Site icon I-love-you.pl

Elektywne cięcie cesarskie: przyczyny

wunschkaiserschnitt
Jakie są najczęstsze powody wykonania elektywnego cięcia cesarskiego?

W większości przypadków kobiety decydują się na elektywne cięcie cesarskie z powodów psychologicznych. Boją się albo bólu porodowego, utraty kontroli, albo tego, że podczas porodu pojawią się komplikacje, które w najgorszym przypadku mogą mieć fatalne skutki dla matki i/lub dziecka.

Jak wygląda postępowanie w przypadku planowanego cięcia cesarskiego?

Planowe cesarskie cięcie jest zazwyczaj planowane na około tydzień przed spodziewanym terminem porodu. Kilka dni wcześniej lekarz prowadzący wyjaśnia, jak będzie przebiegało znieczulenie i późniejszy poród. Dziecko jest następnie odbierane przy użyciu metody Misgav Ladach.

Jakie są zalety i wady elektywnego cięcia cesarskiego w porównaniu z normalnym porodem?

Elektywne cesarskie cięcie jest dla kobiety łatwiejsze do zaplanowania i ma tę zaletę, że poród jest bezbolesny. Jednak, jak w przypadku każdej innej operacji, mogą wystąpić komplikacje. Ponadto u dziecka występują czasem problemy z dostosowaniem.

Rodzaj porodu jest jednym z tematów, które są bardzo kontrowersyjnie omawiane wśród matek. Podczas gdy niektóre matki postrzegają elektywne cięcie cesarskie jako bardziej relaksującą opcję porodu, inne matki są gwałtownie przeciwne planowanej interwencji w przyrodzie.

W tym artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej przyczynom planowanego cięcia cesarskiego. Wyjaśnimy, jak przebiega elektywne cięcie cesarskie oraz jakie zalety i wady się z nim wiążą.
[button]Dalsza lektura na ten temat[/button]

1. elektywne cięcie cesarskie wynika najczęściej z przyczyn psychologicznych

Dla niektórych kobiet strach przed porodem jest wręcz nie do zniesienia.

Już na początku ciąży każda kobieta powinna zastanowić się nad tym, w jaki sposób chce urodzić swoje dziecko. Oczywiście może się zdarzyć, że to życzenie nie będzie mogło być zrealizowane ze względu na okoliczności zewnętrzne i komplikacje. Niemniej jednak ważne jest, aby mieć ogólny plan.

Jednak przy rozważaniu, czy urodzić dziecko w sposób normalny czy przez cesarskie cięcie, dużą rolę odgrywają nie tylko życzenia, ale także obawy i lęki.

Najczęstszą przyczyną wykonania cesarskiego cięcia na życzenie jest strach przed bólem porodowym. Zainteresowane kobiety obawiają się, że nie będą w stanie wytrzymać bólu i stracą kontrolę nad całą sytuacją. Powodem tego strachu w tym przypadku jest najczęściej brak zaufania do własnego ciała.

Jednak wiele kobiet boi się również, że podczas porodu coś pójdzie nie tak, przez co zdrowie matki i/lub dziecka może być zagrożone.

Niektóre matki, które rzeczywiście chciały mieć planowane cesarskie cięcie, ale urodziły dziecko naturalnie, opisują w większości pozytywne doświadczenia. Większość z nich nie mogła uwierzyć, że ich własne ciało może dokonać takich cudów.

2 Planowanie elektywnego cięcia cesarskiego – tak to zwykle wygląda

Ustalona data jest wyznaczona na elektywne cesarskie cięcie.

Jeśli chciałabyś urodzić dziecko przez cesarskie cięcie, powinnaś jak najwcześniej poinformować o tym wybrany szpital. Planowanie elektywnego cięcia cesarskiego odbywa się zazwyczaj na tydzień przed terminem porodu. Kolejny tydzień wcześniej odbywa się rozmowa między lekarzem a przyszłymi rodzicami na temat znieczulenia i zabiegu.

O ile w przypadku ostrych przyczyn medycznych cesarskie cięcie często wykonywane jest w znieczuleniu ogólnym, o tyle w przypadku planowanego cesarskiego cięcia zwykle znieczulana jest Pani za pomocą znieczulenia rdzeniowego. Anestezjolog za pomocą specjalnej igły wstrzykuje środek znieczulający do płynu nerwowego pomiędzy kręgami lędźwiowymi. Aby przyszli rodzice nie zauważyli niczego z zabiegu, przed brzuchem umieszcza się parawan.

Gdy tylko środek znieczulający zacznie działać, lekarze wykonują nacięcie o długości około dziesięciu centymetrów nad kością łonową, aby podzielić skórę warstwa po warstwie, a następnie wyjąć dziecko z łona matki. Technika ta nazywana jest metodą Misgav Ladach.

Po przecięciu pępowiny matka może trzymać swoje dziecko w ramionach. Następnie lekarz usuwa łożysko i zszywa macicę oraz ścianę brzucha. W sumie elektywne cięcie cesarskie trwa nie dłużej niż około 60 minut.

Nie musisz sama płacić za cesarskie cięcie. Koszty zabiegu pokrywa Państwa kasa chorych. Nie ma znaczenia, czy chodzi o ustawowe czy prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Koszty mogą zostać odrzucone tylko wtedy, gdy nie ma zgody lekarza.

Jeżeli po urodzeniu dziecka planowanie rodziny jest zakończone, to na życzenie można jednocześnie przeprowadzić sterylizację. Fakt, że nie jest konieczna żadna dodatkowa interwencja, zmniejsza ryzyko zdrowotne. Kolejną zaletą jest to, że koszty są z reguły pokrywane przez kasę chorych.

Jak przebiega planowe cesarskie cięcie, można zobaczyć na tym filmie:

3. cesarskie cięcie jest operacją, która wiąże się z ryzykiem

Długoterminowe konsekwencje cesarskiego cięcia
Zgodnie z wynikami raportu o stanie zdrowia dzieci Techniker Krankenkasse (TK), cesarskie cięcie zwiększa ryzyko, że w jego wyniku u dziecka rozwinie się przewlekłe zapalenie oskrzeli, zaburzenia rozwojowe, ADHD lub otyłość.

Kiedy jednak kobiety decydują się na poród pochwowy, zwykle robią to nie tylko ze strachu, ale także dlatego, że liczą na korzyści z tego typu porodu. Planowane cesarskie cięcie jest znacznie łatwiejsze do zaplanowania i pozwala na bezbolesny poród. Ponadto nie dochodzi do urazu krocza i mniejszego uszkodzenia dna miednicy.

Jednak cesarskie cięcie ma nie tylko zalety, ale także zagrożenia. Ponieważ w wyniku cesarskiego cięcia mogą wystąpić komplikacje, matki muszą pozostać w szpitalu przez co najmniej trzy dni. Ponadto, dziecko może mieć problemy z dostosowaniem. Dzieci urodzone przez cesarskie cięcie mają większe ryzyko wystąpienia alergii, astmy, celiakii i cukrzycy.

Poniżej znajduje się krótki przegląd najważniejszych zalet i wad związanych z planowanym cesarskim cięciem.

  • Poród może być zaplanowany
  • bezbolesny poród
  • mniejsze uszkodzenie dna miednicy
  • brak urazów krocza
  • brak późniejszych dysfunkcji seksualnych
  • mniejsze ryzyko porodu dla dziecka
  • powikłania związane z cesarskim cięciem
  • Co najmniej 3-dniowy pobyt w szpitalu
  • problemy z przystosowaniem się dziecka z powodu braku stresu porodowego
  • większe ryzyko wystąpienia u dziecka astmy, alergii, celiakii lub cukrzycy

4. słuchaj własnej intuicji przy podejmowaniu decyzji

Kiedy przychodzi do podjęcia decyzji, ważne jest, aby słuchać swojego jelita.

Kobiety, które podejmują świadomą decyzję o planowanym cesarskim cięciu, nierzadko są w naszym społeczeństwie potępiane i urażone. Większość ludzi nadal wierzy, że poród naturalny jest najzdrowszym i najbardziej naturalnym sposobem rodzenia.

Ale nawet jeśli większość jest tego zdania, nie powinnaś uzależniać tej ważnej decyzji od punktu widzenia innych ludzi. Zamiast tego niech Twój ginekolog lub położna szczegółowo poinformuje Cię o poszczególnych zaletach i ryzyku. Tylko w ten sposób można rozważyć wszystko na własną odpowiedzialność.

Ważne jest również, aby mówić o swoich obawach i lękach. Im lepszą i bardziej troskliwą opiekę otrzymasz, tym łatwiej będzie Ci podjąć decyzję zgodną z Twoimi własnymi życzeniami i wyobrażeniami.

Ponadto zawsze należy słuchać własnej intuicji. Jeśli masz złe przeczucia co do normalnego porodu, nie powinnaś dać się namówić rodzinie lub przyjaciołom. Każda matka musi sama zdecydować, jak chce przeżyć cud narodzin.

Jeśli urodzisz swoje dziecko przez cesarskie cięcie, jest bardzo prawdopodobne, że będziesz musiała urodzić każde następne dziecko przez cesarskie cięcie. Niemniej jednak poród spontaniczny jest w zasadzie możliwy.

5 Dalsza literatura na temat cesarskiego cięcia z wyboru

Bestseller No. 2
Bestseller No. 3
Get Through Primary FRCA: SBAs
  • Rangarajan, Desikan (BSc (Hons), PhD, MBBS, FRCA; Specialty Registrar, London Deanery, UK) (Author)
Exit mobile version