Site icon I-love-you.pl

Posiadanie dzieci w wieku 40 lat: Czy zajście w ciążę w tym wieku to dobry pomysł?

Frau bekommt Kinder mit 40
Dlaczego kobiety coraz później zachodzą w ciążę?

To, że kobiety w dzisiejszych czasach coraz później zachodzą w ciążę, wynika przede wszystkim z rozwoju i zmian w społeczeństwie. Kobiety nie chcą już być tylko gospodynią domową i matką, ale również chcą się rozwijać zawodowo.

Jak mogę sprawdzić swoją płodność?

Aby móc ocenić swoją płodność, warto poddać się odpowiedniemu testowi, który przeprowadzi lekarz ginekolog. Badanie to określa stężenie hormonu folikulotropowego (FSH) oraz hormonu antymullerowskiego (AMH).

Czy późna ciąża ma niekorzystne skutki psychologiczne?

Wiele badań pokazuje, że posiadanie dzieci po 40-tce może mieć również ogromne zalety. Bo w tym wieku rodzice często są już zabezpieczeni finansowo i mocno zakotwiczeni w życiu.

Posiadanie dzieci w wieku 40 lat – To, co w przeszłości było nie do pomyślenia, dziś stało się normą. To, że kobiety coraz później mają pierwsze dziecko, wynika głównie ze zmian w społeczeństwie i stylu życia. Jakie są jednak szanse na zajście w ciążę w wieku 40 lat?

W naszym poradniku chcielibyśmy wyedukować Cię na temat późnych ciąż. Przedstawimy Ci obecną sytuację oraz wyjaśnimy ryzyko i możliwości związane z późną ciążą. Ponadto poznasz krótko najważniejsze zalety i wady. Na koniec chcielibyśmy przedstawić Ci alternatywne metody posiadania dziecka w wieku 40 lat lub później.

[button]Poradnik ze wszystkimi informacjami o posiadaniu dziecka[/button]

1. późne ciąże są dziś normą

Aby osiągnąć cele zawodowe, coraz więcej kobiet decyduje się na posiadanie dzieci w późniejszym wieku
.

Z czasemwielu rodziców zastanawia się, kiedy jest odpowiedni czas na posiadanie dzieci. Na to pytanie nie można jednak odpowiedzieć w sposób uogólniony, gdyż rolę odgrywają przede wszystkim czynniki indywidualne. Choć czas płodny kobiety jest ograniczony, to jednak kobiety są płodne znacznie dłużej niż zakładano jeszcze kilka lat temu.

To, że kobiety w dzisiejszych czasach coraz później zachodzą w ciążę, wynika przede wszystkim z rozwoju i zmian w społeczeństwie. Kobiety nie chcą już być tylko gospodynią domową i matką, ale chcą również rozwijać się zawodowo. Dlatego po ukończeniu szkoły często kontynuują naukę na praktykach i/lub studiach. Potem oczywiście najpierw chcą się odnaleźć zawodowo i przez kilka lat pracować w swoim zawodzie.

Ponadto w międzyczasie trzeba znaleźć odpowiedniego mężczyznę, z którym kobieta chce założyć rodzinę. Nic więc dziwnego, że wiek matki przy urodzeniu pierwszego dziecka od lat systematycznie rośnie. Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego matki mają średnio 29,8 lat, gdy rodzi się ich pierwsze dziecko.

O ile w 2000 roku tylko 2% matek miało w momencie urodzenia dziecka od 40 do 44 lat, to 15 lat później było to już 4,6%. Coraz więcej wybitnych kobiet, takich jak Caroline Beil czy Eva Longoria, pokazuje, że późna ciąża jest zdecydowanie możliwa.

2. płodność spada w sposób ciągły

Testy płodności

Aby ocenić swoją płodność, warto zlecić ginekologowi wykonanie testu. Test ten określa stężenie hormonu folikulotropowego (FSH) oraz hormonu antymullerowskiego (AMH).

Jeśli zapytasz ginekologa, kiedy jest najlepszy czas na posiadanie dzieci, prawdopodobnie odpowie: „Jak najwcześniej”. Dzieje się tak dlatego, że im młodsza jest kobieta, tym bardziej jest płodna. Optymalny wiek to okres między 20 a 30 rokiem życia.

Zatem prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w wieku 40 lat jest już znacznie mniejsze. W tym wieku spada zarówno liczba, jak i jakość jajeczek. Dodatkowo z roku na rok zwiększa się liczba głuchych cykli, w których nie dochodzi do owulacji.

Imkobieta jest starsza, tym większe ryzyko poronienia. Znacznie większa jest również liczba martwych urodzeń. Ponadto w czasie ciąży często mogą wystąpić powikłania. Należą do nich cukrzyca i nadciśnienie.

Jednak oprócz swojego zdrowia, chcąc mieć dzieci w wieku 40 lat, należy mieć na uwadze również zdrowie dziecka. Chodzi tu przede wszystkim o zespół Downa. Jeśli matka ma 25 lat, ryzyko, że dziecko będzie cierpiało na zespół Downa wynosi około 1:1500. Jeśli kobieta ma 40 lat, prawdopodobieństwo wzrasta do 1:109.

Nawet jeśli te liczby wydają się przerażające, należy podkreślić, że większość dzieci jest całkowicie zdrowa w momencie przyjścia na świat. Skorzystaj jednak z odpowiednich testów przesiewowych, które lekarze mogą wykorzystać do określenia indywidualnego ryzyka.

Jeśli w ciągu roku nie zajdziesz w ciążę, powinnaś zgłosić się do swojego ginekologa. Tam otrzymasz pomocne wskazówki, jak spełnić swoje pragnienie posiadania dziecka jak najszybciej. 3.

3) Psychologicznie posiadanie dzieci w wieku 40 lat ma swoje zalety.

Starsze matki są znacznie bardziej zrelaksowane i często silniejsze psychicznie.

Wiele badań pokazuje, że posiadanie dzieci w wieku 40 lat również może mieć ogromne zalety. Bo w tym wieku rodzice często są już zabezpieczeni finansowo i mocno zakotwiczeni w życiu.

Większy nacisk kładzie się też na zdrowie. W przeciwieństwie do młodych matek, starsze matki zazwyczaj zdrowiej się odżywiają i uprawiają więcej sportu. Ponadto ich większe doświadczenie życiowe pozwala im lepiej wychowywać dzieci.

Ponadto starsze matki są bardziej konsekwentne i spokojne w kontaktach z dzieckiem. Zarówno rozwój emocjonalny, jak i intelektualny jest często bardziej wyrazisty. W kwestii wychowania dzieci wiek jest więc uważany za absolutną zaletę.

Według badań przeprowadzonych przez University of Southern California, kobiety są psychicznie najlepiej przystosowane do posiadania dziecka, jeśli mają więcej niż 35 lat.

Jeśli kobiety były ze swoim partnerem przez długi czas przed posiadaniem dziecka, partnerstwo jest również w większości przypadków bardziej stabilne. To z kolei ma wpływ na zadowolenie dziecka, ponieważ dziecko od początku czuje spójność.

Kolejną zaletą jest to, że kobiety mają większe szanse na powrót do pracy po urodzeniu dziecka. Częściej też dostają pracę na pół etatu, aby pogodzić rodzinę i karierę.

Jeśli nie udaje Ci się zajść w ciążę, niekoniecznie jest to spowodowane Twoim wiekiem. Może być również dysfunkcja jajników lub choroby takie jak endometrioza.

4 Zalety i wady późnej ciąży w skrócie

W ostatnich dwóch rozdziałach przedstawiliśmy Ci różne możliwości i zagrożenia, które mogą być związane z późną ciążą. Aby dać Ci lepszy przegląd, podsumowaliśmy teraz dla Ciebie najważniejsze zalety i wady.

  • Elastyczne planowanie życia
  • bezpieczeństwo finansowe
  • dużo doświadczenia życiowego i spokoju
  • często silniejsze partnerstwo
  • łatwiejszy powrót do świata pracy
  • niższa płodność
  • ryzyka, takie jak poronienia czy wady genetyczne
  • komplikacje w czasie ciąży

5. alternatywne sposoby spełnienia pragnienia posiadania dzieci w starszym wieku

Nie rozpaczaj, jeśli jesteś po 40 roku życia i zajście w ciążę w sposób naturalny nie działa. Istnieje wiele opcji, które mogą zwiększyć Twoje szanse na posiadanie dziecka.

W dalszej części artykułu chcielibyśmy przedstawić Ci niektóre z opcji, które umożliwiają posiadanie dzieci w wieku 40 lat:

Sztuczna inseminacja jest dobrą alternatywą, gdy kobiety nie mogą już zajść w ciążę w sposób naturalny.

6.Poradnik ze wszystkimi potrzebnymi informacjami na temat posiadania dziecka

Exit mobile version