Site icon I-love-you.pl

Czy moje dziecko powinno chodzić do żłobka? Plusy, minusy i cechy dobrej placówki

kinderkrippe
Od kiedy moje dziecko może chodzić do żłobka?

Wiek, w którym dziecko może pójść do żłobka, zależy od odpowiednich przepisów. W Niemczech z reguły jest to możliwe od 1 roku życia. Niektóre placówki zapewniają opiekę od 8 tygodnia życia.

Co to jest „żłobek”?

Żłobek to placówka, w której opiekuje się dziećmi w wieku od 0 do 3 lat. Żłobki są prowadzone przez wykwalifikowanych pedagogów i oferują dzieciom wczesną edukację i pomoc.

Co moje dzieci robią w żłobku?

W żłobku dzieci mogą się bawić, uczyć, rozwijać społecznie i zdobywać nowe umiejętności. Edukatorzy zapewniają dzieciom zajęcia i projekty dostosowane do wieku, które rozwijają ich umiejętności poznawcze, językowe i motoryczne.

Wielu rodziców już podczas ciąży zadaje sobie pytanie, kiedy chcieliby umieścić swoje dziecko w opiece. Szczególnie dla matek, które chcą szybko wrócić do pracy, żłobek jest często ważnym rozwiązaniem. Jednocześnie wielu rodziców dręczy pytanie, czy tak wczesna zewnętrzna opieka nad dzieckiem to w ogóle dobry pomysł – w końcu wiele żłobków może opiekować się maluchami już od 8 tygodnia życia. Faktem jest, że na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznym „tak” lub „nie”, ponieważ wiele czynników odgrywa rolę.

Aby ułatwić Ci podjęcie decyzji, w poniższym artykule przybliżymy Ci pojęcie żłobka. Ponadto dowiedzą się Państwo, jak rozpoznać dobry żłobek oraz jakie wady i zalety niesie ze sobą ten temat.

Żłobek: przedszkole dla najmłodszych

Żłobek to placówka opieki dziennej dla dzieci w wieku od zera do trzech lat. Żłobki są często połączone z przedszkolami lub ośrodkami opieki dziennej, dzięki czemu dziecko może płynnie przechodzić między żłobkiem a przedszkolem.

Współczynnik opieki nad dziećmi w żłobkach jest niższy niż w przedszkolach. Na jednego opiekuna nie powinno przypadać więcej niż 5 dzieci. W żłobku Twoje dziecko będzie miało zapewnione jedzenie i pieluchy oraz będzie wspierane w swoich umiejętnościach motorycznych, językowych, osobistych i społecznych.

Misja edukacyjna żłobków

W dobrych żłobkach rozwój osobowości Twojego dziecka otrzymuje dużo miejsca i uwagi na jego potrzeby. Dziecko powinno być również wspierane w swojej samodzielności. Szczególnie w tak młodym wieku dzieci są jak gąbki – chłoną wszystko, uczą się w szalonym tempie i chcą mieć wkład przez cały dzień. Dlatego szczególnie ważne jest odpowiednie wsparcie.

W żłobku wspierane są umiejętności motoryczne i językowo-komunikacyjne Twojego dziecka. Ponadto, w stopniu odpowiednim dla dziecka, powinna być trenowana jego zdolność koncentracji. Również jego umiejętności społeczne są trenowane od najmłodszych lat. Na przykład, dziecko uczy się dzielić i komunikować swoje potrzeby.

Umiejętności społeczne są trenowane

Ważny jest również rozwój emocjonalny. Wychowawcy powinni wiedzieć, jak odpowiednio towarzyszyć najmłodszym dzieciom w ich emocjach. Ważne jest do tego cierpliwe i kochające środowisko.


Różne koncepcje pedagogiczne w żłobkach

Istnieją różne koncepcje pedagogiczne, które są realizowane w żłobkach i przedszkolach. Niektóre żłobki ściśle trzymają się jednej konkretnej koncepcji. Częściej jednak występują podejścia mieszane, w zależności od tego, w jakim podejściu przeszkolony jest personel. Niektóre znane podejścia to:


Organizacja w żłobku: codzienna rutyna przyjazna dziecku

W żłobku codzienna rutyna jest dostosowana do potrzeb dzieci. W tym wieku ważne jest, aby dzieci miały dużo czasu na swobodną zabawę. Ponadto,poprzez wspólne działania , ćwiczone sąumiejętności społeczne . W ramach małego programu dzieci ćwiczą umiejętność koncentracji, np. wspólne muzykowanie przy użyciu instrumentów perkusyjnych lub oglądanie teatrzyku kukiełkowego.

Organizacja posiłków jest różna w poszczególnych żłobkach. Niektóre otrzymują posiłki od firmy cateringowej . Większe placówki często mają własną kucharkę. W inicjatywach rodzicielskich zdarza się również, że rodzice na zmianę sami zajmują się gotowaniem. To ile posiłków dziecko zjada w żłobku zależy od tego jak długo tam przebywa. Większość żłobków oferuje obecnie opiekę całodzienną , ale można też zdecydować się na mniejszą liczbę posiłków.

W żłobku dziecko będzie również przewijane i pielęgnowane. Z reguły trzeba przynieść własne środki do pielęgnacji pieluszek. Niektóre żłobki organizują to we własnym zakresie i pobierają dodatkową opłatę.

Koszty i finansowanie

Koszty żłobka zależą od różnych czynników, na przykład od wielkości miasta, w którym się mieszka, oraz od koncepcji edukacyjnej żłobka.

W przypadku żłobków prowadzonych przez instytucje miejskie lub niezależne pobierana jest zazwyczaj składka rodzicielska, która nie jest zależna od dochodów. Wynosi ona zwykle od 200 do 300 euro. Czasami istnieje również możliwość rozłożenia opłaty w zależności od liczby godzin opieki.


Wskazówka: Istnieją różne sposoby finansowania kosztów żłobka. Jeśli dochody rodziców są poniżej pewnego limitu, mogą oni zostać zwolnieni z wkładu rodzicielskiego lub otrzymać zniżkę. W tym celu należy złożyć wniosek. O tym, jak to działa, można dowiedzieć się we właściwej gminie lub w samej placówce opieki nad dziećmi.


Miejsca w żłobkach prowadzonych przez prywatne podmioty są droższe. Z reguły miejsce w takiej placówce kosztuje od 500 do 1.500 euro miesięcznie.

Jak wybrać odpowiedni żłobek

Znalezienie odpowiedniego żłobka często nie jest takie proste. W wielu miastach brakuje wykwalifikowanych pracowników, co negatywnie wpływa na klucz opieki lub liczbę dostępnych placówek. Szczególnie w przypadku opieki nad dziećmi w wieku od 0 do 3 lat, gdzie nie ma jeszcze ustawowego uprawnienia do miejsca w żłobku, poszukiwania bywają trudne. Dlatego należy zacząć poszukiwania odpowiednio wcześnie.

Ważne są warunki lokalowe w żłobku.

Oto kilka punktów do rozważenia podczas poszukiwania miejsca. Przy wyborze odpowiedniego żłobka można zadać sobie następujące 10 pytań:


10 pytań, które należy zadać żłobkowi

1 Czy żłobek jest łatwo dostępny?

Zastanów się, jak będziesz codziennie docierać do żłobka: Samochodem, rowerem czy komunikacją miejską? Czy żłobek powinien znajdować się w odległości spaceru? Następnie należy odpowiednio uszeregować kryteria wyszukiwania.

2 Czy ważna jest dla Ciebie określona koncepcja pedagogiczna?

Często można dowiedzieć się, jak działa dana placówka, wykonując pierwszy telefon lub odwiedzając stronę internetową. W przeciwnym razie rozmowa z dyrekcją może rzucić światło na tę sprawę.

3 Ile może kosztować świetlica?

W Niemczech w większości świetlic płaci się tylko składkę rodzicielską i ewentualnie ryczałt za wyżywienie. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w poprzednim rozdziale tego artykułu.

4 Jakie wrażenie robi na Państwu personel?

Czy wychowawcy traktują dzieci z miłością i cierpliwością? Czy Twoje dziecko ma stałego opiekuna? To ostatnie jest szczególnie ważne w przypadku najmłodszych dzieci. Oraz: Jaki jest stosunek ilościowy opieki nad dziećmi?

5 Jakie pokoje są dostępne i jak są umeblowane?

Upewnij się, że obiekty są zaprojektowane w sposób odpowiedni dla małych dzieci (dostępne półki? Brak źródeł zagrożenia? Urządzenia do zabawy? Dostępny przewijak? Łóżka? Czystość?)

6 Jakie są godziny otwarcia?

Ważne jest, aby były one zgodne z Twoimi godzinami pracy.

7 Czy jest ustalona struktura dzienna?

Szczególnie w przypadku najmłodszych dzieci stała struktura daje im poczucie bezpieczeństwa. Jednak stała nie oznacza sztywna lub przepełniona: Powinno być wystarczająco dużo miejsca na swobodną zabawę i indywidualne potrzeby dzieci. Dla niemowląt indywidualne pory picia i spania są bardzo ważne, aby wzmocnić ich podstawowe zaufanie.

8 Jaki jest skład grupy?

Konstelacja jest zawsze korzystna, gdy grupa składa się ze starszych i młodszych dzieci, ponieważ zwłaszcza maluchy uczą się wiele od starszych.

9 Czy oferowane są długie okresy adaptacyjne (2-4 tygodnie)?

Bardzo ważne jest, aby przejście do opieki zewnętrznej było łagodne i aby dziecko czuło się komfortowo w obcych rękach. W końcu przyjęcie do żłobka często oznacza, że rodzice i dziecko są po raz pierwszy oddzieleni od siebie na dłuższy czas.

10 I wreszcie: jakiego zaangażowania rodziców się oczekuje?

Najważniejsze jest tu to, czego sami chcecie: Czy chcecie przejąć dużo inicjatywy? Czy współdecydowanie jest dla Ciebie ważne? Często znajdziesz to w inicjatywach rodzicielskich. A może ważniejsze jest dla Ciebie, abyś miał jak najmniejszy wysiłek organizacyjny?


Zdobycie miejsca w żłobku oznacza nawiązanie kontaktów

Aby uzyskać miejsce w żłobku, zazwyczaj najpierw można uzyskać informacje w swoim mieście lub gminie, dzwoniąc lub umawiając się na spotkanie. Wiele gmin posiada również strony internetowe, na których można znaleźć najważniejsze informacje.

Następnie powinieneś dowiedzieć się, jakie żłobki są dostępne w Twojej okolicy, potem czas na telefon. W ten sposób można dowiedzieć się, czy są dostępne jakieś miejsca. Niektóre placówki lubią też, gdy przychodzi się osobiście – najlepiej wcześniej zapytać telefonicznie, czy jest to pożądane. Możesz również uzyskać dobre wrażenie o obiekcie i personelu.


Wskazówka: Inną możliwością jest nawiązanie kontaktu z innymi rodzinami z dziećmi. Jeśli znasz osoby z sąsiedztwa, zapytaj, czy możesz im towarzyszyć w ich przedszkolu.

Po znalezieniu odpowiadającej Ci placówki, w której są wolne miejsca, możesz omówić swoje potrzeby w zakresie opieki nad dzieckiem podczas osobistego spotkania. Otrzymasz wtedy zazwyczaj dalsze informacje, jak np. jakie opłaty są pobierane i jakie dokumenty musisz przedstawić, aby Twoje dziecko otrzymało miejsce w żłobku.


Plusy i minusy żłobka

Na koniec chcielibyśmy przedstawić Państwu listę argumentów za i przeciw, którymi możecie się kierować przy podejmowaniu decyzji za lub przeciw żłobkowi.

ZaletyWady
Masz możliwość pójścia do pracy.Miejsce opieki nad dzieckiem kosztuje.
Twoje dziecko będzie pod opieką i aktywnym wsparciem doświadczonych nauczycieli.Dziecko jest oddzielone od Państwa na dłuższy okres czasu.
Twoje dziecko poznaje inne dzieci i nawiązuje kontakty społeczne.Twoje dziecko może zachorować, ponieważ przebywa z wieloma innymi dziećmi.

Na koniec warto powiedzieć jeszcze jedną rzecz

Żłobek może być wielkim wsparciem dla Ciebie i Twojego dziecka. Ważne jest, aby dobrze przemyśleć, czy żłobek jest dla Ciebie właściwym wyborem i który żłobek najbardziej Ci odpowiada. Jak widać, to, czy żłobek jest dla Państwa odpowiedni, zależy od wielu czynników i od tego, jakie czynniki odgrywają rolę. Ostatecznie pozostaje to Państwa indywidualną decyzją i zależy od Państwa osobistych okoliczności.

Źródła

Żłobek FAQ

Ile kosztuje żłobek miesięcznie?

Z reguły żłobek kosztuje 200 – 300 € miesięcznie. Placówki prowadzone przez prywatnych usługodawców są jednak znacznie droższe.

Czy żłobki są dobre czy złe dla mojego dziecka?

To, czy żłobek jest dobry czy zły dla dziecka, zależy od różnych czynników, na przykład od potrzeb dziecka i rodziny. Żłobki mają zarówno zalety jak i wady, ale mogą być wielkim wsparciem dla dziecka i rodziny.

Co jest lepsze – żłobek czy childminder?

To, czy lepszy dla dziecka jest żłobek czy opiekunka, zależy od różnych i indywidualnych czynników. Żłobek oferuje profesjonalną edukację wczesnoszkolną i wsparcie. Opiekunka do dziecka oferuje rodzinną atmosferę i indywidualną opiekę.

Jaka jest różnica między żłobkiem a przedszkolem?

Kita to skrót od „day care centre” i jest pojęciem zbiorczym dla żłobka i przedszkola. Jednak nie wszystkie ośrodki opieki dziennej mają żłobek. Różnica między żłobkiem a Kitą polega na tym, że w żłobku opiekuje się wyłącznie dziećmi w wieku od 0 do 3 lat, a w Kicie opiekuje się wszystkimi dziećmi w wieku od 0 do 6 lat.

Żłobek czy przedszkole – gdzie należy moje dziecko?

To, czy Twoje dziecko pójdzie do żłobka czy do przedszkola, zależy od jego wieku. Jeśli jest starsze niż 3 lata, idzie do przedszkola, w przeciwnym razie do żłobka.

Exit mobile version