Site icon I-love-you.pl

Metody antykoncepcji bez hormonów: przegląd alternatyw dla kobiet i mężczyzn

verhuetungsmethoden ohne hormone
Dlaczego warto stosować antykoncepcję bez hormonów?

47% Niemek nadal stosuje tabletki antykoncepcyjne. Jednak wiele kobiet wyraża obecnie chęć stosowania naturalnej antykoncepcji. W ten sposób nie ma potrzeby ingerowania w gospodarkę hormonalną kobiety. Ma to również tę zaletę, że nie występują niepożądane skutki uboczne.

Jakie metody antykoncepcyjne są dostępne bez hormonów?

Istnieje wiele różnych sposobów na naturalne unikanie ciąży. Odpowiednie metody obejmują diafragmę, metodę NFP lub miedzianą wkładkę wewnątrzmaciczną.

Czy istnieją również niebezpieczne metody antykoncepcji bez hormonów?

Oczywiście nie wszystkie metody bezhormonalne nadają się do zapobiegania ciąży. Do niebezpiecznych metod antykoncepcji bez hormonów zalicza się metodę temperaturową, metodę kalendarzyka i coitus interruptus.

Pigułka jest nadal najczęściej stosowaną metodą antykoncepcyjną wśród kobiet w wieku od 18 do 49 lat. Ale mimo że pigułka jest bardzo popularna, wiele kobiet szuka metod antykoncepcyjnych bez hormonów ze względu na skutki uboczne.

Nie ulega wątpliwości, że antykoncepcja to bardzo ważny temat, o którym powinny pomyśleć kobiety aktywne seksualnie. Jednak nie zawsze trzeba stosować hormony. Przedstawiamy najpopularniejsze metody antykoncepcyjne wraz ze wszystkimi ich zaletami i wadami.

[button]Dalsza literatura na ten temat[/button]

1. antykoncepcja to ważny temat

Indeks Pearla

Wskaźnik Pearla jest miarą, za pomocą której można ocenić bezpieczeństwo różnych środków antykoncepcyjnych. Jeśli wynosi on na przykład 5, oznacza to, że 5 na 100 kobiet zajdzie w ciążę pomimo stosowania danego środka antykoncepcyjnego. Oznacza to, że im niższy wskaźnik Pearla, tym bezpieczniejsza metoda antykoncepcyjna.

Kobiety, które są aktywne seksualnie, ale nie chcą zajść w ciążę, nieuchronnie muszą zastanowić się nad rodzajem antykoncepcji, którą chcą stosować. Gdy młode dziewczyny idą po raz pierwszy do ginekologa, często od razu przepisuje im się pigułkę.

Według ostatnich badań Federalnej Centrali Edukacji Zdrowotnej (BzgA) 47% aktywnych seksualnie mężczyzn i kobiet stosuje pigułki antykoncepcyjne. Na drugim miejscu znajduje się stosowanie prezerwatywy. Często stosuje się również wkładkę domaciczną lub pierścień dopochwowy.

Mimo to liczba kobiet, które stosują pigułkę jako środek antykoncepcyjny, maleje. Ale dlaczego tak się dzieje? Ze wskaźnikiem Pearla wynoszącym od 0,1 do 0,9, pigułka należy do bardzo bezpiecznych metod antykoncepcyjnych. Dodatkowo może zmniejszyć dyskomfort cyklu i pomóc w oczyszczeniu skóry.

Jednak coraz częściej pojawiają się głosy krytyki dotyczące skutków ubocznych codziennego przyjmowania koktajlu hormonalnego. Wiele kobiet zgłasza silne bóle głowy, przyrost wagi czy nastroje depresyjne.

Osoby, które chcą obejść się bez hormonów, mogą również sięgnąć po naturalne metody antykoncepcji. Te alternatywy są szczególnie polecane dla kobiet, które nie tolerują metod hormonalnych lub miały z nimi złe doświadczenia. Ale naturalne metody antykoncepcyjne mogą być również korzystne dla kobiet, które nie odbywają regularnych stosunków seksualnych.

Wbrew wszelkim uprzedzeniom, naturalne metody antykoncepcyjne mogą być stosowane również przez młode kobiety. Muszą one jednak być wystarczająco dojrzałe i odpowiedzialne. W przeciwnym razie efektem może być niechciana ciąża.

2.Metody antykoncepcyjne bez hormonów – przegląd

Metody antykoncepcji bez hormonów to wszystkie metody, które nie ingerują w gospodarkę hormonalną kobiety. Wszystkie one mają tę zaletę, że nie ingerują w naturalne procesy organizmu, a więc nie mogą zaburzyć równowagi hormonalnej.

Jednak nawet dziś krąży jeszcze wiele przesądów dotyczących bezpieczeństwa. Dlatego poniżej chcielibyśmy przedstawić Ci najpopularniejsze metody antykoncepcyjne bez hormonów. Dodatkowo otrzymasz informacje o tym, jak bezpieczna jest każda z metod.

Wskazówka: Ponieważ nie każda metoda jest odpowiednia dla każdej kobiety, ważne jest, aby wcześniej zasięgnąć wyczerpującej porady u swojego ginekologa.

2.1 Stosowanie prezerwatywy lub diafragmy

Diafragma wykonana jest z lateksowej membrany i musi być indywidualnie dopasowana.

Prezerwatywa to z pewnością najbardziej znana opcja antykoncepcji bez hormonów. Największą zaletą jest to, że prezerwatywy mogą również chronić przed licznymi chorobami.

Stosowanie prezerwatywy ma również tę zaletę, że to mężczyzna, a nie kobieta, musi zadbać o antykoncepcję. Ponieważ pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn jeszcze nie istnieje, mężczyzna nie ma innego sposobu na zapobieganie ciąży. Wyjątkiem jest sterylizacja. W tym przypadku jednak mężczyzna już nigdy nie może być ojcem dzieci.

Jednak ze względu na wady materiału i nieprawidłowe użycie, ciąża może pojawić się ponownie i niezamierzenie. Ale nawet jeśli prezerwatywa jest używana prawidłowo, metoda ta jest raczej mało bezpieczna ze wskaźnikiem Pearla od 2 do 12.

Diafragma jest również urządzeniem barierowym. Umieszcza się ją przed szyjką macicy, aby plemniki nie mogły w nią wniknąć. Diafragma jest indywidualnie dopasowywana przez ginekologa i kosztuje około 40 euro. Musi być włożona na krótko przed stosunkiem seksualnym i pozostaje w organizmie do 6 godzin po nim. Dodatkowo jednak kobiety muszą zawsze stosować krem antykoncepcyjny.

Jak bezpieczny jest ten środek antykoncepcyjny nie można jeszcze jednoznacznie przewidzieć. Wskaźnik Pearla wynosi od 1 do 20.

2.2 Metoda NFP

Naturalne planowanie rodziny polega na przewidywaniu owulacji na podstawie objawów fizycznych.

Naturalne planowanie rodziny (NFP) polega na podzieleniu cyklu na dni płodne i niepłodne. Metoda sympto-termiczna łączy w sobie metodę temperaturową, sprawdzanie śluzu szyjkowego i obserwację szyjki macicy.

Oznacza to, że mierzone są następujące objawy fizyczne:

Wartości należy przyjmować codziennie, a następnie wprowadzić do tabeli. W ten sposób otrzymuje się przegląd swojego indywidualnego cyklu. W zasadzie do tej metody potrzebny jest tylko odpowiedni termometr bazowy.

Przyprawidłowym stosowaniu metoda ta ma wskaźnik Pearla na poziomie 0,6 i dlatego jest uważana za bardzo bezpieczną. Jedną wadą jest jednak to, że naturalne planowanie rodziny wymaga dużej dyscypliny i przyzwyczajenia. Średnio potrzeba co najmniej trzech miesięcy, aby kobieta oswoiła się z całą procedurą. Ponadto konieczny jest regularny cykl.

Wiele kobiet korzysta z tak zwanego komputera cyklu. Są one dostępne na przykład w firmie Persona lub Clearblue.

2.3 Założenie miedzianej wkładki wewnątrzmacicznej

Miedziana wkładka wewnątrzmaciczna występuje w różnych kształtach i rozmiarach.

Inną alternatywą dla antykoncepcji hormonalnej jest zastosowanie miedzianej wkładki wewnątrzmacicznej. Taka IUD ma kształt litery T i jest zakładana przez ginekologa podczas krótkiego zabiegu. Zawarte w niej jony miedzi mają w naturalny sposób zapewnić plemnikom zahamowanie ich ruchliwości, dzięki czemu nie będą one w stanie przeniknąć do macicy.

Jednak miedziana wkładka domaciczna może powodować infekcje, zwłaszcza w pierwszych tygodniach. Ponadto, niektóre kobiety mogą mieć cięższe miesiączki. Łańcuszek miedziany działa w podobny sposób, ale zwykle ma mniej skutków ubocznych. Średni koszt to 300 euro, a ochrona przed poczęciem trwa około pięciu lat.

Z indeksem Pearla od 0,3 do 0,8, metoda ta jest uważana za bardzo bezpieczną. Ważne jest jednak, abyś regularnie przeprowadzała kontrole, aby upewnić się, że spirala lub łańcuszek są nadal na swoim miejscu.

3. za wszelką cenę unikaj niebezpiecznych metod antykoncepcyjnych

Metoda kalendarzyka jest jedną z niebezpiecznych, a więc nieodpowiednich metod antykoncepcyjnych.
Niektórzy ludzie uważają, że wkładka domaciczna lub łańcuszek nadal są na swoim miejscu.

Niektórzy uważają, że metody antykoncepcyjne bez hormonów są zawsze bardzo niebezpieczne. Jak już zdążyliście się przekonać w jest wiele alternatyw, które również bez hormonów są bardzo bezpieczne i mogą skutecznie chronić przed niechcianą ciążą.

Jednak w internecie zawsze krążą metody, które nie są odpowiednie, jeśli nie chcemy zajść w ciążę. Należy do nich na przykład metoda temperaturowa, jeśli jest przeprowadzana bez innych pomiarów. Największym problemem tej metody jest to, że temperatura jest również związana z dietą, codziennym trybem życia i chorobami. W ten sposób nie można określić jednoznacznych wyników dotyczących stanu płodności. Metoda kalendarzykowa nie nadaje się również jako metoda antykoncepcyjna ze względu na niepewność.

Szczególnie wśród młodych ludzi wciąż bardzo popularna jest metoda coitus interruptus. Polega ona na unikaniu wytrysku w pochwie. Ponieważ jednak plemniki mogą być już obecne w kropli rozkoszy, metoda ta w żadnym wypadku nie nadaje się do antykoncepcji.

Zawsze pamiętaj, że prezerwatywa jest jedynym środkiem antykoncepcyjnym, który chroni przed infekcjami i chorobami. Aby uniknąć zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową, należy zawsze używać prezerwatywy podczas stosunków seksualnych z przypadkowymi znajomymi.

4. dalsza literatura przedmiotu



Exit mobile version