Site icon I-love-you.pl

Opanowanie codzienności z dzieckiem: między nudą a nadmiernymi wymaganiami

alltag mit baby
Jak długo trwa przyzwyczajanie się do codzienności z dzieckiem?

Pierwsze tygodnie są zawsze szczególnym wyzwaniem, ale nie jest to jeszcze prawdziwa codzienność, ponieważ zazwyczaj oboje rodzice są w domu.
Po około 8 tygodniach powoli zaczyna się faza, w której powinien stopniowo wykształcić się rytm.

Jak mogę ułożyć swoje codzienne życie z dzieckiem?

Staraj się efektywnie wykorzystywać czas. Ważne jest również świadome zaplanowanie faz relaksu, aby nie być przytłoczonym.

Co mogę zrobić przeciwko nudzie w codziennym życiu z dzieckiem?

Spotkaj się z innymi matkami lub ojcami, aby wymienić się pomysłami. Jednak dodatkowo poszukaj indywidualnego wyzwania, które pomoże Ci osobiście.

Gdy tylko rodzi się dziecko, życie gwałtownie się zmienia. Choć jest to dość pożądane, w codziennym życiu szybko pojawia się wiele sytuacji, które początkowo mogą przytłaczać rodziców.

W tym artykule pokażemy Ci, jak najlepiej zorganizować codzienność z dzieckiem, abyś nie był ani przytłoczony, ani znudzony.

[button]Dalsza lektura na pierwszy raz z dzieckiem[/button]

1. opanowanie codzienności z dzieckiem – pierwszy krok to przyzwyczajenie się do zmiany

Nie zawsze łatwo jest przystosować się do nowej codzienności z dzieckiem.

Codzienność z niemowlakiem nie ma wiele wspólnego z tym, jak wyglądało życie przed ciążą czy nawet w jej trakcie. Nagła odpowiedzialność rodziców za dziecko jest ogromna.
Jednak przy odrobinie zaufania, że wszystko pójdzie dobrze, możliwe jest zaakceptowanie nowej roli .

Zwykle dużo trudniej jest przyzwyczaić się do zmienionego życia. Zamiast chodzić do pracy i wspólnie spędzać czas, dziecko jest teraz w centrum uwagi.

Nie ma już prawie czasu, aby usiąść wygodnie na kanapie lub spotkać się z przyjaciółmi. Ten etap tuż po urodzeniu staje się tym bardziej stresujący, że większość dzieci nie myśli o długim spaniu.
Cierpi na tym rytm dnia i nocy i pojawia się rodzaj stałego zmęczenia, które szybko prowadzi do większego stresu.

Nawet jeśli na początku jest to bardzo trudne, istnieje również wiele małych chwil szczęścia, które pokazują, że warto podjąć wysiłek.
Kiedy noworodek się uśmiecha lub po prostu spokojnie zasypia w Twoich ramionach, wszystko jest znowu w porządku ze światem.

Świadomie poświęć trochę czasu na pierwszą fazę i nie wymagaj od siebie zbyt wiele. Jednak gdy po kilku tygodniach w pewnym stopniu pogodzicie się z nową sytuacją, powinniście spróbować wprowadzić strukturę do waszego codziennego życia z dzieckiem, ponieważ od tej pory czas musi być wykorzystywany bardziej efektywnie.

Mały wgląd w codzienne życie z dzieckiem krótko po porodzie można zobaczyć na tym filmie:

2. jak zorganizować swoje codzienne życie z dzieckiem

Aby codzienność z dzieckiem nie była ani męcząca, ani nudna, postaraj się wprowadzić do swojego dnia jasną strukturę.

Wymaga to konsekwentnego działania, ale opłaca się, ponieważ w ten sposób możesz cieszyć się znacznie piękniejszymi momentami w ciągu dnia.

Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego w 2018 roku w Niemczech było ponad 787 000 urodzeń. Nie jesteś więc w żadnym wypadku osamotniona w zadaniu radzenia sobie z codziennością z dzieckiem.

2.1 Zarządzanie gospodarstwem domowym – niełatwe zadanie z małym dzieckiem

Niektóre obowiązki domowe najlepiej połączyć z zabawą.

Gdy minie kilka pierwszych tygodni, jedno z rodziców zazwyczaj wraca do pracy. Często matka zostaje w domu przez kolejny rok i musi zająć się dzieckiem oraz innymi obowiązkami domowymi.

Z reguły można to robić dobrze, pod warunkiem, że bierze się jedno zadanie na raz i nie próbuje się robić wielu rzeczy w tym samym czasie.

Ponieważ w centrum uwagi jest dziecko, trzeba odjąć pory posiłków oraz czas na pieluchowanie i aktywne zajęcia. Ponieważ jest to dość dużo, pozostaje tylko kilka godzin, w których można faktycznie zrobić coś innego.
A nawet w tym czasie trudno oderwać wzrok od dziecka.

Staraj się jednak od początku stworzyć wyraźny rytm, do którego dziecko musi się przyzwyczaić. Na sprzątanie czy pranie wykorzystaj jednak tylko jeden lub najwyżej dwa okresy w ciągu dnia.
Jeśli natomiast będziesz próbowała sięgać po mopa za każdym razem, gdy przestaniesz karmić piersią, szybko skończy się to dla ciebie sporą frustracją.

Rada: Jeśli nie uda Ci się wykorzystać zwykłego czasu na odkurzanie, to po prostu tak jest i musi to poczekać do następnego dnia.
Życie można z grubsza ułożyć, ale nigdy dokładnie zaplanować.

2.2 Zaplanuj okresy odpoczynku dla siebie i dziecka

Świeże powietrze jest dobre dla Ciebie i Twojego dziecka.

Nie tylko Ty, ale i Twoje dziecko potrzebuje od czasu do czasu odrobiny odpoczynku i relaksu. Zastanów się, kiedy masz największą ochotę na odrobinę czasu wolnego i wykorzystaj ten etap, aby wybrać się z dzieckiem na spacer na świeżym powietrzu.

Weź głęboki oddech podczas pchania wózka. W większości przypadków nawet bardzo nadpobudliwe dzieci uspokajają się podczas spaceru na świeżym powietrzu.
Spróbujcie w tym czasie skupić się całkowicie na sobie i wykorzystajcie tę fazę jako czas świadomego relaksu.

Na początku może to być trochę trudne, ponieważ myśli nie zawsze tak szybko się uspokajają, ale z czasem dla wielu matek staje się to stałym rytuałem, bez którego nie chcą się już obejść.

2.3 Przygotowanie i ugotowanie posiłku

Dla wielu matek gotowanie na obiad i kolację jest bardzo stresujące. Jeśli dziecko płacze, podczas gdy warzywa gotują się na kuchence, nastrój rzadko da się uratować.
W rezultacie maluchy zwykle dopiero teraz naprawdę się rozkręcają, bo teraz też dłużej trwa, zanim jest co jeść.

Dlatego zaplanuj okresy, kiedy zwykle jest nieco spokojniej, aby przygotować obiad i kolację.
Wiele rzeczy można zrobić cudownie z wyprzedzeniem, więc nie ma problemu, aby później wyłączyć kuchenkę i spędzić pięć minut intensywnie z dzieckiem.

Im bardziej się spieszysz, tym gorsza będzie twoja codzienność z dzieckiem. Dlatego zawsze staraj się zachować spokój, nawet jeśli sprawy nie idą zgodnie z planem.

3 Codzienne życie z dzieckiem wymaga pracy zespołowej

Wspierajcie się nawzajem w tym nowym etapie życia.

Nie tylko matki, ale i ojcowie są odpowiedzialni za organizację codziennego życia. Jednak ci, którzy wracają do domu wyczerpani po długim dniu w pracy, rzadko są w stanie pomóc.

Dlatego o wiele lepiej jest wracać do domu tylko wtedy, gdy istnieje chęć spędzenia intensywnie czasu z dzieckiem.
Jeśli więc właśnie miałaś stresujące spotkanie i twój umysł wciąż tkwi w pracy, powinnaś zatrzymać się w drodze do domu, wyjść i przejść kilka metrów, aby zaczerpnąć świeżego powietrza.
To pomaga oczyścić głowę i dać partnerowi trochę przestrzeni w domu.

Aby w rodzinie wszystko przebiegało sprawnie, każdy z rodziców powinien być w stanie przejąć wszystkie zadania drugiego.
W przeciwnym razie, najpóźniej w momencie zachorowania, stanie przed dużym problemem, z którym trudno sobie poradzić.

4. wskazówki przeciwko nudzie w życiu codziennym

Niestety, ale nadmierne wymagania to nie jedyna rzecz, która charakteryzuje codzienność z dzieckiem. Wiele kobiet zmaga się z tym, że po narodzinach dziecka dzień jest bardzo nudny.
Jednak wcale nie musi tak być .

Sport można czasem całkiem dobrze wkomponować w codzienność z dzieckiem.

Nawet jeśli nie ma już czasu na aktywności, które kiedyś były możliwe, wiele matek niepotrzebnie się ogranicza.

Dlatego zawsze należy szukać nowych wyzwań. Mogą one, ale nie muszą mieć nic wspólnego z Twoim dzieckiem.
Odrestauruj stary mebel, kontynuuj naukę lub zajmij się projektowaniem wnętrz.
W ten sposób przywrócisz głowę do pracy.

Nawet jeśli czasami może być ci bardzo trudno włączyć te punkty do codziennego życia z dzieckiem, pomoże ci to zdobyć nową motywację.

Ponadto, sport jest dobrym sposobem na zrekompensowanie tego. Dzięki temu, gdy pierwsze miesiące gimnastyki poporodowej dobiegną końca, będziesz mogła naprawdę się sprawdzić.

Nie bój się wcześnie zostawić dziecka z własnymi rodzicami lub opiekunką na godzinę lub dwie.
W ten sposób tylko ładujesz swój osobisty akumulator i możesz być przy swoim dziecku znacznie lepiej.

Rada: Nie pomaga dziecku, jeśli własna mama jest zawsze obecna, ale nigdy nie jest naprawdę obecna psychicznie.

5 Dalsze lektury na pierwszy raz z dzieckiem

Exit mobile version