domacicznej.
  • brak skutków ubocznych bez hormonów
  • miejscowe działanie w macicy
  • wysoki wskaźnik bezpieczeństwa od 0,4 do 1,5 procent przy prawidłowym stosowaniu
  • niskie koszty w dłuższej perspektywie
  • wiele kobiet doświadcza zwiększonego krwawienia miesiączkowego, jak również silniejszych bólów menstruacyjnych
  • częste krwawienia przerywane, zwłaszcza w pierwszych miesiącach.
  • Pozycja wkładki domacicznej powinna być sprawdzana co sześć miesięcy, aby w porę wykryć jej ewentualne przesunięcie.
  • Jeśli kobieta zajdzie w ciążę pomimo posiadania miedzianej wkładki wewnątrzmacicznej, często jest to ciąża pozamaciczna.
Exit mobile version