Site icon I-love-you.pl

Niepłodność: Jakie są przyczyny braku ciąży i co można zrobić?

Wichtiges zum Thema Unfruchtbarkeit
  • Niepłodność nie jest rzadkością. U około 15 do 20 procent wszystkich par pragnienie posiadania dziecka nie spełnia się bez problemów, a od 3 do 9 procent pozostaje trwale bezdzietnych.
  • Przyczyny występują mniej więcej w równym stopniu u kobiet i mężczyzn (po około 30%). W jednym na pięć przypadków jest to wina obojga partnerów (20%) lub nie można określić żadnej konkretnej przyczyny (20%).
  • Jeśli para nie zachodzi w ciążę w ciągu roku mimo chęci posiadania dzieci, należy wyjaśnić możliwe przyczyny. Oprócz stresu jako zabójcy płodności, w wielu przypadkach mimowolna bezdzietność wynika z zaburzeń hormonalnych.

Co trzecia kobieta zachodzi w ciążę dopiero po ponad roku – mimo chęci posiadania dziecka, regularnego seksu, braku antykoncepcji i regularnego cyklu. Nie wpadaj więc w panikę, jeśli nie uda się od razu! Tutaj znajdziesz przyczyny niepłodności u kobiet i mężczyzn, ich częstotliwość oraz wskazówki dotyczące leczenia.

1. niepłodność może być stanem przejściowym

Przyczyn niepłodności jest wiele. Sensowne jest, by sprawdzić je u lekarza i w razie potrzeby móc je wyleczyć.

Istnieje wiele różnych medycznych definicji niepłodności. Jest tak głównie dlatego, że niepłodność może być stanem przejściowym. Według Światowej Organizacji Zdrowia (ICD 10) para jest klinicznie określona jako niepłodna, jeśli kobieta nie zaszła w ciążę w ciągu jednego roku od regularnych stosunków seksualnych bez zabezpieczenia.

Łagodna niepłodność jest powszechna, gdy pary, które chcą mieć dzieci i mają regularne niezabezpieczone stosunki seksualne, nie zachodzą w ciążę w ciągu sześciu miesięcy. Dotyczy to około 20 procent wszystkich par. Jednak połowa z nich zachodzi w ciążę w ciągu kolejnych sześciu miesięcy.

Około 5 procent par nie zachodzi w ciążę nawet po dwóch latach, mimo regularnego, niezabezpieczonego seksu. Może to bardzo obciążyć związek i stać się powodem rozstania.

1.2 Niepłodność u kobiet może mieć wiele przyczyn

Przyczyny u kobiety Możliwe przyczyny Leczenie
Brak owulacji Zaawansowany wiek, niedowaga lub nadwaga, zaburzenia hormonalne jak zespół PCO Sprawdzić hormony, terapia hormonalna
Zablokowane jajowody Możliwe późne następstwo niewykrytego zakażenia chlamydią Interwencja chirurgiczna, sztuczne zapłodnienie
Zmiany w macicy Mięśniaki, endometrioza, urazy w wyniku operacji Interwencja chirurgiczna, sztuczne zapłodnienie
Inne przyczyny Stres, niektóre leki (np. ibuprofen), choroba (np. niedoczynność tarczycy), po chemioterapii Zmiana sytuacji życiowej, odstawienie leków po konsultacji, sztuczne zapłodnienie

Około cztery na pięć przypadków (80%) można wyjaśnić jedną z powyższych przyczyn. Zdarzają się jednak również przypadki, w których w ogóle nie można wskazać konkretnej przyczyny. Ogólnie rzecz biorąc, stres, nikotyna (palenie), alkohol, narkotyki i toksyny środowiskowe mają negatywny wpływ na płodność. Dlatego też zdrowy tryb życia i unikanie stresu jest ważnym warunkiem, jeśli chce się mieć dzieci. Alternatywne metody leczenia, takie jak homeopatia, mogą mieć również działanie wspomagające.

1.2 Wiek kobiety ma znaczenie dla zdolności do reprodukcji.

Podczas gdy mężczyzna może teoretycznie produkować plemniki dobrej jakości nawet w starszym wieku, liczba jajeczek, które posiada kobieta, jest dziedziczna. Nie można ich odtworzyć, lecz są one składane już w momencie narodzin. Nie jest to jednak niedobór – kobieta ma około miliona jajeczek, z czego około 300 tysięcy jest jeszcze obecnych, gdy rozpoczyna się okres dojrzewania. Problem w tym, że w ciągu życia kobiety tylko około 300 z tych jajeczek „przeskakuje”, a reszta z czasem ulega regresji.

W wieku 30 lat spada zarówno liczba, jak i jakość jajeczek, a od połowy lat 30. proces ten gwałtownie postępuje. Wtedy regułą są trzy do pięciu „głuchych” cykli w roku, tzn. cykli, w których w ogóle nie doszło do owulacji. Nawiasem mówiąc, liczba jajeczek spada niezależnie od tego, czy stosuje się tabletki antykoncepcyjne, czy istnieje już ciąża, czy też prowadzi się obecnie leczenie hormonalne. Niestety, nawet zdrowy tryb życia i dieta nie mogą tego zmienić!

Wskazówka: Dzięki połączeniu dwóch badań można w przybliżeniu obliczyć, ile jajeczek jest jeszcze dostępnych i ile „lat płodnych” Ci pozostało. Wynik badania jajników wykorzystuje ultradźwięki i badanie jajników, aby określić liczbę pę cherzyków, czyli pęcherzyków, które zostały utworzone i mogą jeszcze dojrzeć do jajeczek. Lekarze w specjalnych klinikach badają również poziom hormonu anty-müllerowskiego (AMH) za pomocą badania krwi, który również dostarcza informacji o płodności. Jednak nawet te testy nie mogą stanowić miarodajnego stwierdzenia, dlatego również one są krytycznie oceniane wśród lekarzy zajmujących się medycyną rozrodu.

1.3 Chlamydia: Wywołuje infekcję, która może prowadzić do niepłodności.

Chlamydia to bakterie z rodziny Chlamydiaceae. Omawiana choroba weneryczna należy do typu Chlamydia trachomatis serotyp D-K i jest przekazywana podczas niezabezpieczonych stosunków seksualnych. Jest to jedna z najczęściej występujących chorób przenoszonych drogą płciową w Niemczech i na świecie. Ponieważ chlamydia dostaje się do organizmu przez błony śluzowe, potencjalnie (ale rzadko) możliwe są również zakażenia wymazami. Podczas porodu mogą one być przekazywane z matki na dziecko i prowadzić do zapalenia spojówek lub zapalenia płuc.

Jako typowa choroba weneryczna, bakterie wpływają na drogi moczowe i narządy płciowe, a niewykryte mogą prowadzić do poważnych komplikacji podczas ciąży lub całkowicie uniemożliwić zajście w ciążę, ponieważ w przewlekłych przypadkach dochodzi do zablokowania jajowodów.

1.4 Niepłodność u mężczyzn

Przyczyny u mężczyzn Możliwe przyczyny Leczenie
Obniżona jakość spermy Wpływy zewnętrzne i przyczyny występujące w rodzinie (genetyka) Zmiana okoliczności życiowych
Choroby prostaty Zaawansowany wiek, stany zapalne, nowotwory Interwencja chirurgiczna
Niedrożność nasieniowodów Wazektomia, wada dziedziczna, zapalenie Zabieg chirurgiczny
Spermiogram

Jakość spermy może być obniżona przez liczne czynniki. Oznaki tego można zobaczyć tylko pod mikroskopem: spermiogram, analiza jakości ejakulatu, dostarcza informacji o liczbie i szybkości plemników.

Na jakość nasienia, czyli liczbę plemników i ich zdolność do poruszania się, mogą wpływać zarówno okoliczności zewnętrzne, jak i przyczyny genetyczne. Lekarze zakładają, że nikotyna ma stosunkowo duży wpływ na jakość spermy. Palenie powinno być zatem traktowane jako czynnik ryzyka. Nie należy lekceważyć promieniowania telefonów komórkowych. Badania wykazały, że noszenie telefonu komórkowego w pobliżu ciała lub jąder prowadzi do nieprawidłowego spadku liczby i jakości plemników. Jednak słaba jakość spermy może być również spowodowana przez tzw. niedoszłe jądro w dzieciństwie.

W tym przypadku jądro nie znajduje się w mosznie, lecz w jamie brzusznej lub w kanale pachwinowym (jądro pachwinowe). Korekta w ciągu pierwszego roku życia jest absolutnie konieczna, gdyż w przeciwnym razie jądro nie może się prawidłowo rozwijać i wzrasta ryzyko niepłodności.

Na jakość nasienia można wpływać genetycznie lub przez warunki zewnętrzne.

Innym problemem są zmienione naczynia w jądrach, które – podobnie jak żylaki – prowadzą do zmienionej temperatury otoczenia w jądrach, a więc również negatywnie wpływają na jakość spermy. Przy okazji: bardzo ciasne spodnie, jak np. spodenki kolarskie, również mogą mieć wpływ na produkcję spermy, a tym samym na jej jakość. Powodem jest: Normalnie jądra mają obniżoną temperaturę o około 3 stopnie (w porównaniu do reszty ciała. Jednak ze względu na ciasne dopasowanie spodni, są one zbyt mocno dociskane do ciała i otrzymują w tym procesie zbyt dużo ciepła ciała.

2. nie są to zazwyczaj przyczyny niepłodności

Exit mobile version