Site icon I-love-you.pl

Odciąganie mleka: kiedy jest konieczne i jak to robić

Alles übers Milch abpumpen nach der Schwangerschaft
  • Mleko matki zawiera wszystkie ważne składniki odżywcze, których potrzebuje Twoje dziecko, a także przeciwciała. Odciąganie i karmienie mlekiem jest więc świetną alternatywą dla karmienia piersią.
  • Istnieją pompy elektryczne, jak również pompy ręczne, których możesz używać. W zależności od wskazań może być możliwe wypożyczenie takiego urządzenia na receptę.
  • Odciągnięte mleko można zbierać i później podawać lub alternatywnie zamrozić. W ten sposób tworzy się wolny czas, kiedy nie trzeba karmić piersią, a karmienie przejmuje partner lub opiekunka.

W tym artykule wyjaśniamy, dlaczego mleko matki jest tak ważne i jak można odciągać bogate w składniki odżywcze mleko. Tak zebrane mleko można przechowywać w lodówce lub nawet zamrażarce i wykorzystać w razie potrzeby.

1. mleko matki: skarbnica składników odżywczych, przeciwciał i antyoksydantów

Mleko matki jest małym cudem natury i ma wszystko, czego Twoje dziecko potrzebuje w pierwszych miesiącach życia. Jest produkowane w gruczołach sutkowych kobiecej piersi i ma wygląd od białego do żółtawego. Zawiera witaminy (A, B, C, D, E, K), miedź, fosfor, enzymy rozkładające tłuszcz, węglowodany, białko i przeciwciała – idealną mieszankę dla noworodka. Zawarte są również enzymy wspomagające obronę immunologiczną niemowlęcia.

Mleko matki, nawiasem mówiąc, może wyglądać różnie, a także różnić się składem – w zależności od tego, jak kobieta karmi i jak bardzo karmi piersią. Przez mleko matki mogą być przekazywane cenne składniki, takie jak witaminy i minerały, ale także na przykład kwasy tłuszczowe omega. Już z tego powodu zaleca się, aby w okresie karmienia piersią stosować szczególnie zdrową dietę. Największe stężenie przeciwciał, na przykład wspierających obronę immunologiczną niemowlęcia, znajduje się w siarze, pierwszym produkowanym mleku.

Ponadto skład mleka matki zmienia się wraz z wiekiem dziecka: na początku mleko jest bardzo bogate w karoteny i dlatego wygląda bardziej żółto, jest też bardzo gęste. Szczególnie w pierwszych dniach życia dziecka ważne jest częste karmienie piersią, ponieważ stymuluje ono przepływ mleka. Z tego samego powodu należy odciągać pokarm dopiero po około trzech tygodniach, ponieważ w pierwszych dniach skład mleka matki jest zupełnie inny.

2. prawidłowe odciąganie mleka: tak to działa

Odciąganie mleka z piersi może na początku wydawać się nietypowe i nieco dziwne. Ale nie jest to trudne, daje Ci więcej swobody i zwiększa ilość produkowanego mleka. Pozwala również Twojemu partnerowi bardziej zaangażować się w opiekę nad dzieckiem.

Uwaga: Pamiętaj, aby postępować zgodnie z instrukcją obsługi laktatora!

Unikaj wszelkiego rodzaju stresu podczas odciągania pokarmu i odciągaj pokarm w regularnych odstępach czasu. Zadbaj również o jak największą higienę, ponieważ logicznie rzecz biorąc jak najmniej zarazków powinno dostać się do mleka matki.

Laktator elektryczny odciąga mleko szczególnie wygodnie – często możliwe jest nawet odciąganie dwustronne
.

Jeśli nie zadziała od razu, możesz pobudzić wypływ mleka ciepłymi okładami na piersi, masażem i pompowaniem z obu stron. Jeśli odciągasz ręcznie, pamiętaj o zmianie piersi pomiędzy nimi, najlepiej kilkakrotnie.

Siedź wyprostowana, luźna i jak najbardziej zrelaksowana! Samo odciąganie pokarmu jest skuteczne dzięki odpowiedniej osłonie piersi, która nie jest zbyt ciasna i odpowiedniej sile odciągania. Odciąganie pokarmu nigdy nie powinno być bolesne – najlepiej poprosić położną lub doradcę laktacyjnego o pokazanie, jak to zrobić.

Mały żart: upewnij się, że nie stosujesz nietypowych metod odciągania mleka, co pokazuje ten zabawny filmik z „petardą” Martyną Hill!

2.1 Powody, dla których odciąganie mleka jest konieczne, a nawet może ci pomóc

Podaż i popyt regulują ilość mleka

Przy okazji, odciąganie mleka prowadzi do zwiększenia ilości produkowanego mleka. Jest to regulowane przez podaż i popyt – jeśli karmisz piersią lub odciągasz pokarm częściej, wytworzy się więcej mleka.

Odciąganie mleka dla dziecka może być konieczne z różnych powodów, na przykład dlatego, że masz wcześniaka, który nie może być jeszcze karmiony piersią, ale nadal musi otrzymywać cenne pierwsze mleko lub mleko matki. Odciąganie mleka uwalnia również Ciebie, ponieważ możesz zastąpić posiłek odciągniętym mlekiem pomiędzy posiłkami, które następnie może być łatwo nakarmione przez Twojego partnera lub opiekunkę.

W niektórych przypadkach również problemy medyczne mogą sprawić, że konieczne będzie odciąganie mleka. Na przykład, obrzęk mleczny jest bolesnym problemem, który może dotknąć każdą kobietę karmiącą piersią. Jest to sytuacja, w której mleko nie może prawidłowo wypłynąć z piersi, powodując stwardnienie otaczającej ją tkanki i zwykle staje się bardzo wrażliwa. Obrzęk mleczny może przerodzić się w zapalenie piersi, któremu zwykle towarzyszy otępienie i gorączka. Najlepiej zwrócić się do położnej o poradę, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy. Częste karmienie piersią, odciąganie lub odciąganie mleka, a także ukierunkowane chłodzenie piersi, mają działanie łagodzące.

Rada: Zasadniczo dużo odpoczynku i mało stresu wpływa pozytywnie na przebieg choroby.

2.2 Elektryczny czy ręczny: właściwy laktator ułatwia wszystko

Najlepiej jest wybrać laktator w oparciu o swoje potrzeby. Niektóre wskazania medyczne, na przykład w przypadku wcześniaka, pozwalają na wypożyczenie laktatora elektrycznego z apteki na receptę. Samo urządzenie należy zwrócić najpóźniej po dziewięciu miesiącach, a przystawki do piersi zwykle trzeba kupić samemu. Ręczne laktatory na receptę nie muszą być zwracane, ale oczywiście nie są tak wygodne. Z drugiej strony są one zazwyczaj znacznie mniejsze i można je wszędzie zabrać.

Zasadniczo laktatory elektryczne są szczególnie przydatne, jeśli chcesz lub musisz odciągać pokarm dużo i regularnie. Jeśli odciągasz pokarm sporadycznie i głównie po to, aby zgromadzić niewielki zapas mleka, dobrze sprawdzi się laktator ręczny.

2.3 Problemy z odciąganiem pokarmu i jak je rozwiązać

Ponieważ odruch oddawania mleka jest wywoływany głównie przez przystawienie dziecka do piersi, odciąganie mleka może być na początku trudne. Wiele kobiet uważa, że pomocne jest posiadanie dziecka w zasięgu wzroku lub patrzenie na jego zdjęcie podczas odciągania mleka.

Patrzenie na dziecko wyzwala odruch oddawania mleka. Jeśli jesteś poza domem i chcesz odciągnąć mleko, możesz też zrobić zdjęcie.

Zwykle możesz odciągać przy jednej piersi (np. elektrycznie), a dziecko przystawiać do drugiej. Jeśli będziesz się przełączać w między czasie, uzyskasz największą możliwą ilość mleka. Swoją drogą, cała pierś rzadko jest pusta – mleko jest stale produkowane. Odciąganie pokarmu z obu stron za pomocą podwójnego laktatora lub jednoczesne karmienie dziecka również ma bardzo stymulujący wpływ na produkcję mleka. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli nie produkujesz wystarczająco dużo mleka, spróbuj zwiększyć jego ilość poprzez karmienie piersią i częste odciąganie pokarmu w jak najbardziej bezstresowym otoczeniu. Proszę jednak nie stresować się – nie chodzi o to, aby produkować ogromne ilości na zapas!

Na pytania jak długo odciągać, ile na posiłek, kiedy najlepiej i jak często można odpowiedzieć tylko indywidualnie. Możesz odciągać pokarm z jednej piersi do momentu, aż przestanie z niej wypływać mleko. Następnie powtórz proces przy drugiej piersi i powtórz cykl w sumie dwa razy. Należy zapewnić sobie wystarczająco dużo czasu, zwłaszcza na początku – czasami potrzeba kilku minut, aby mleko w ogóle zaczęło płynąć. Regularne odciąganie pokarmu o tych samych porach dnia ma pozytywny wpływ na wypływ mleka.

I jeszcze jedna ważna informacja: Często po 3 miesiącach ilość mleka nagle maleje. Twój organizm wie już dokładnie, ile potrzebuje Twoje dziecko i stara się optymalnie dostosować przepływ mleka. Szczególnie teraz możesz zwiększyć ilość mleka poprzez częste karmienie piersią i regularne odciąganie pokarmu. Przy okazji, pytanie o to, ile dziecko pije, również przypada na ten okres. Często kobietom zaleca się uzupełnienie zapasów mleka lub uważa się, że nie są już w stanie wyprodukować wystarczającej ilości mleka – choć tak nie jest. Zapraszamy do skorzystania z porady doradcy laktacyjnego, który pomoże Ci prawidłowo ocenić sytuację.

3. prawidłowo przechowywać mleko matki

Mleko matki utrzymuje się przez różny czas w zależności od temperatury i warunków przechowywania (patrz tabela). Jednak, jak w przypadku wielu innych produktów spożywczych, im świeższe tym lepsze. Im dłużej mleko jest przechowywane, tym większy jest ładunek kiełków i zmniejsza się udział cennych składników, takich jak przeciwutleniacze.

3.1 W zależności od temperatury i stanu mleko matki może być przechowywane do 12 miesięcy.

Postać mleka matki Temperatura pokojowa (25°C) Chłodziarka (4°C) Zamrażarka (-18°C)
Świeżo odciągnięte mleko matki do 4 godzin do maksymalnie 4 dni optymalnie maksymalnie 6 miesięcy, możliwe do 12 miesięcy
Rozmrożone mleko matki 1 do 2 godzin do 24 godzin nie zamrażać ponownie
Nie zamrażać ponownie rozmrożonego mleka matki

Po rozmrożeniu mleka matki, które nie zostało wypite, nie wolno go ponownie zamrażać! Dlatego nie zamrażaj zbyt dużo w zapasie i najlepiej dostosowanego do aktualnych potrzeb dziecka. Mleko pozostałe po karmieniu może być podawane do 2 godzin po czym należy je odlać.

3.2 Lejek, woreczki do zamrażania i inne: Akcesoria do odciągania mleka matki

Niewielki zapas mleka matki pomniejsza czas karmienia piersią – idealny dla partnera lub opiekunki.

Oprócz odpowiedniego laktatora będziesz potrzebowała nietłukących się pojemników do przechowywania odciągniętego mleka. Świeże mleko, które ma być natychmiast nakarmione, najlepiej przechowywać i zbierać w specjalnych butelkach na mleko matki. Można je wtedy bez problemu ponownie podgrzać. Jeśli chcesz później zamrozić mleko, potrzebujesz woreczków na mleko matki, które możesz dostać np. w aptece.

Exit mobile version