Site icon I-love-you.pl

Indukowanie porodu: Metody, zalety i zagrożenia

geburt einleiten
Dlaczego lekarze wywołują poród?

Jeśli dziecko nie wyrusza od razu w oczekiwanym terminie, pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest czekanie. Jednak już od 10 dnia należy podjąć działania, aby nie zagrażać zdrowiu matki i dziecka.

Jakie są metody wywoływania porodu?

Istnieją różne metody stymulowania porodu. Do wywołania porodu można użyć prostaglandyn lub oksytocyny. Możliwe jest również założenie cewnika balonowego, wykonanie owulacji lub otwarcie pęcherza moczowego.

Jak można naturalnie stymulować poród?

Jeśli na początku nie chcesz przyjmować leków, możesz również naturalnie stymulować poród. Należą do nich gorące kąpiele, masaże lub ćwiczenia relaksacyjne. Ćwiczenia, seks lub niektóre pokarmy i napoje również mogą stymulować poród.

W czasie ciąży przyszłe matki zwykle myślą o tym, gdzie i jak chcą urodzić. Jeśli jednak dziecko czeka jeszcze kilka dni po spodziewanym terminie porodu, plany te często trzeba wyrzucić za burtę. Po pewnym czasie lekarze muszą wywołać poród, aby uniknąć komplikacji.

O tym, kiedy indukcja porodu jest konieczna, jakie metody są możliwe i jak można stymulować poród w sposób naturalny dowiesz się tutaj.
[button]Dalsza literatura na ten temat[/button]

1) indukcja porodu odbywa się nie później niż 14 dni po przewidywanym terminie porodu

Śmiertelność w przypadku późnej indukcji porodu
W szwedzkim badaniu naukowcy odkryli, że śmiertelność wzrasta znacząco, im dłużej zwleka się z indukcją porodu. Dlatego zalecają indukcję już w 41 tygodniu ciąży.

Jeśli termin porodu jest coraz bliższy i nic się nie zmienia, wiele przyszłych matek jest niepewnych. Jednak w żadnym wypadku nie jest rzadkością, że kobieta przegapi swój termin porodu. U około 35% wszystkich kobiet w ciąży dziecko rodzi się po spodziewanym terminie. Z drugiej strony, nie mówi się o prawdziwym przenoszeniu do SSW 42+0. Występuje ono jednak tylko w 0,6% wszystkich ciąż.

Dla kobiet ten czas jest zazwyczaj bardzo stresujący. Godziny i dni ciągną się jak guma do żucia, a ciążowe dolegliwości robią resztę. Dlatego też niczego nie pragną bardziej niż tego, aby dziecko było wreszcie w drodze.

Z jednej strony przyszła mama może wywołać poród, jeśli tego chce. Jednak po około 10-14 dniach od terminu porodu staje się to medycznie konieczne. Ponieważ ilość płynu owodniowego stale się zmniejsza, dziecko nie może być już odpowiednio zaopatrzone. Ponadto indukcja porodu jest konieczna, jeśli wody płodowe już odeszły, ale 12 godzin później poród jeszcze się nie rozpoczął.

Gdy tylko minie przewidywany termin, co dwa-trzy dni sprawdza się stan zdrowia matki i dziecka, podłączając je do tomografu komputerowego. Jeśli wyniki są dobre, możesz poczekać jeszcze kilka dni.

Nikogo nie można zmusić do wywołania porodu. Zawsze jednak powinnaś czuwać nad zdrowiem swoim i dziecka. Gdy indukcja jest konieczna, w razie wątpliwości zawsze lekarz może podjąć lepszą decyzję.

Indywidualny raport z porodu, w którym lekarze musieli wywołać poród, można zobaczyć tutaj:

2. wywoływanie porodu – te metody są dostępne

Jeśli chcesz wywołać poród lub jesteś do tego zmuszona ze względów medycznych, zazwyczaj możesz wybierać spośród różnych metod. Jednak nie wszystkie opcje są odpowiednie dla każdej kobiety i dla każdej sytuacji porodowej. Dlatego zawsze powinnaś zasięgnąć indywidualnej porady u swojej położnej i/lub lekarza.

Poniżej przedstawiamy bardziej szczegółowo najczęściej stosowane metody i ich postępowanie.

Uwaga: Poród indukowany jest zazwyczaj bardziej bolesny. Dzieje się tak dlatego, że skurcze nie nasilają się naturalnie, lecz są sztucznie stymulowane. Organizm nie jest jeszcze gotowy, więc skurcze są ogólnie silniejsze.

2.1 Zakładanie cewnika balonowego

Jeśli kobieta nie odczuwa jeszcze żadnych skurczów, a szyjka macicy nie jest jeszcze otwarta, pomocne może okazać się założenie cewnika balonowego. Cewnik balonowy jest wprowadzany do pochwy w taki sposób, aby uciskał szyjkę macicy.

Ucisk ten może pobudzić skurcze i tym samym pozytywnie wpłynąć na zbliżający się poród. W zależności od potrzeby cewnik może pozostać w ciele przyszłej matki do 24 godzin.

Uwaga: Cewnika balonowego nie wolno zakładać, jeśli doszło już do pęknięcia pęcherza moczowego. W takim przypadku ryzyko infekcji jest zbyt duże.

2.2 Wykonanie roztworu jajecznego

Roztwór jajka to kolejna naturalna metoda indukcji porodu, która nie wymaga stosowania leków. Procedura jest w zasadzie bardzo prosta. Lekarz wchodzi palcem do pochwy, aby mechanicznie oderwać worek owodniowy od szyjki macicy.

Takie uwolnienie jajeczka może być bardzo bolesne, szczególnie dla matek pierwszorazowych, ponieważ tkanka nie jest jeszcze wstępnie rozciągnięta. Więcej o tej metodzie można dowiedzieć się tutaj.

2.3 Użycie prostaglandyn

Prostaglandyny zmiękczają szyjkę macicy i wspomagają poród
.

Substancja podobna do hormonu – prostaglandyna – powoduje zmiękczenie szyjki macicy i jej stopniowe otwieranie. W ten sposób poród może być ogromnie zaawansowany. Prostaglandyny dostępne są w postaci żelu, tabletek i czopków.

Metoda ta działa szczególnie dobrze tylko wtedy, gdy sama szyjka macicy nie jest jeszcze gotowa do porodu. Ponieważ jednak prostaglandyny mogą być podawane bardzo indywidualnie, możliwe jest dostosowanie dawki do odpowiedniej sytuacji. Dotyczy to zwłaszcza tabletek.

Ważne jest, aby nie przesadzić ze stymulacją, powodując jeden skurcz za drugim. W najgorszym przypadku może to doprowadzić do pęknięcia macicy. Niebezpieczeństwo to występuje zwłaszcza u tych kobiet, które miały już wcześniej wykonane cesarskie cięcie.

2.4 Podawanie oksytocyny w infuzji

Jeśli szyjka macicy jest już rozwarta na kilka centymetrów, ale proces porodu nie postępuje dalej, pomóc może podanie oksytocyny. Hormon ten podawany jest przez żyłę, dzięki czemu natychmiast dostaje się do krwiobiegu.

Oksytocyna wyzwala skurcze macicy, powodując skurcze. Dawka może być optymalnie dostosowana poprzez kroplówkę.

Problemem tej metody jest to, że przyszłe matki są na stałe podłączone do kroplówki, przez co ich swoboda ruchu jest mocno ograniczona.

2.5 Aktywne otwieranie worka owodniowego

Podczas otwierania pęcherza moczowego worek owodniowy jest nakłuwany specjalnym wiertłem do pęcherza.

Otwarcie pęcherza moczowego to metoda, którą rozważa się tylko u bardzo niewielu kobiet. Zamknięty jeszcze worek owodniowy nakłuwa się małym haczykiem, tak aby pękł i wypłynął płyn owodniowy. Od tego momentu poród zwykle rozpoczyna się samoistnie.

Ponieważ proces porodu jest inicjowany bardzo spontanicznie, musi zaistnieć wiele czynników, aby nie zagrozić zdrowiu dziecka i przyszłej matki. Na przykład szyjka macicy musi być dojrzała, a główka dziecka musi być już idealnie ułożona w miednicy.

Wadą tej metody jest to, że zwiększa się ryzyko infekcji, a w najgorszym przypadku może dojść do wypadnięcia pępowiny. W takim przypadku pomóc może jedynie nagłe cesarskie cięcie.

3. rozpocząć poród w sposób naturalny

Gorące kąpiele są relaksujące i mają pozytywny wpływ na poród
.

Aby uniknąć wywołania porodu przez lekarza, przyszli rodzice mogą już w domu zastosować kilka tips & tricks, aby aktywnie rozpocząć poród. Nie mają one żadnych skutków ubocznych, ponieważ są to tylko proste domowe sposoby.

Istnieją następujące możliwości, aby skrócić czas do porodu:

Nawet jeśli chcesz aktywnie wywołać poród, powinnaś powstrzymać się od picia specjalnego koktajlu porodowego. Efekt przeczyszczający może spowodować bardzo gwałtowne skurcze, które mogą prowadzić do skurczów, nudności i wymiotów.

4. dalsza literatura na temat „samostanowienia o porodzie

Bestseller No. 1
Bestseller No. 3
Determined Declan
  • Murphy, Ryan (Author)
Exit mobile version