Site icon I-love-you.pl

Wiek kobiety – wpływ wieku na płodność

Auswirkungen von Alter auf die Schwangerschaft
  • Kobieta może zajść w ciążę maksymalnie przez sześć dni w cyklu, co odpowiada prawdopodobieństwu 20-30%.
  • Od 35 roku życia prawdopodobieństwo zajścia w ciążę stopniowo maleje, czego nie jest w stanie zmienić nawet zdrowy tryb życia.
  • Po przekroczeniu pewnego wieku negatywnie wpływa nie tylko prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, ale również ryzyko wystąpienia komplikacji w czasie ciąży lub porodu.

1. nie ma idealnego wieku na zajście w ciążę

tendencja do zachodzenia w ciążę zmienia się

W dzisiejszych czasach posiadanie pierwszego dziecka po trzydziestce nie jest już niczym szczególnym. W rzeczywistości trend przesuwa się coraz bardziej w tym kierunku.

Według ekspertów trzecia dekada życia, czyli czas między 20 a 30 rokiem życia, to optymalny wiek na zajście w ciążę. Dzieje się tak dlatego, że kobiety są tu najbardziej płodne, a ryzyko powikłań, wad rozwojowych i genetycznych jest najmniejsze. Nie można jednak tego uogólniać, ponieważ każdy ma inne wyobrażenie o swoim życiu i idealnym wieku na posiadanie dzieci.

Obecnie w tym wieku zazwyczaj na pierwszym miejscu jest kariera. Kobiety w wieku dwudziestu lat rzadko myślą o posiadaniu dzieci, choć większość wie, że i one chcą je mieć w swoim życiu.

Takiej postawie często towarzyszy założenie, że na płodność można pozytywnie wpłynąć poprzez zdrowy tryb życia. Nie jest to jednak zgodne z prawdą. Czynnikiem decydującym o płodności jest jakość jajeczek, na którą duży wpływ ma wiek biologiczny matki.

Ciąża nie jest niemożliwa między trzydziestym a czterdziestym rokiem życia, a nawet później, ale prawdopodobieństwo to gwałtownie maleje. O tym, jaki jest idealny wiek dla danej osoby na spełnienie pragnienia posiadania dziecka, trzeba zawsze decydować samemu.

1.1.Wykres płodności kobiety może być pomocny w planowaniu rodziny

W poniższej tabeli można odczytać, jak wygląda płodność w danym wieku i jakie jest prawdopodobieństwo, że staniesz się niepłodna. W ten sposób możesz sama zdecydować, jaki jest najlepszy wiek na zajście w ciążę.

Wiek Płodność Niepłodność
20-24 86,00% 3,00%
25-29 78,00% 5,00%
30-34 63,00% 8,00%
35-39 52,00% 15,00%
40-44 36,00% 32,00%
45-49 5,00% 69,00%
50+ 0% 100%

2. ciąża w starszym wieku niesie ze sobą większe ryzyko powikłań

Im dłużej zwlekasz z rozpoczęciem planowania rodziny, tym większe ryzyko powikłań.

Dla kobiet, które chcą mieć dzieci, interesująca jest oczywiście wiedza, w jakim wieku istnieje ryzyko wystąpienia różnych pow ikłań w czasie ciąży. Więcej o przebiegu ciąży można dowiedzieć się tutaj.

Jeśli zdecydujesz się zacząć planować rodzinę w późniejszym okresie życia, musisz zaakceptować pewne ryzyko. Po 35. roku życia ryzyko wystąpienia powikłań w czasie ciąży jest około dwukrotnie wyższe niż w przypadku kobiet między dwudziestym a trzydziestym rokiem życia – wynosi około 20%.

Ryzyko, którego należy się spodziewać, to na przykład:

Ponadto wiek w czasie ciąży również wpływa na ryzyko wystąpienia różnych wad genetycznych. U 25-letnich kobiet ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa wynosi około 1:1500.

U kobiet po 35 roku życia ryzyko to wynosi już 1:1400, a u kobiet po czterdziestce – 1:1109. U 45-letniej kobiety ryzyko jest nawet bardzo wysokie i wynosi 1:32.

Wskazówka: Oczywiście te statystyki w pierwszej chwili brzmią bardzo dramatycznie. Jednak mimo zwiększonego prawdopodobieństwa wystąpienia ryzyka i wad genetycznych, większość dzieci urodzonych przez starsze matki rodzi się zdrowych.

2.1 Późne ciąże mają też zalety

Osoby, które decydują się na późniejszą ciążę, nie godzą się wyłącznie na minusy. Wręcz przeciwnie. Starsze matki mają pewne zalety, zwłaszcza z psychologicznego i fizycznego punktu widzenia.

Na przykład, często mają lepsze wyczucie swojego ciała i zwracają większą uwagę na wystarczającą ilość ćwiczeń i zdrową, zrównoważoną dietę. Badania pokazują, że starsze kobiety często spokojniej reagują na zmiany fizyczne w czasie ciążyze względu na bardziej pozytywne nastawienie do swojego ciała.

Ponadto kobiety w starszych grupach wiekowych zazwyczaj intensywniej przygotowują się do macierzyństwa i są w lepszej sytuacji finansowej.

3.Kwas foliowy jest odpowiedni do zapobiegania wadom cewy nerwowej

Niemieckie Towarzystwo Żywieniowe (DGE) zaleca, aby kobiety, które chcą mieć dzieci i są w wieku przeszłym, stosowały dietę bogatą w kwas foliowy, a także przyjmowały syntetyczny preparat kwasu foliowego.Sprzyja tozdrowiu kobiety, jak i nienarodzonego dziecka, a także może przeciwdziałać rozwojowi wad cewy nerwowej.

W celu zbudowania odpowiedniego poziomu kwasu foliowego przed niezabezpieczonym stosunkiem seksualnym, suplement diety należy przyjmować już na miesiąc przed próbą zajścia w ciążę.

Ponadto przydatnym suplementem jest również cynk, ponieważ minerał ten przyczynia się do rozwoju płodnego jaja.

4. sztuczne zapłodnienie może umożliwić zajście w ciążę także kobietom w zaawansowanym wieku

Od 35 roku życia istnieje ryzyko zajścia w ciążę.

Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w dużym stopniu zależy od wieku danej kobiety. Jeśli jednak kobieta jest zakwalifikowana jako niepłodna, pozostaje ostatnia możliwość, aby mimo wszystko zajść w ciążę – sztuczne zapłodnienie.

W tym przypadku do macicy wprowadza się jajo pochodzące od młodej i płodnej kobiety, które wcześniej zostało zapłodnione plemnikiem w laboratorium. Wcześniej jednak przeprowadzana jest stymulacja hormonalna, w wyniku której cykl kobiety zostaje stłumiony, aby przy późniejszej terapii hormonalnej mieć lepszą kontrolę nad dojrzewaniem jajeczka.

Proces ten trwa kilka tygodni i nie daje 100% szans na udane zapłodnienie. Dokładnie rzecz ujmując, szansa na zajście w ciążę poprzez sztuczne zapłodnienie wynosi około 10-20%.

Tutaj można znaleźć więcej informacji na temat możliwości sztucznego zapłodnienia.

Exit mobile version