Site icon I-love-you.pl

Pochwa po porodzie: rozwój, zmiany i problemy

vagina nach geburt
Jak powinna rozwijać się pochwa po porodzie?

Podczas porodu pochwa rozszerza się dziesięciokrotnie w stosunku do swojej normalnej wielkości. Ponieważ jednak jest to mięsień, bardzo szybko się potem cofa. Trwałe zmiany występują bardzo rzadko.

Jakie są częste problemy?

Po porodzie mogą pojawić się problemy wynikające z niewystarczającej regresji dna miednicy. Należą do nich osłabienie pęcherza, nietrzymanie moczu i mniejsze odczucia podczas seksu.

Jak kobiety mogą aktywnie wspierać regresję?

Istnieje wiele różnych ćwiczeń, które mają na celu trenowanie dna miednicy. Po pierwsze, na pewno powinnaś uczestniczyć w kierowanym kursie poporodowym, który jest opłacany przez Twoją kasę chorych. Do trenowania dna miednicy szczególnie nadaje się ćwiczenie mięśni brzucha.

Posiadanie dzieci jest czymś oczywistym w naszym społeczeństwie. Ale to, jak wygląda pochwa po porodzie, jest tematem, który rzadko jest omawiany w czasie ciąży i po porodzie. A jednak to pytanie nurtuje wiele przyszłych matek.

W tym artykule wyjaśnimy, jak zmienia się pochwa po porodzie i jakie problemy bardzo często pojawiają się w związku z tym. Ponadto otrzymasz wskazówki, jak aktywnie wspierać regresję i jak trenować dno miednicy.
[button]Zamów online olejek do masażu krocza w rozsądnej cenie[/button].

1. w większości przypadków rozciągnięcie pochwy ustępuje tak daleko, jak to możliwe

Pamiętaj, aby w pierwszych tygodniach po porodzie nie patrzeć na pochwę w lustrze.

Już w czasie ciąży większość kobiet martwi się nie tylko o swoje zdrowie, ale także o to, jak będzie wyglądała ich pochwa po porodzie. Istnieje duża obawa, że po porodzie pochwa będzie zbyt szeroka, przez co seks z partnerem będzie mało satysfakcjonujący.

Oczywiście, ciąża i poród zmieniają kobiece ciało. Podczas naturalnego porodu pochwa powiększa się dziesięciokrotnie. Staje się szersza, aby główka dziecka mogła się przez nią zmieścić.

Pochwa jest jednak zaprojektowana tak, aby się odpowiednio rozszerzać, a następnie kurczyć do pierwotnego rozmiaru. Tak więc zaraz po porodzie staje się ona ponownie dużo węższa. Zwykle jednak potrzeba od kilku tygodni do kilku miesięcy, aby pochwa ponownie w pełni się obkurczyła. Powiększeniu może ulec jedynie kanał pochwy, więc będziesz musiała kupić tampony o jeden lub dwa rozmiary większe. Szerokość kanału pochwy nie ma jednak wpływu na seks.

Po porodzie pochwa może wyglądać nieco inaczej w krótszej lub dłuższej perspektywie. W pierwszych tygodniach wargi sromowe mogą nieco zwisać i wydawać się nieco ciemne. Jednak w większości przypadków tylko położne lub ginekolodzy zauważają, że miałaś naturalny poród.

2. Pochwa po porodzie – oto najczęstsze problemy

Osłabienie pęcherza moczowego jest szczególnie widoczne, gdy się śmiejesz lub kichasz, albo gdy uprawiasz sport.

Organizm kobiety po urodzeniu dziecka potrzebuje trochę czasu na regenerację. Okres połogu to dobra okazja, by zadomowić się w nowej roli i cieszyć się nową sytuacją rodzinną. W tym czasie ma miejsce przepływ poporodowy, który wypłukuje wszystkie bakterie z macicy.

Jeśli podczas porodu doszło do rozdarcia krocza, w pierwszych tygodniach i miesiącach możesz odczuwać ból podczas siedzenia, chodzenia lub wypróżniania. W takim przypadku powstrzymaj się od uprawiania seksu do czasu całkowitego zagojenia się urazu.

Rozciągnięcie dna miednicy może również powodować uczucie ucisku w dół. To uczucie ucisku jest również często związane z osłabieniem pęcherza lub nietrzymaniem moczu.

W trakcie inwolucji ciąży może się również zdarzyć, że z pochwy niespodziewanie wydostaje się powietrze. Chociaż może to być nieprzyjemne, jest to całkowicie normalne ze względu na zmiany, które pojawiają się wraz z porodem.

Poród może również wpłynąć na Twoje życie seksualne. Po pierwsze, błona śluzowa pochwy może być bardzo sucha, powodując swędzenie lub ból podczas seksu. W tym drugim przypadku możesz po prostu użyć lubrykantu. Po drugie, niektóre matki skarżą się na mniejszą ilość doznań. Ten problem pojawia się jednak zazwyczaj tylko z powodu osłabionego dna miednicy, więc jego wzmocnienie powinno być priorytetem.

W rzadkich przypadkach po porodzie może powstać torbiel. Jeśli pojawi się krwawienie lub inne objawy, należy zgłosić się do ginekologa.

Osobisty raport na temat wpływu porodu na organizm kobiety znajdziesz w tym filmie:

3. aktywnie wspierać mięśnie dna miednicy poprzez ćwiczenia.

Uszkodzenie dna miednicy w wyniku porodu pochwowego

Wiele kobiet nie jest odpowiednio poinformowanych o tym, w jakim stopniu poród pochwowy może uszkodzić dno miednicy. Zgodnie z wynikami badania SwePOP, osłabienie dna miednicy występuje dwukrotnie częściej przy porodzie pochwowym niż przy cesarskim cięciu. Ponadto po porodzie naturalnym kobiety znacznie częściej cierpią na nietrzymanie moczu.

Aby uniknąć dyskomfortu, niezwykle ważne jest rozpoczęcie gimnastyki poporodowej już kilka tygodni po porodzie, aby wzmocnić dno miednicy. Ćwiczenia te mają również pozytywny wpływ na pochwę po porodzie.

W dalszej części artykułu chcielibyśmy udzielić Ci kilku wskazówek, jak aktywnie wzmocnić mięśnie dna miednicy:

Rada: Najlepiej jest rozpocząć trening dna miednicy w czasie ciąży. Ma to tę zaletę, że regresja będzie znacznie szybsza.

4. zapobiegaj urazom porodowym, masując krocze

Najlepiej zawsze kupować olejek do masażu w jakości ekologicznej.

Stosunkowo częstym urazem porodowym jest rozerwanie krocza. W wyniku nadmiernego rozciągania podczas porodu może dojść do rozerwania tkanki między sromem a odbytem. Rozległość dzieli się na różne kategorie. O ile rozdarcie krocza pierwszego stopnia goi się bez szwów, o tyle od trzeciego stopnia ciężkości nie da się uniknąć pomocy medycznej.

Aby uniknąć takiego rozdarcia krocza, powinnaś zadbać o swoje krocze już osiem do dziewięciu tygodni przed spodziewanym terminem porodu. W tym celu dwa razy dziennie przez kilka minut masuj krocze specjalnym olejkiem do masażu krocza. Następnie wejdź do pochwy kciukiem i okrężnymi ruchami masuj wewnętrzne ściany pochwy.

Teraz możesz dodatkowo rozciągnąć krocze, pociągając pochwę w kierunku krocza. To rozciąganie może być na początku niewygodne, a nawet trochę bolesne. Im lepiej naciągnięte jest krocze, tym bardziej zmniejsza się ból.

Wiele kobiet w ciąży woli wykonywać masaż krocza sama w relaksującej atmosferze. Jednak z pewnością można zaangażować w masaż swojego partnera. Może to dodatkowo wzmocnić więź i bliskość między Wami.

Jeśli podczas porodu doszło do rozdarcia krocza, powinnaś upewnić się, że rana jest całkowicie zagojona, zanim ponownie podejmiesz stosunki seksualne z partnerem. Jeśli jesteś jeszcze w okresie połogu, powinnaś również używać prezerwatywy, aby zapobiec przedostaniu się bakterii.

4. olejek do masażu krocza dla optymalnego przygotowania do porodu

Bestseller No. 1
Lansinoh Organic Pre-Birth Preparation Oil - 50ml Bottle perineal Massage Oil, Pregnancy Maternity Massage Oil to Help Prevent tears episiotomy During Labour aids Postnatal Recovery
  • Odżywia i pielęgnuje skórę krocza oraz ułatwia masaż krocza, który udowodniono, że pomaga zapobiegać rozdarciu podczas porodu
  • Unikalna mieszanka składników organicznych zmiękcza i nawilża skórę
  • Przetestowane ginekologicznie i specjalnie opracowane do stosowania na obszarze krocza
  • Preparat jest przeznaczony do stosowania do masażu krocza od 34 tygodnia ciąży
  • Odpowiedni dla skóry wrażliwej
Exit mobile version