Site icon I-love-you.pl

Ciąża pozamaciczna: I nagle robi się poważnie

Ob eine Eileiterschwangerschaft gefährlich ist
  • W ciąży pozamacicznej zapłodnione jajo nie trafia z powrotem do macicy na czas.
  • W 95 procentach wszystkich ciąż pozamacicznych jajo rozwija się w jednym z jajowodów.
  • Jeśli jajo nie umrze na czas, dotknięta nim kobieta znajduje się w sytuacji zagrażającej życiu.

Nie zawsze wszystko przebiega prawidłowo od zapłodnienia jaja do porodu. W ciąży pozamacicznej (ciąża jajowodowa) zapłodnione jaj onie zagnieżdża się w macicy. Z powodu wad strukturalnych lub funkcjonalnych pozostaje ono w jajowodzie, gdzie się rozwija.
W zależności od umiejscowienia jaja, albo obumiera ono we wczesnym stadium, albo rozrasta się w sytuację zagrażającą życiu dotkniętej nim kobiety. Dowiedz się tutaj, jak rozpoznać ciążę pozamaciczną i jak przebiega leczenie.

1) częstość występowania ciąży pozamacicznej

Ciąża pozamaciczna

Jeśli zapłodnione jajo pozostaje poza macicą, nazywa się to ciążą pozamaciczną (ciążą ektopową). Implantacja jest możliwa w jajnikach, w jamie brzusznej, w szyjce macicy lub w ścianie macicy. Poza implantacją w jamie brzusznej nie ma możliwości uratowania zarodka.

Tak zwana ciąża pozamaciczna występuje w około 1 do 2 procent wszystkich ciąż. Zalicza się do niej wszystkie ciąże, w których zapłodnione jajo zagnieżdża się w miejscach poza macicą. W większości ciąż pozamacicznych jajka omyłkowo zagnieżdżają się w jajowodzie.
Liczba fałszywych implantacji rośnie. Wielu lekarzy upatruje przyczyny tego stanu rzeczy w równie rosnącej liczbie zakażeń jajowodów i sztucznych zapłodnień. Te ostatnie można tłumaczyć tym, że kobiety poddające się sztucznym zapłodnieniom mają zazwyczaj istniejące wady rozwojowe macicy lub jajowodów, które zwiększają ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej.
Liczbę ciąż pozamacicznych zwiększa również lepsze wczesne wykrywanie. Wiele ciąż pozamacicznych, które są wykrywane obecnie, nie było wykrywanych w przeszłości i ustępowały samoistnie.

2. objawy ciąży pozamacicznej

Podobnie jak w przypadku ciąży prawidłowej, test jest dodatni.

Podobnie jak w przypadku normalnej ciąży, w ciąży pozamacicznej test ciążowy jest pozytywny. Jednak poziom hormonów ciążowych jest niższy i powoli maleje, zamiast rosnąć. Dlatego, choć kobiety z ciążą pozamaciczną również zmagają się z mdłościami i innymi objawami, są zazwyczaj słabsze. Nie mają też miesiączki.
Pierwsze silne sygnały, że ciąża nie przebiega normalnie, pojawiają się, gdy zarodek przetrwa pierwsze dni i tygodnie i rośnie w wąskim jajowodzie. W okresie między 6 a 9 tygodniem ciąży często zaczynają się silne bóle brzucha i plamienia.
Mogą one wystąpić również w normalnej ciąży, ale mogą również wskazywać na ciążę pozamaciczną. Jeśli ciąża pozamaciczna nie zostanie rozpoznana i leczona na tym etapie, może dojść do pęknięcia jajowodu, co stanowi sytuację ostrego zagrożenia życia kobiety ciężarnej.

3 Specyficzne objawy ciąży pozamacicznej

4. konsekwencje ciąży pozamacicznej dla matki i dziecka

Jajo utknęło w jajowodzie w połowie drogi do macicy.

W przypadku wykrycia ciąży pozamacicznej należy podjąć natychmiastowe działania. Konsekwencje dla zarodka są takie same przy wszystkich metodach leczenia, ponieważ dziecko nie może przeżyć.
Istnieje duże ryzyko zdrowotne dla poszkodowanej kobiety, jeśli zarodek nie odpadnie samoistnie w odpowiednim czasie lub zostanie usunięty medycznie.
Ponieważ leczenie ciąży pozamacicznej jest możliwe tylko dzięki nowoczesnym metodom medycyny, ciąża pozamaciczna jeszcze w ubiegłym wieku zagrażała życiu. Szacuje się, że jeszcze pod koniec XIX wieku ciąża pozamaciczna była przyczyną 70 procent zgonów wśród młodych kobiet. Dziś śmiertelność z powodu ciąży pozamacicznej wynosi zaledwie 0,1 procenta leczonych przypadków.

5. przyczyny ciąży pozamacicznej

Endometrioza obejmuje rozrosty poza macicą.

Przyczyną wystąpienia ciąży pozamacicznej jest w zasadzie to, że jajo nie mogło na czas pokonać drogi do macicy.
Normalnie zapłodnione jajo potrzebuje od trzech do pięciu dni, aby dotrzeć do macicy, ale powinno dotrzeć najpóźniej po sześciu lub siedmiu dniach. Wtedy właśnie jajo zagnieżdża się, niezależnie od jego aktualnego położenia. W przyczynach ciąży pozamacicznej rozróżnia się zaburzenia strukturalne i funkcjonalne.

5.1 Przyczyny strukturalne: Zrosty jako bariera

5.2 Zaburzenia czynnościowe: Infekcje jajowodów są najczęstszą przyczyną.

Wkładka wewnątrzmaciczna może być przyczyną ciąży pozamacicznej
.

Jedną z najczęstszych przyczyn ciąży pozamacicznej jest bakteryjne zapalenie macicy. Atakuje ono nabłonek rzęskowy, który leży na wyściółce jajowodu. Transportuje on jajo przez jajowód – jeśli zostanie zniszczony lub uszkodzony, między rzęskami powstaje luka. Oznacza to, że jajo może nie być w stanie być dalej transportowane.
Inną funkcjonalną przyczyną ciąży pozamacicznej może być zaburzona gospodarka hormonalna. Lekarze zakładają, że skład i siła różnych hormonów ma wpływ na stan i procesy zachodzące w jajowodzie. Jeśli ta równowaga jest zaburzona, może dojść do wadliwego transportu.

6. Czynniki ryzyka wystąpienia ciąży pozamacicznej

Największym czynnikiem ryzyka ciąży pozamacicznej jest zapalenie jajowodów. Dlatego uważa się, że najlepszym środkiem ostrożności jest zapobieganie jej.
Wiele czynników ryzyka ciąży pozamacicznej jest ściśle związanych z zapaleniem jajowodów lub wyściółki macicy.

Czynnik ryzyka Charakterystyka Skutek
Bakteryjne zapalenie jajowodów Bakterie trafiają do jajowodu, gdzie uszkadzają błonę śluzową i rzęski. Przyczynami mogą być częste wypróżnianie pochwy, zabiegi chirurgiczne lub częste stosunki seksualne. Zapalenie jajowodów zwiększa ryzyko 6 do 8 razy i jest najważniejszą przyczyną ciąży pozamacicznej.
Endometrioza Tkanka przypominająca wyściółkę macicy rozrasta się poza jamą macicy, powodując silny ból, zwłaszcza podczas miesiączki. Może prowadzić do zrostów w jajowodzie. Jeśli rozproszona tkanka rozrośnie się w jajowodzie, można uniemożliwić transport zapłodnionego jaja.
Antykoncepcja za pomocą IUD

Miedziany lub hormonalny IUD jest wprowadzany do macicy, aby zapobiec ciąży. Jeśli IUD rani macicę podczas wprowadzania lub jeśli nie pasuje prawidłowo, może to prowadzić do infekcji, które powodują zapalenie jajowodów. Jeśli ciąża występuje pomimo IUD, IUD może działać jako bariera dla jajka.
Palenie Palenie zmienia skład śluzu w szyjce macicy. Jeśli błona śluzowa nie jest już w pełni funkcjonalna, patogeny mogą wnikać i promować stan zapalny.
Częsta zmiana partnera Częste zmiany partnera i duża aktywność seksualna zwiększają prawdopodobieństwo zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową. Choroby przenoszone drogą płciową, takie jak chlamydie czy gonokoki sprzyjają zmianom w błonie śluzowej i zapaleniu jajowodów.
Zaawansowany wiek kobiet w ciąży Ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej wzrasta wraz z wiekiem. Starsze kobiety są bardziej niż młodsze narażone na nieprawidłowe zmiany w jajowodach lub ryzykowne sztuczne zapłodnienie.

Prawdopodobieństwo zajścia w kolejną ciążę pozamaciczną po pierwszej wynosi blisko 20 procent, a w przypadku ponownego wystąpienia ponad 50 procent.

7. Leczenie ciąży pozamacicznej

Pozytywny test ciążowy, ale brak jajeczka w macicy: W najlepszym przypadku lekarz może wykryć ciążę pozamaciczną
.

Przede wszystkim należy wykryć ciążę pozamaciczną. W tym celu przy podejrzeniu wykonuje się badanie ultrasonograficzne, a kobieta jest badana dopochwowo. Jeśli w macicy nie zostanie znaleziony zarodek, można wnioskować o ciąży pozamacicznej. Dokładna lokalizacja jaja jest jednak bardzo trudna do wykrycia na wczesnym etapie. Zazwyczaj ciąża pozamaciczna jest wykrywana dopiero wtedy, gdy objawy są już bardzo wyraźne lub w najgorszym przypadku mamy do czynienia z nagłym przypadkiem wymagającym natychmiastowego działania.

7.1 Chirurgiczne usunięcie

W nagłych przypadkach operacja może uratować życie dotkniętej nią kobiety.

Bardzo często po wykryciu ciąży pozamacicznej jajo jest usuwane chirurgicznie. Zazwyczaj odbywa się to poprzez laparoskopię, dzięki czemu ryzyko zabiegu jest jak najmniejsze.
Jeśli kobieta pragnie mieć dziecko, robi się wszystko, co możliwe, aby zachować uszkodzony jajowód i podczas operacji usunąć tylko uszkodzoną tkankę ciążową.
Jeśli nie ma już chęci posiadania dzieci, ponieważ kobieta ma już dzieci, jajowód może zostać usunięty jako środek zapobiegawczy.

7.2 Stosowanie leków

Rzadziej tkanka ciążowa lub zarodek są usuwane poprzez podanie cytotoksyny – metotreksatu. Trucizna ta jest również stosowana w terapii nowotworowej. Zapobiega ona wzrostowi komórek, powodując obumarcie tkanki zarodka.
Tę metodę można wybrać tylko wtedy, gdy zarodek jest mniejszy niż cztery centymetry i nie ma jeszcze ostrych objawów. Tylko wtedy martwa tkanka może zostać usunięta w sposób naturalny i jest wystarczająco dużo czasu, aby toksyna komórkowa zaczęła działać.

Uwaga: Jeśli kobieta chce ponownie zajść w ciążę po leczeniu cytotoksyną, powinna odczekać co najmniej rok. To gwarantuje, że cytotoksyna nie pozostawiła w organizmie żadnych pozostałości.

7.3 Obserwacja przebiegu

Jeśli ciąża pozamaciczna zostanie wykryta w bardzo wczesnym stadium, kobieta dotknięta chorobą może mieć obserwowany jej przebieg.
W najlepszym przypadku jajo odczepi się samo, dzięki czemu operacja lub podawanie leków nie jest konieczne.

Exit mobile version