Site icon I-love-you.pl

Twardy brzuch w ciąży: możliwe przyczyny

harter bauch schwangerschaft
Co czuje twardy żołądek?

Większość kobiet w ciąży bardzo wyraźnie zauważa twardy brzuch. Macica się kurczy, a dolna i górna część brzucha stają się twarde, wybrzuszone i okrągłe. W większości przypadków uczucie to po krótkim czasie ponownie znika.

Jakie są możliwe przyczyny twardego brzucha w ciąży?

W większości przypadków twardy brzuch jest spowodowany ćwiczeniami lub dolnymi skurczami. Ale wzrost dziecka, zaburzenia trawienia lub nadmierny wysiłek mogą być również odpowiedzialne za objawy.

Z jakimi objawami powinnam zgłosić się do lekarza?

Jeśli brzuch jest trwale stwardniały lub jeśli pojawiają się inne objawy, takie jak nudności, ból, gorączka lub silne uczucie ciągnięcia, zdecydowanie należy zgłosić się do lekarza.

Mdłości, bóle pleców, zmęczenie – listę ciążowych dolegliwości można by chyba kontynuować bez końca. Twardy brzuch również nie jest rzadkością w czasie ciąży. Wiele przyszłych mam martwi się jednak, czy twardy brzuch rzeczywiście zawsze jest niegroźny i nieszkodliwy.

W tym artykule chcielibyśmy wyjaśnić, jak wygląda twardy brzuch i jakie są jego możliwe przyczyny. Ponadto podpowiemy, jakie inne objawy sprawiają, że lepiej skonsultować się z lekarzem. [button]Dalsze czytanie na ten temat[/button]

1. twardy brzuch zazwyczaj nie jest bolesny

Wiele kobiet niepotrzebnie martwi się, gdy ich brzuszek robi się twardy w przerwach między miesiączkami
.

W czasie ciąży wiele kobiet zmaga się z różnymi dyskomfortami wynikającymi z kondycji i zmian zachodzących w organizmie. O ile w pierwszym trymestrze głównym problemem są nudności, o tyle w ostatnim trymestrze ciężarne cierpią na dolegliwości związane z obwodem brzucha.

Większość kobiet zauważa to bardzo wyraźnie, gdy ich brzuch nagle staje się twardy. Ból czy uczucie ucisku zdarzają się bardzo rzadko. Fakt, że ściana brzucha czuje się twarda, jest zwykle spowodowany skurczami macicy. Te skurcze z kolei mogą mieć wiele różnych przyczyn.

Skurcze mogąwystępować co kilka dni lub nawet kilka razy dziennie. Pomiędzy nimi brzuch jest zawsze miękki, a więc całkiem normalny. Wiele przyszłych matek jest początkowo przytłoczonych, gdy zauważają stwardnienie. Zastanawiają się, jakie są przyczyny i jak powinny zareagować.

2. twardy brzuch w ciąży – oto możliwe przyczyny

Twardy brzuchmoże pojawić się przez całą ciążę. W zależności od tego, kiedy brzuch czasem twardnieje, istnieje kilka możliwych przyczyn.Większość z nich jest jednak niegroźna i nie stanowi powodu do niepokoju.

W dalszej części artykułu chcielibyśmy przedstawić Ci najczęstsze przyczyny twardego brzucha w ciąży.

Dla niektórych kobiet twardy brzuch jest również jednym z pierwszych objawów ciąży. Jednak dopiero po dołączeniu innych, bardziej pewnych oznak, można założyć, że faktycznie jesteś w ciąży.

O tym,co powoduje twardy brzuch w ciąży, możesz też przekonać się na poniższym filmie:

2.1 Stwardniały brzuch w wyniku ćwiczeń lub skurczów dolnych

Jeśli skurcze trwają dłużej niż 30 sekund i powracają w regularnych odstępach czasu, mogą to być również prawdziwe skurcze.

Macica jest mięśniem, który kurczy się i rozluźnia w zależności od tego, co się dzieje. Skurcze te, zwane również skurczami Braxtona-Hicksa, mogą występować przez cały okres ciąży. Są one całkowicie normalne i stanowią część treningu macicy.

Skurcze tesą więc skurczami treningowymi. Od 29. tygodnia stają się one coraz częstsze. Macica poprzez skurcze przygotowuje się do nadchodzącego porodu. Jednak w przeciwieństwie do normalnych skurczów, nie wpływają one na szyjkę macicy ani na nią.

Kobiety zauważają skurcze parte, ponieważ przez kilka sekund brzuch wydaje się bardzo twardy. W niektórych przypadkach może również wystąpić lekkie uczucie ciągnięcia. Tego rodzaju skurcze nie powodują jednak bólu.

Pod koniec ciąży skurcze mogą być skurczami słabymi. Występują one zazwyczaj od 37. tygodnia, a najpóźniej od 39. tygodnia i przypominają skurcze wysiłkowe. Są one jednak spowodowane tym, że główka dziecka przesuwa się do miednicy. Skurcze można rozpoznać również po tym, że cały brzuch nieco się obniża.

2.2 Skurcze mięśni spowodowane wzrostem macicy

W miarę jak dziecko zwiększa swoją wagę i rozmiar, zwłaszcza w ostatnim trymestrze, zadaniem macicy jest rosnąć wraz z nim. Ponieważ wzrost ten często przebiega etapami, może on prowadzić do stwardnienia brzucha.

Ponadto mięśnie macicy mogą się skurczyć, jeśli dziecko dużo się rusza i kopie. Jeśli skurcze są bardzo silne, lekarz może przepisać magnez, aby je złagodzić.

2.3 Problemy z trawieniem mogą prowadzić do skurczów

Zapobiegaj zaparciom, stymulując aktywność jelit poprzez dużą ilość ćwiczeń.

Jednak żołądek może również stać się twardy z powodu problemu trawiennego. Nawet jeśli te skurcze odczuwane są jako skurcze, jest to zaburzona aktywność jelit. W większości przypadków winne są zaparcia, które pojawiają się z powodu zmiany hormonów.

Aby to złagodzić, mogą pomóc następujące środki:

2.4 Stres i nadmierny wysiłek fizyczny jako przyczyny twardego brzucha

Stres w czasie ciąży jako przyczyna ADHD

Naukowcy z Uniwersytetu w Zurychu stwierdzili w badaniu, że stały stres psychologiczny u matki może mieć negatywny wpływ na nienarodzone dziecko. W rezultacie ryzyko zachorowania na ADHD lub choroby układu krążenia jest znacznie wyższe.

Wiele przyszłych matek bierze na siebie zdecydowanie zbyt wiele w czasie ciąży. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli nie jest to pierwsze dziecko. Te fizyczne obciążenia powodują skurcze mięśni macicy, przez co brzuch staje się twardy.

To samo dotyczy sytuacji, gdy w czasie ciąży jesteś narażona na zbyt duży stres. W najgorszym przypadku stres psychologiczny i emocjonalny może doprowadzić do przedwczesnych skurczów macicy.

Jeśli twardy brzuch pojawia się w ciąży z tych przyczyn, zdecydowanie powinnaś potraktować to jako sygnał ostrzegawczy. Upewnij się, że przestaniesz podnosić ciężkie przedmioty i rób regularne przerwy. Podłóż nogi do góry, zrelaksuj się i ciesz się tym odpoczynkiem. Relaks może przynieść również butelka z gorącą wodą i ciepła kąpiel.

Wskazówka: Aby uwolnić się od stresu i gorączkowego tempa codziennego życia, pomocne mogą być ćwiczenia relaksacyjne. Połóż się na podłodze, oddychaj głęboko do brzucha i naprzemiennie napinaj różne części ciała.

3. skonsultuj się z lekarzem, jeśli masz trwale stwardniały brzuch.

Skorzystaj z badań u ginekologa, jeśli masz trwale twardy brzuch.

Zasadniczo twardy brzuch w ciąży jest niegroźnym objawem, który nie powoduje bólu. Z reguły staje się on niebezpieczny dopiero wtedy, gdy brzuch jest trwale twardy i/lub występują również inne objawy.

Jeśli dodatkowo występują bóle brzucha, biegunka, krwawienie, nudności, gorączka lub nietypowe upławy, należy pilnie zasięgnąć porady lekarza lub skontaktować się z położną. Jeśli twardy brzuch występuje w połączeniu z uczuciem ucisku lub ciągnięcia, może to być przypadek przedwczesnego porodu, co powoduje konieczność przyjmowania leków.

Dlatego nie wahaj się iść do lekarza, jeśli jesteś niepewna i czujesz, że coś jest nie tak. Zawsze lepiej jest się przebadać raz więcej niż raz za mało.

Uwaga: Jeśli brzuch jest boleśnie twardy, a twardnienie występuje co najmniej 6 do 7 razy na godzinę, zdecydowanie nie należy tego ignorować.

4 Dalsze lektury dla przyszłych matek

Bestseller No. 1
BABY SHELL Muszle piersią + wkładki + organiczna herbata ziołowa + woreczek + przewodnik ciążowy (X-Large)
  • X-DUŻE POWŁOKI DO karmienia piersią: Areole ponad 7 cm. 100% naturalny - Zero odpadów - ekologiczny. Medyczny płyn do depilacji klasy 1 - OD 93/42 /CEE. Niezbędny w łagodzeniu i leczeniu dolegliwości laktacyjnych: Podrażnienie, rozgrzewka, nadwrażliwość, zakurzenia. Polecane przez położne i macierzyństwa. Każda para jest wyjątkowa, są obrobione i montowane we Francji
  • + chłonne nakładki - zmywalne - ergonomiczne. Tkaniny OEKO Tex - włókno bambusowe. Zestaw 2 poduszek + siatka do prania
  • + Oferowany uchwyt. Organiczna herbata karmiąca piersią składająca się z anyżu, kopru włoskiego, kminku w odkrytym formacie.
  • + WODOODPORNA RÓŻOWA KIESZCZYKA: W tym opakowaniu znajduje się mała kieszeń 20x20cm, wodoszczelna. Idealny do przechowywania wkładek chłonnych
  • + Przewodnik po macierzyństwie i medycynie z przewodnikiem
Exit mobile version