Site icon I-love-you.pl

Relaks dla dziecka – 5 wskazówek dotyczących relaksacji niemowląt

So kann ihr Baby entspannen
  • W przeciwieństwie do starszych dzieci czy dorosłych, niemowlęta nie mają możliwości świadomego relaksowania się.
  • Jeśli dziecko samo się nie zrelaksuje, trzeba mu w tym pomóc.
  • Istnieje wiele różnych sposobów na to, aby dziecko się zrelaksowało, np. lekki masaż lub ciepła kąpiel.

1. wystarczający relaks jest ważny dla dziecka

Relaks dla dziecka jest bardzo ważny

Twoje dziecko nie potrafi się odpowiednio zrelaksować? Zazwyczaj objawia się to trudnościami w zasypianiu lub wyraźnym niepokojem. W zasadzie każde dziecko od czasu do czasu tak się czuje – zwłaszcza w 1. roku życia. Jeśli jednak relaksacja dziecka staje się stałym problemem, mogą pojawić się poważne trudności.

Wystarczający odpoczynek, a zwłaszcza sen, są niezbędne dla zdrowego rozwoju dziecka. Podczas snu w organizmie dziecka zachodzą różne procesy regeneracyjne i rozwojowe. Jeśli Twoje dziecko nie może się zrelaksować, ważne jest, abyś je wspierała.

Zapewne zadajesz sobie pytanie: Jak mogę pomóc mojemu dziecku w odpoczynku? W dalszej części artykułu poznasz kilka pomocnych wskazówek i technik, jak możesz uspokoić swoje dziecko i pomóc mu dostatecznie się zrelaksować.

Istnieje wiele powodów, dla których dzieci są niespokojne

Nerwowość rodziców może być przeniesiona również na dziecko

Szczególnie przy pierwszym dziecku rodzice często charakteryzują się nerwowością lub niepewnością – i zachowują się odpowiednio. Ta nerwowość może szybko przenieść się na dziecko i negatywnie wpłynąć na jego zdolność do relaksacji.

Niepokój i nerwowość niemowląt i dzieci może być spowodowana wieloma różnymi rzeczami. Dlatego zalecamy uważną obserwację dziecka,w jakich sytuacjach staje się niespokojne.

Po zidentyfikowaniu czynnika zakłócającego można go z reguły łatwo wyeliminować. Niemowlęta zwykle stają się nerwowe i niespokojne w następujących sytuacjach:

Pamiętaj, że Twoje dziecko jest jeszcze przyzwyczajone do bezpieczeństwa, ciemności i przede wszystkim ciszy w łonie matki.

Inną przyczyną ograniczonej zdolności do relaksu jest ból mięśni i stawów. Jeśli Twoje dziecko stale próbuje znaleźć pozycję odciążającą, zrozumiałe jest, że cierpi na tym zdolność do relaksu.

Przyczynami bólu mięśni i stawów mogą być np.

Ponieważ dziecko nie jest jeszcze w stanie samo uświadomić Ci bólu, w przypadku podejrzenia należy skonsultować się z ortopedą lub osteopatą, którzy określą przyczynę bólu, a następnie odpowiednio go wyleczą.

Ogólne wskazówki dotyczące relaksacji dziecka

Nie tylko u dorosłych znajome otoczenie przyczynia się do odprężenia, ale także u dzieci i niemowląt. Jeśli Twoje dziecko nie relaksuje się prawidłowo, pomocne może być już samo udanie się z nim w znajome miejsce i ewentualnie włączenie jakiejś kojącej muzyki.

Dotyczy to również pewnych rytuałów. Im częściej będziesz wykonywać z dzieckiem jakiś rytuał relaksacyjny, tym większe poczucie bezpieczeństwa i pew ności w nim znajdzie.

Już teraz może pomóc puszczanie dziecku codziennie rano tej samej piosenki. Jeśli Twoje dziecko znów stanie się niespokojne, ta specjalna piosenka może szybko pomóc mu się uspokoić.

Delikatny masaż po kąpieli jest również miłym rytuałem i przyczynia się do odprężenia dziecka.

3.1 Ciepła kąpiel może zdziałać cuda

Letnia kąpiel może znacznie poprawić zdolność dziecka do relaksacji.

Dla relaksu dziecka letnia kąpiel, na przykład z dodatkiem olejku eterycznego z lawendy, może przynieść pożądane efekty.

Większość niemowląt lubi ciepłą wodę, ponieważ podświadomie daje im ona poczucie, że są jeszcze w łonie matki.

Ponadto ciepła woda wspomaga krążenie krwi i tym samym może pomóc w rozluźnieniu mięśni. Przyjemny zapach olejku lawendowego może dodatkowo wspomóc efekt relaksacyjny.

Najlepiej jest tylko trzymać dziecko w kąpieli, aby nadal istniał fizyczny kontakt z Tobą, a dziecko czuło się bezpiecznie. Ponadto nie należy myć dziecka podczas kąpieli, ponieważ spowoduje to stres u Twojego ulubieńca i zniszczy efekt relaksacyjny.

3.2 Relaks dla dziecka poprzez kojące dźwięki

https://youtu.be/InWB7BIlFuc

Istnieje wiele bodźców akustycznych, które mogą pomóc dziecku bardziej się zrelaksować – dotyczy to nie tylko muzyki relaksacyjnej. Tutaj to od Ciebie zależy, co Twój maluch lubi najbardziej.

Najprostszym sposobem jest po prostu nucenie dziecku delikatnej melodii. W innym przypadku możesz również spróbować płyty CD z odgłosami oceanu. Nie ma żadnych ograniczeń dla Twojej wyobraźni. Wszystko, co pomoże dziecku się zrelaksować, jest dozwolone.

Szczególnie innowacyjną opcją dla relaksu dziecka jest aplikacja z białym sz umem. Jest to cichy szum o stałej częstotliwości. Oznacza to, że dźwięki prawie się nie zmieniają.

Szum ten może nakładać się na różne niepokojące odgłosy, takie jak głośne głosy z sąsiedniego mieszkania lub przejeżdżające samochody. Dzięki temu dziecko odbiera je jako mniej niepokojące i może łatwiej się zrelaksować.

3.3 Dzieci lubią być blisko mamy i taty

Fizyczna bliskość rodziców jest dobra dla każdego dziecka i może przyczynić się do lepszego odprężenia.

Nie oznacza to tylko sesji przytulania. Uspokajający wpływ na malucha ma również to, że po prostu trochę go nosisz. Rytmiczne ruchy nawet często działają na niemowlęta usypiająco.

Kiedy przytulasz swoje dziecko, powinnaś zawsze starać się oddychać spokojnie. Twój ulubieniec wyczuje twoje odprężenie i automatycznie je przejmie.

3.4 Spróbuj masaży relaksacyjnych

Przyjemnie pachnący olejek może wspomóc relaksujące działanie masażu.

W wielu kulturach masaż niemowląt zawsze był stosowany, aby pomóc dzieciom poczuć się lepiej w swoim ciele. Ty również możesz go wykorzystać, aby stworzyć przyjemny rytuał dla swojego ulubieńca i wspierać relaks.

Najlepiej wybrać się do dobrze ogrzanego pomieszczenia, w którym dziecko będzie czuło się komfortowo nawet bez ubrania.

Głaszcz teraz delikatnymi, płynnymi ruchami kończyny, brzuch i plecy dziecka. Możesz użyć przyjemnie pachnącego olejku, aby wzmocnić relaksujący efekt masażu.

3.5 Kiedy dziecko nie chce zasnąć

Jeśli Twoje dziecko ma problemy z zasypianiem, a żadna z dotychczasowych metod nie przyniosła efektu, możesz spróbować tzw. „swaddlingu”.

Polega to na szczelnym owinięciu dziecka w kocyk, co może znacznie ułatwić mu zasypianie i lepsze odprężenie. W ten sposób naśladujesz odczuwalne granice ł ona matki i tworzysz pewne „ciepło gniazda”.

Uwaga: Swaddling nie jest jednak techniką, którą należy po prostu wypróbować, ponieważ nieprawidłowe stosowanie może mieć również negatywny wpływ na dziecko. Tutaj znajdziesz szczegółową instrukcję, jak prawidłowo nosić dziecko. Dla pewności najlepiej, aby technikę tę objaśniła Ci położna lub pediatra.

4 Każde dziecko jest inne

Wymienione powyżej techniki relaksacyjne dla niemowląt działają na większość dzieci, ale nie na wszystkich. Nie rozpaczaj więc, jeśli nasze metody relaksacyjne nie sprawdzą się w przypadku Twojego dziecka.

Każde dziecko jest inne i indywidualnie reaguje na bodźce zewnętrzne. Dlatego radzimy wypróbować jak najwięcej ćwiczeń i technik relaksacyjnych, aby znaleźć najlepszą metodę dla Twojego dziecka.

Exit mobile version