Site icon I-love-you.pl

Pielęgnacja dziecka: co jest naprawdę ważne w pielęgnacji niemowląt

baby wird gebadet
Jak ważna jest pielęgnacja niemowląt?

Osobista opieka nad niemowlakiem jest bardzo ważna i wymaga wiele uwagi. Jeśli jako rodzic czujesz, że nie jesteś jeszcze dobrze zorientowany w tej dziedzinie, możesz również wziąć udział w kursie pielęgnacji niemowląt.

Na co muszę zwrócić uwagę przy zmianie pieluszki?

Aby uniknąć bolącej pupy, należy regularnie zmieniać dziecku pieluszki.

Jak często należy kąpać dziecko?

Aby zapobiec wysuszeniu skóry, należy kąpać dziecko tylko raz w tygodniu przez około 10 minut.

Czy to zmiana pieluszek, kąpiel czy obcinanie paznokci – noworodki potrzebują dużo pielęgnacji. Ponieważ jednak skóra dziecka jest jeszcze bardzo delikatna i wrażliwa, jest kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę podczas pielęgnacji. Niektóre przyszłe matki przygotowują się do tego już w czasie ciąży, uczestnicząc w specjalnym kursie pielęgnacji niemowląt.

W tym artykule przybliżymy Ci najważniejsze aspekty pielęgnacji niemowlęcia. Wyjaśniamy, co jest potrzebne, na co zwracać uwagę i które popularne porady są mniej przydatne.

[button]Dalsze lektury na temat pielęgnacji i rozwoju noworodka[/button]

1. Pielęgnacja niemowląt wymaga dużej ostrożności

Chroń niemowlęta przed słońcem

Ponieważ skóra niemowlęcia jest jeszcze tak wrażliwa, zdecydowanie powinnaś zadbać o wystarczającą ochronę przed słońcem. Własne mechanizmy ochronne skóry jeszcze nie działają. Krótki przegląd dotyczący ochrony przeciwsłonecznej dla dzieci znajdziesz tutaj.

Kiedy rodzi się dziecko, większość rodziców nie może uwierzyć w swoje szczęście. Nie ma nic piękniejszego niż trzymanie własnego dziecka w ramionach po raz pierwszy. Skóra dziecka jest tak cudownie miękka i delikatna, ale oczywiście nadal bardzo wrażliwa.

Z tego powodu ważne jest, aby zwrócić uwagę na właściwą pielęgnację niemowląt. Pierwsza pielęgnacja niemowlaka zaczyna się zaraz po urodzeniu na sali porodowej. Tam w wielu przypadkach zmywa się goo serek odrobiną czystej wody.

W dziedzinie pielęgnacji ciała obecnie oferowana jest niezliczona ilość produktów, więc trudno jest śledzić je wszystkie. Podobnie jak w przypadku kosmetyków dla niemowląt, kupując produkty należy upewnić się, że są one wykonane tylko z naturalnych składników. Co najważniejsze, powinny być bezzapachowe.

Wskazówka: Jeśli karmisz piersią, w przypadku łagodnych podrażnień skóry możesz również posmarować dotknięte miejsce odrobiną mleka matki.

Ponieważ wielu rodziców nie jest pewnych, jak pielęgnować swoje dziecko, zwłaszcza na początku, uczęszcza w czasie ciąży na kurs pielęgnacji niemowląt. Są one często oferowane przez położne, szpitale, poradnie rodzinne lub ośrodki kształcenia dorosłych.

W kolejnych rozdziałach poznasz kompleksowo, jak prawidłowo pielęgnować niemowlęta.

2 Regularna zmiana pieluszek

Zmieniając pieluszki, upewnij się, że skóra jest całkowicie sucha przed założeniem nowej pieluszki
.

Pierwsze pieluszki dziecku założysz w szpitalu. Tam zazwyczaj otrzymasz wskazówki i informacje od położnych lub lekarzy. Przede wszystkim musisz zdecydować, czy chcesz używać pieluszek materiałowych czy jednorazowych. Oba produkty mają swoje zalety i wady.

Przy zmianie pieluszek potrzebujesz tylko pieluszki, flanelę i trochę ciepłej wody. O ile w przypadku dziewczynek należy pamiętać o wycieraniu od przodu do tyłu, o tyle w przypadku chłopców należy unikać odciągania napletka do tyłu. Przed założeniem nowej pieluszki należy zawsze dokładnie osuszyć skórę.

Ponieważ pupa jest zawinięta przez cały dzień, skóra ma tam bardzo mało powietrza do oddychania. Ciepło i wilgoć mogą szybko sprawić, że pupa będzie bolała. W takim przypadku użyj kremu na rany.

Aby uniknąć bólu pupy, możesz pozwolić dziecku przez jakiś czas w ciągu dnia pohasać nago. Większość dzieci bardzo to lubi. W miarę możliwości unikaj też używania mokrych chusteczek. Mogą one jeszcze bardziej podrażnić skórę.


3. dbaj o pępek aż do jego odpadnięcia

Pielęgnacja pępkajest ważna tylko dla noworodków. Po urodzeniu na brzuchu pozostaje niewielka ilość pępowiny, ale wysycha ona i odpada samoistnie około 5-10 dnia życia. Niewielka rana, która pozostaje, zwykle zamyka się w bardzo krótkim czasie.

Ponieważ jednak pozostałość po pępowinie może ulec zapaleniu, należy zawsze dbać o to, by pozostawała sucha. Z tego powodu pieluszka nie powinna zakrywać pępka. Możesz również użyć pudru pępkowego, który pomoże szybciej wyschnąć pępkowi. Ważne jest jednak, aby unikać kremów i balsamów.

W większości przypadków pępkiem dziecka zajmie się Twoja położna. Możesz również poprosić ją o pomoc, jeśli pępek ulegnie zapaleniu.

Kąpiel dziecka – mniej znaczy więcej

Kąp dziecko tylko około raz w tygodniu.

Jeśli chodzi o higienę osobistą, wielu rodziców wciąż uważa, że dużo pomaga. To kusi niektórych, by kąpać swoje dziecko niemal codziennie. Przynosi to jednak więcej szkody niż pożytku. W najgorszym wypadku skóra wysusza się tak bardzo, że dochodzi do podrażnień skóry.

Wystarczy kąpać dziecko mniej więcej raz w tygodniu. Użyj do tego wanienki lub specjalnego wiaderka dla niemowląt. Umyj dziecko ciepłą wodą. Jako dodatek do kąpieli możesz użyć oliwki dla niemowląt. Dopiero gdy dziecko skończy kilka miesięcy, możesz zacząć myć włosy specjalnym szamponem.

Po kąpieli użyj bezzapachowego kremu lub balsamu. Dzięki nawilżeniu delikatna skóra dziecka nie wysycha. Szczególnie w chłodnej porze roku twarz również wymaga bogatszej pielęgnacji. Specjalny balsam z dużą zawartością tłuszczu niezawodnie chroni przed zimnem i wiatrem.

Wskazówka: Niemowlęta uwielbiają masaże. Kiedy czują ciepłe dłonie mamy lub taty na swojej gołej skórze, są szczęśliwe i zadowolone. Do masażu niemowląt używaj np. olejku migdałowego lub specjalnego olejku dla niemowląt. 5.

5. Najlepiej jest obcinać paznokcie, gdy dziecko śpi.

Paznokcie u niemowląt na początku rosną bardzo powoli. Dlatego nie jest absolutnie konieczne ich przycinanie w pierwszych dniach czy nawet tygodniach. Jeśli jednak zauważysz, że stają się zbyt długie, możesz je obciąć specjalnymi nożyczkami do paznokci dla niemowląt.

Nożyczki te mają zaokrągloną główkę, dzięki czemu nie skaleczysz dziecka. Nad rogami możesz popracować za pomocą pilnika. Należy jednak pamiętać, aby nie obcinać paznokci zbyt mocno. Może to doprowadzić do zapalenia łożyska paznokcia.

Wskazówka: Aby zapobiec kopaniu przez dziecko rąk i stóp podczas obcinania, należy obcinać paznokcie, gdy dziecko śpi.

Włosy nie muszą być obcinane, dopóki nie są zbyt długie lub zbyt grube. Przy pierwszych strzyżeniach można śmiało samemu sięgnąć po nożyczki. Najlepiej używać profesjonalnych nożyczek do strzyżenia włosów.

Jednak rada, aby nie obcinać dziecku włosów przed pierwszymi urodzinami jest całkowicie nieaktualna. Jest to przesąd, który ma na celu ograbienie niemowląt z ich szczęścia w życiu. Nie ma nic przeciwko ścinaniu włosów dziecka przed jego pierwszymi urodzinami.

6. dalsza literatura dotycząca pielęgnacji i rozwoju noworodka

Exit mobile version