Site icon I-love-you.pl

Różnica między owulacją a dniami płodnymi

Der Unterschied zwischen dem Eisprung und den fruchtbaren Tagen
  • Owulacja występuje około 14 dni po pierwszym dniu okresu.
  • Kobiety są płodne w sumie przez około sześć dni w ciągu cyklu.

Zwłaszcza jeśli chce się mieć dziecko, ważne jest, aby umieć określić dni płodne. Dzięki temu w tym czasie można szczególnie często odbywać stosunki seksualne, aby zwiększyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Płodność występuje w dniach poprzedzających owulację oraz w ciągu 24 godzin, w których jajo przeżywa.

Rozpoznanie, kiedy są Twoje dni płodne na podstawie objawów, ułatwia poczęcie. Nasz przewodnik wyjaśnia więcej na temat samej owulacji i tego, jak możesz ją wyczuć w czasie, stosując różne metody. Dzięki temu dowiesz się również więcej o własnym ciele i znacznie lepiej zrozumiesz swój własny cykl. Dodatkowo, nowa wiedza jest bardzo pomocna w spełnieniu Twojego pragnienia posiadania dziecka.

1. co dzieje się w organizmie podczas owulacji

W każdym cyklu miesiączkowym występuje jedna owulacja i jest to Twoja szansa na zajście w ciążę. Ze względu na zmiany hormonalne zachodzące w trakcie cyklu, jajo uwalniane jest z jajnika około 15 dni po pierwszym dniu Twojej ostatniej miesiączki. Przez maksymalnie 24 godziny po owulacji, czyli po uwolnieniu jajeczka, może ono zostać zapłodnione przez plemnik.
Jeśli do zapłodnienia nie dojdzie, Twój organizm odrzuci jajo i wyściółkę macicy, która rośnie co miesiąc w ramach przygotowania do zapłodnienia. Dzieje się to w postaci miesiączki, która z kolei rozpoczyna kolejny cykl. Około 28-30 dni później ponownie dochodzi do owulacji, a więc jesteś płodna.

1.1 Różnica między owulacją a dniami płodnymi – jasno wyjaśniona

Owulacja określa dnipłodne, ponieważ ostatecznie jajo może zostać zapłodnione tylko w ciągu 24 godzin, które spędza w jajowodzie. Ponieważ jednak męskie plemniki przeżywają w ciele kobiety do 5 dni, możliwe jest zajście w ciążę dzięki stosunkowi seksualnemu przed owulacją.
Poniżej można zobaczyć ponownie wyjaśnioną różnicę między owulacją a dniami płodnymi:

Owulacja Dni płodne
Jajo zostaje uwolnione około 15 dni po rozpoczęciu ostatniej miesiączki. Ponieważ plemniki przeżywają w organizmie przez długi czas, dni płodne mogą rozpocząć się nawet 5 dni przed owulacją.
Jest ono płodne przez 24 godziny. Dni płodne to te, w ciągu których można odbyć stosunek seksualny i zajść w ciążę.

2. oblicz dzień owulacji metodą kalendarzową

Przy metodzie kalendarzowej obliczasz spodziewany dzień owulacji i zaznaczasz go w kalendarzu.

Średnio cykl kobiety trwa około 30 dni. W tym przypadku owulacja występuje zazwyczaj 15 dni po pierwszym dniu ostatniej miesiączki i odwrotnie – 10 dni po ostatnim dniu ostatniej miesiączki. Dotyczy to sytuacji, gdy według średniej Twój cykl trwa 5 dni. Jeśli Twój cykl różni się od średniej o kilka dni, co ma miejsce w przypadku wielu kobiet, w obliczeniu dnia owulacji pomoże Ci następujący wzór: 1. dzień ostatniej miesiączki + (średni czas trwania cyklu) 15 dni. Tak więc, na przykład, jeśli Twój cykl trwa w sumie tylko 28 dni, owulacja wystąpiłaby 13 dni po pierwszym dniu ostatniej miesiączki.

Wskazówka: Aby obliczyć dzień owulacji, powinnaś zawsze śledzić, kiedy był pierwszy i ostatni dzień Twojej ostatniej miesiączki.

Jeśli wcześniej brałaś pigułki, może upłynąć kilka cykli, aby organizm ponownie przyzwyczaił się do naturalnego rytmu. Dopiero wtedy możesz dowiedzieć się, jak długi jest w rzeczywistości Twój cykl. Przy okazji, owulacja nie występuje podczas przyjmowania pigułki, ponieważ jest tłumiona przez hormony.

Kiedy już masz wgląd w owulację za pomocą metody kalendarzykowej, powinnaś pamiętać, że plemniki, które były w twoim ciele przez 4 lub 5 dni, mogą jeszcze dotrzeć do jajeczka. Oznacza to, że kilka dni przed owulacją i około 24 godziny od rozpoczęcia owulacji to dni płodne.
Jeśli w ciągu 24 godzin po owulacji nie dojdzie do zapłodnienia, to przez kolejne dwa tygodnie przed następną miesiączką nie będziesz już zwykle płodna. Pamiętaj jednak, że organizm nie jest maszyną i nie wszystko da się dokładnie obliczyć. Ze względu na stres lub inne czynniki zewnętrzne, owulacja może być w pewnym momencie opóźniona.

Uwaga: Jeśli masz bardzo krótki cykl, trwający mniej niż 22 dni i/lub stosunkowo długie krwawienie, trwające dłużej niż 5 dni, możesz zajść w ciążę podczas lub krótko po miesiączce! Jest to mało prawdopodobne, ale nie niemożliwe.

2.1 Wykrywanie owulacji za pomocą testu owulacyjnego

Jako alternatywa dla metody kalendarzowej, owulacja, a tym samym dni płodne mogą być również określone za pomocą testu owulacyjnego. Na około dwa do trzech dni przed owulacją wzrasta stężenie tzw. hormonu luteinizującego (LH), który wyzwala uwolnienie dojrzałego jaja z jajnika. Owulacja następuje zwykle około 24-36 godzin po wzroście poziomu LH, dlatego test owulacyjny paskowy z próbki moczu jest dość wiarygodną metodą wyznaczania czasu owulacji.
Zaznaczając w kalendarzu dzień spodziewanej owulacji na każdy miesiąc, możesz poznać rytm własnego ciała, stosując kombinację metody kalendarzowej i testu owulacyjnego.
Kiedy już będziesz miała poczucie, ile dni po ostatniej miesiączce nastąpi owulacja i będziesz mogła opracować średnią, zaznacz ten dzień w kalendarzu na kolejne miesiące, aby spełnić swoje pragnienie posiadania dziecka.

2.2 Wykrycie owulacji poprzez obserwację wydzieliny

Oprócz tych dwóch metod, w wykrywaniu owulacji bardzo pomaga znajomość własnego ciała i cech charakterystycznych dla owulacji. Produkcja hormonów w organizmie zmienia się na kilka dni przed tym, jak jajo wyprowadzi się z jajnika. Naturalna wydzielina (zwana też śluzem szyjkowym) przybiera więc przed owulacją szklistą i wodnistą konsystencję. Gdy tylko śluz przypomina surowe białko jajka i ciągnie się nitkami między palcami, weszłaś w fazę płodną. Po dniach płodnych wydzielina jest znów kremowa i mniej przejrzysta.
Ponadto w dniu owulacji niektóre kobiety zauważają również ostry ból lub uczucie ciągnięcia w podbrzuszu, co świadczy o tym, że jajo zaczęło być płodne. Jednak wiele kobiet w ogóle nie odczuwa żadnych objawów, dlatego tak ważna jest dobra znajomość własnego ciała i cyklu miesiączkowego. Po wstępnej fazie obserwacji można więc rozpoznać cechy charakterystyczne, a tym samym szybko ocenić dość dobrze, w których dniach można zajść w ciążę.

2.3 Wykrywanie owulacji poprzez podwyższoną temperaturę ciała

Oprócz tych dwóch opcji możesz również skorzystać z tzw. metody symptotermicznej, aby zmierzyć swoją owulację i poprzedzające ją dni płodne. Jako integralną część Naturalnego Planowania Rodziny (NFP), mierzysz swoją podstawową temperaturę ciała każdego ranka zaraz po przebudzeniu. Najlepiej używać termometru cyfrowego z 2 miejscami po przecinku, ponieważ wahania temperatury są dość małe.

Ważne jest, aby mierzyć przez co najmniej 3 minuty, ponieważ po sygnale dźwiękowym termometru cyfrowego temperatura może się jeszcze zmienić. Bezpośrednio po owulacji temperatura ciała wzrasta o 0,2-0,5°C i pozostaje na tym wysokim poziomie aż do miesiączki. Pomiary wykonuje się dopochwowo, doodbytniczo lub doustnie. Nie należy zmieniać miejsca pomiaru w trakcie bieżącego cyklu, w przeciwnym razie wystąpią błędy w pomiarach.

Wraz z codziennym badaniem śluzu szyjkowego, metoda sympto-termiczna oferuje bezpieczną ochronę antykoncepcyjną, która jest tak wysoka jak w przypadku pigułki. NFP może być stosowana zarówno w przypadku rodzenia dzieci, jak i w przypadku antykoncepcji. NFP jest tylko w ograniczonym zakresie zalecana młodym dziewczętom, ponieważ wymaga bardzo dobrej znajomości cyklu kobiecego i własnego ciała.

3. Obliczanie owulacji w planowaniu rodziny

Po owulacji jajo jest płodne przez 24 godziny i najszybciej może się w nim zagnieździć plemnik.

Nawet jeśli znasz datę owulacji, jak i dni płodne, to i tak możesz zajść w ciążę poza tymi dniami. W każdym razie ważne jest, aby zapoznać się z owulacją i różnicami w płodności. Jednak powyższe metody powinnaś stosować tylko do wyznaczania dni pł odnych, ponieważ nie działa to odwrotnie, tzn. nadal istnieje niewielkie ryzyko zajścia w ciążę poza wyliczonymi dniami.

Na koniec, oto zalety i wady obliczania owulacji:

  • Informacja o czasie owulacji (można to zrobić dość dokładnie, zwłaszcza za pomocą testu owulacyjnego).
  • Obliczanie dni płodnych.
  • pomocne przy staraniu się o dzieci
  • Lepiej poznaje się własne ciało
  • brak gwarancji zajścia w ciążę
  • nie zawsze niezawodne, zwłaszcza w sytuacjach takich jak codzienny stres lub podróż
  • ma ograniczone zastosowanie jako metoda antykoncepcyjna
Exit mobile version