Site icon I-love-you.pl

Ciąża pozamaciczna: objawy, przyczyny i przebieg

bauchhoehlenschwangerschaft
Co to jest ciąża pozamaciczna?

W ciąży pozamacicznej zapłodnione jajo nie zagnieżdża się w macicy, lecz w brzuchu. Taka ciąża pozamaciczna występuje jednak bardzo rzadko, więc prawdopodobieństwo jest mniejsze niż 0,1%.

Jakie są objawy ciąży pozamacicznej?

Podczas gdy niektóre kobiety nie mają żadnych objawów ciąży pozamacicznej, inne skarżą się na typowe objawy wczesnej ciąży. Należą do nich brak miesiączki, nudności i łagodny ból w podbrzuszu.

Jakie leczenie jest dostępne w przypadku takiej diagnozy?

Z reguły organizm kobiety samodzielnie kończy ciążę pozamaciczną. Jeśli tak się nie dzieje, zarodek musi zostać usunięty za pomocą leków lub operacji, ponieważ w ciąży pozamacicznej zdrowie matki jest bardzo zagrożone. Istnieje jednak kilka przypadków, w których dziecko mimo wszystko zostało donoszone do terminu.

W normalnej ciąży jajo wędruje w górę do macicy i tam się zagnieżdża. Jeśli jednak zapłodnione jajo nie zagnieżdża się w macicy, lecz w jamie brzusznej, jest to ciąża brzuszna. Podobnie jak ciąża pozamaciczna, jest to ciąża pozamaciczna.

O tym jak często występuje ciąża pozamaciczna, jakie objawy na nią wskazują i jakie przyczyny są za nią odpowiedzialne dowiesz się tutaj.
[button]Dalsza lektura na temat ciąży[/button]

1. w ciąży pozamacicznej jajo znajduje się poza macicą

Istnieją różne formy ciąży pozamacicznej.

Podobnie jak ciąża pozamaciczna, ciąża brzuszna należy do ciąż, w których jajo zagnieżdża się poza macicą. Po łacinie nazywa się je również ciążami pozamacicznymi (EUG). W przypadku ciąży pozamacicznej jajo dostaje się do jamy brzusznej przez jajowód.

W normalnych warunkach jajo zostaje wydalone z jajnika, gdzie w jajowodzie zostaje zapłodnione przez plemnik. Jajo wędruje następnie do macicy, gdzie dojrzewa do embrionu.

W przypadku ciąży pozamacicznej może dojść w ten sposób do komplikacji – jajo nie trafia do macicy i przyczepia się np. do otrzewnej. Ponieważ macica nie jest konieczna, do ciąży pozamacicznej może dojść również po histerektomii lub sterylizacji.

Na szczęście ten rodzaj ciąży występuje bardzo rzadko. Ogólnie rzecz biorąc, prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży pozamacicznej wynosi około 0,01%. Według badań przyjmuje się w Niemczech wskaźnik 20 ciąż pozamacicznych na 1000 żywych urodzeń. Około 95% ciąż, w których jajo zagnieżdża się poza macicą, to ciąże pozamaciczne.

2 W większości przypadków odpowiedzialne są przyczyny anatomiczne.

Wcześniejsza sztuczna inseminacja może zwiększyć ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej
.

To, że jajo nie dociera do macicy przez jajowody jak zwykle, może mieć różne przyczyny, z których wszystkie nie zostały jeszcze w pełni naukowo wyjaśnione.

Transport jajeczka może być zaburzony przez następujące aspekty:

Zapalenie kanalików, które w wielu przypadkach wywołane jest przez chlamydie, również może być czynnikiem wyzwalającym ciążę pozamaciczną. Za dodatkowy czynnik ryzyka uznaje się również palenie papierosów.

3. Niektóre ciąże pozamaciczne są bezobjawowe

poziom hCG
W normalnej ciąży poziom hCG znacznie wzrasta i podwaja się przynajmniej co dwa dni w pierwszych tygodniach. Natomiast w ciąży pozamacicznej jest on stosunkowo niski.

Ciąża pozamaciczna zwykle nie jest możliwa do wykrycia bez badania USG. Podobnie jak w przypadku normalnej wczesnej ciąży, wiele dotkniętych nią kobiet może cierpieć z powodu takich objawów, jak poranna choroba, napięte piersi, a także brak miesiączki. Test ciążowy jest również pozytywny.

Wprzeciwnym razie ciąża brzuszna zwykle postępuje bez objawów, a tym samym pozostaje niezauważona. Fakt, że w dalszym przebiegu nie występują żadne objawy, wynika przede wszystkim z tego, że w jamie brzusznej jest wystarczająco dużo miejsca. W wielu przypadkach zarodek obumiera samoistnie z powodu zbyt małej podaży substancji odżywczych.

Diagnoza stawiana jest zazwyczaj wyłącznie na podstawie badania. Większość kobiet, które mają pozytywny test w domu, udaje się następnie do ginekologa między 9. a 12. tygodniem ciąży, aby wykonać badanie ultrasonograficzne w celu potwierdzenia ciąży.

Podczas tego badania lekarz może stwierdzić, czy zapłodnione jajo zamieszkało w macicy. Jeśli mimo oznak ciąży tak się nie stanie, bardziej szczegółowe badania USG mogą pomóc w odnalezieniu zagnieżdżonego jaja.

Uwaga: ciąża pozamaciczna jest bardzo niebezpieczna i może zagrażać życiu. Dlatego w przypadku wystąpienia poważnych objawów należy koniecznie wezwać lekarza lub karetkę pogotowia.

4. ciąża brzuszna – gdy interwencja chirurgiczna jest nieunikniona

Konieczne jest usunięcie zarodka, aby nie zagrażać życiu matki.

Ponieważ zarodek znajdujący się w jamie brzusznej nie może być zaopatrywany w wystarczającą ilość substancji odżywczych, w połowie przypadków organizm po krótkim czasie sam przerywa ciążę. Zarodek obumiera, po czym tkanka zostaje ponownie wchłonięta.

Jeśli tak się nie dzieje, leczenie jest pilnie potrzebne, w przeciwnym razie mogą wystąpić poważne konsekwencje dla matki. Ryzyko wystąpienia poważnych powikłań, takich jak zrosty z innymi organami, jest bardzo wysokie.

Jeśli jajo jest jeszcze bardzo małe, lekarz podaje leki dożylnie lub domięśniowo, aby przerwać ciążę. Jeśli jajo już mocno osadziło się w jamie brzusznej, nie da się uniknąć laparoskopii lub chirurgicznego otwarcia jamy brzusznej. To ostatnie może sprawić duże problemy, ponieważ zazwyczaj trzeba usunąć również łożysko i część jelita.

Jeśli ciąża brzuszna jest już zaawansowana, stanowi to zagrożenie dla życia matki. Wykrwawienie się na śmierć jest największym niebezpieczeństwem.

Jest to bardzo rzadkie, ale zdarzały się przypadki, że w ciąży pozamacicznej dziecko zostało donoszone do terminu. Jeśli matka upiera się, aby zatrzymać i nosić dziecko na własne ryzyko, musi ono zostać urodzone przez cesarskie cięcie w 32. do 34. tygodnia ciąży. Poród naturalny nie jest możliwy. Według naukowców szanse na przeżycie tego porodu przez matkę i dziecko wynoszą jeden na milion.

5. zamów książki o ciąży bezpośrednio online

Bestseller No. 1
Dziennik dla kobiet w ciąży I Dziennik do wpisania I Moje prezenty dla kobiet w ciąży I Książka ciąży I Prezent na czas ciąży
  • ♥ Łapa wspomnienia – 84 stron przekonuje stylowym wzornictwem i uroczym wzornictwem. Zapewniają wystarczająco dużo miejsca do wypełniania, samodzielnego wykonania oraz na najpiękniejsze zdjęcia i wspomnienia z ciąży.
  • ♥ Jakość – album na dokumenty w formacie DIN A4 ze stabilną twardą okładką, wiązaniem nici i wysokiej jakości naturalnym papierem wyróżniają ten dziennik ciąży.
  • ♥ Pomysł na prezent – dla najlepszej przyjaciółki, siostry lub koleżanki z pracy – ten album na czas ciąży nadaje się doskonale jako prezent dla przyszłej mamy.
  • ♥ Made in Germany – niebo. Serce. Papier to młode niemieckie przedsiębiorstwo rodzinne. Projektujemy nasze produkty i drukujemy regionalnie w Niemczech.
  • ♥ 100% zwrot pieniędzy – My w Himmel.Herz. Papier zaufamy naszej jakości i chcielibyśmy umożliwić zakup absolutnie bez ryzyka. Jeśli nie jesteś w 100% zadowolony po 30 dniach, otrzymasz zwrot pieniędzy!
Bestseller No. 3
Atmosphera - Dziennik ciążowy Książka 74 strony
  • Atmosphera - Dziennik ciążowy Książka 74 strony
  • Waga produktu: 0,45 kg - Materiał: Karton i papier - Wymiary produktu: L. 18,5 x l. 23,2 x wys. 2 cm
  • Model: Mój dziennik
Exit mobile version