Site icon I-love-you.pl

Ciąża i koty: Wskazówki dotyczące unikania toksoplazmozy

schwangere frau mit katze
Jaki jest problem między kotami a ciążą?

Zakażenie toksoplazmozą kotów przed urodzeniem dziecka może prowadzić do masywnych uszkodzeń, które wpływają na resztę życia dziecka.

Czy mogę nie mieć już kota, jeśli jestem w ciąży?

Oczywiście, że możesz zatrzymać swojego kota. Istnieje jednak kilka środków ostrożności, które należy podjąć, aby upewnić się, że nie zarazisz się toksoplazmozą.

Czy toksoplazmoza jest przenoszona tylko przez koty?

Oprócz kocich odchodów, surowe mięso również stanowi ryzyko. Ponadto warzywa mogą zostać skażone, jeśli kot twój lub sąsiada wędruje po ogrodzie.
W szczególności upewnij się, że nosisz rękawiczki podczas pracy w ogrodzie i odpowiednio podgrzewasz warzywa.

Koty i ciąża – to niestety dwa tematy, które dla wielu osób nie idą w parze. Co roku zatem liczne koty trafiają do schroniska dla zwierząt, nie mając ku temu dobrego powodu.

Z obawy przed toksoplazmozą wiele kobiet spodziewających się dziecka oddaje kota na wszelki wypadek. Ale czy rzeczywiście jest to konieczne? I jak wysokie jest ryzyko zarażenia się tą chorobą?

W naszym artykule dowiesz się, w jaki sposób ciąża jest możliwa również z kotem i gdzie należy zachować ostrożność.

1. kot jako ryzyko w ciąży

Podczas sprzątania na sierści mogą być roznoszone patogeny.

Często można odnieść wrażenie, że żadna kobieta w ciąży nie powinna mieć kota, jeśli jest za to odpowiedzialna.
W rzeczywistości jednak w żadnym wypadku nie jest tak, że trzeba zrezygnować z kota tylko dlatego, że jest się w ciąży. Choć strach przed toksoplazmozą jest duży, to rzeczywista liczba dzieci poszkodowanych przez tę chorobę jest niezwykle mała.

Widać to szczególnie wyraźnie, gdy ogromną liczbę kotów żyjących w niemieckich gospodarstwach domowych łączy się z zakażeniami toksoplazmozą u kobiet w ciąży.
Kot od lat jest niekwestionowanym ulubionym pupilem Niemców. W tym kraju żyje dumne 13,7 mln kotów.
Natomiast liczba kobiet w ciąży, które zapadają na toksoplazmozę wynosi zaledwie około jednego procenta.

W żadnym wypadku nie można jednak założyć, że zakażenie w czasie ciąży zostało wywołane przez kota.
Istnieją bowiem inne sposoby, w jakie kobiety w ciąży mogą zarazić się pasożytem.

2 Toksoplazmoza nie zawsze jest wywoływana przez koty

Pewność daje test

Mimo że koty są powszechnie kojarzone z toksoplazmozą, istnieją inne sposoby zarażenia. Szczególnie często zdarza się to właśnie tymi sposobami:

W ciągu życia prawdopodobieństwo zarażenia się toksoplazmozą znacznie wzrasta, nawet jeśli w domu lub mieszkaniu nie mieszka kot.

Jednak wiele osób dotkniętych chorobą nawet nie zauważa, że już zaraziło się toksoplazmozą. Objawy są zwykle niewielkie lub w ogóle niezauważalne i w przeciwnym razie mogą być mylone z infekcją grypopodobną.

Wskazówka: Pojedyncze zakażenie powoduje uodpornienie. Jeśli więc masz wystarczającą ilość przeciwciał, nie musisz się już obawiać choroby w czasie ciąży. Można to stwierdzić podczas (odpłatnego) testu w gabinecie lekarskim.

3. unikaj kocich odchodów – w ten sposób unikniesz zakażenia w czasie ciąży.

Wiele kotów jest już uodpornionych:

Szacuje się, że tylko 1 do 2 % wszystkich kotów domowych żyjących w Niemczech jest nosicielami toksoplazmozy.

Jeśli mieszkasz z kotami podczas ciąży, ważne jest, aby przestrzegać pewnych środków ochronnych. Nie ma problemu z pogłaskaniem kota. Jednak każda przyszła mama powinna zadbać o to, aby ryzyko zakażenia było jak najmniejsze.

Ponieważ toksoplazmoza jest zwykle przenoszona z kotów na ludzi poprzez kał, kobiety w ciąży powinny unikać samodzielnego czyszczenia kuwety.
Jeśli nie jest to możliwe ze względu na samotne mieszkanie, w każdym przypadku należy nosić jednorazowe rękawiczki, które można wyrzucić bezpośrednio po czyszczeniu.

Zawsze pracuj w rękawiczkach

Ponadto, ty (lub lepiej twój partner) powinieneś codziennie czyścić kuwetę, aby zmniejszyć ryzyko infekcji.
Ogólnie rzecz biorąc, wydalane pasożyty są zakaźne dopiero po okresie około 2 do 4 dni.
Dlatego, jeśli kuweta jest codziennie czyszczona, nie ma miejsca na przeniesienie na człowieka.

Ponieważ jednak koty są bardzo czystymi zwierzętami i „myją się”, pasożyty mogą być również przenoszone z odbytu na futro i w ten sposób stać się zagrożeniem podczas ciąży.
Dlatego nie należy unikać kotów w ogóle. Nie należy jednak całować kota ani pozwalać mu lizać twarzy. Po pogłaskaniu kota należy umyć ręce, nawet jeśli początkowo będzie to oznaczało zmianę w codziennym życiu.

Jeśli weźmiesz sobie do serca te wskazówki, nie ma nic złego w łączeniu ciąży i kotów. Oto krótkie podsumowanie najważniejszych aspektów:

Koty nabywają również odporność na toksoplazmozę, więc odchody nie są już zakaźne. Największe ryzyko występuje więc u młodych kotów, które przebywają na zewnątrz. Koty domowe natomiast nie zarażają się w normalnych warunkach, ponieważ dostają tylko gotowe jedzenie.

Jak może przebiegać ciąża u kotów, można zobaczyć na tym filmie na YouTube:

4. toksoplazmoza – zagrożenie dla nienarodzonego dziecka

Zakażenie w czasie ciąży często ma poważne konsekwencje dla dziecka.

W trakcie ciąży coraz bardziej wzrasta prawdopodobieństwo zakażenia i przeniesienia go na nienarodzone dziecko.
Jednocześnie jednak stopniowo zmniejsza się ryzyko wystąpienia najgorszych możliwych objawów, które niemal zawsze prowadzą do utraty dziecka w pierwszym trymestrze.

Jeśli masz koty i w czasie ciąży dojdzie do infekcji, może to skutkować poważnym upośledzeniem fizycznym i psychicznym. Widmo dotyka niemal całego organizmu. Może dojść do uszkodzenia serca, płuc lub wątroby, a także mózgu. Upośledzenie umysłowe, napady padaczkowe i wodogłowie to tylko niektóre z możliwych ograniczeń dla dziecka.

Chociaż leczenie za pomocą leków jest możliwe, to również niesie ze sobą ryzyko, dlatego najważniejszą rzeczą dla wszystkich przyszłych matek powinno być dostosowanie własnego zachowania, aby zapobiec zakażeniu toksoplazmozą.

Okres inkubacji jest stosunkowo długi, wynosi od dwóch do trzech tygodni. Dlatego też zakażenie często nie jest bezpośrednio związane z konkretnym wydarzeniem.

Chociaż psy mogą również zachorować na toksoplazmozę, w przeciwieństwie do kotów, przeniesienie na ludzi nie jest możliwe.

Exit mobile version