Site icon I-love-you.pl

Aspiryna w ciąży: kiedy jest dozwolona

Aspirin während der Schwangerschaft
  • Aspiryna w ciąży nie jest w zasadzie zabroniona, ale powinna być (jeśli to możliwe) przyjmowana tylko w małych dawkach w pierwszym trymestrze.
  • Jeśli aspiryna jest przyjmowana w ciąży po 5. miesiącu, może to mieć negatywny wpływ na poród oraz zdrowie matki i dziecka.
  • Jeśli to tylko możliwe, aspiryna powinna być zastąpiona naturalnymi środkami w czasie ciąży. Środki domowe i ćwiczenia są często bardzo dobrą alternatywą, a przede wszystkim nieszkodliwą dla matki i dziecka!

Większość ludzi bierze aspirynę na ból głowy jako rzecz oczywistą. Jednak aspiryna w ciąży nie powinna być już tak beztrosko przyjmowana, ponieważ konsekwencje mogą być niebezpieczne dla nienarodzonego dziecka.

W tym poradniku wyjaśniamy, kiedy można przyjmować aspirynę w ciąży, jaka dawka jest dozwolona i dajemy wskazówki, jak rozwiązać niejeden ból bez aspiryny lub innych (niezdrowych) środków przeciwbólowych.

1. aspiryna w pierwszym trymestrze jest w dużej mierze nieszkodliwa

Wszystko albo nic

Ponieważ w pierwszych tygodniach i tak obowiązuje zasada „wszystko albo nic”, organizm wypłukuje zapłodnione jajo ponownie wraz z okresem, jeśli obciążenie organizmu z powodu przedawkowania szkodliwych substancji, np. z leków, narkotyków lub alkoholu, jest zbyt duże.

We wczesnej ciąży większości kobiet zależy na tym, by mimo wszystko przyjmować jak najmniej leków czy niezdrowych substancji (alkohol, papierosy), by nie zaszkodzić dziecku, a nawet nie ryzykować aborcji. Ale będąc w ciąży i przyjmując aspirynę na nieprzyjemne bóle, w pierwszym trymestrze w normalnych dawkach jest to dozwolone. Nie jest to tylko podane na ulotce dołączonej do opakowania.

Jak dotąd, mimo różnych badań, nie ma dowodów na to, że sporadyczne i nieregularne przyjmowanie aspiryny w ciąży ma jakiekolwiek konsekwencje dla dziecka. Zwykłą tabletkę aspiryny można przyjmować w normalnej, niewielkiej dawce bez wahania aż do 5. miesiąca. Zawsze jednak należy rozważyć, czy przyjmowanie tabletek jest rzeczywiście konieczne, czy też krótki odpoczynek nie może już przynieść ulgi w bólu.

Z kolei przyjmowanie Aspirin Complex w czasie ciąży powinno być unikane. W najgorszym przypadku Aspirin Complex może doprowadzić do wad rozwoj owych w czasie ciąży.

2. od 30. tygodnia ciąży aspiryna może mieć negatywny wpływ na poród.

Aspiryna w czasie ciąży, a dokładniej od 30 tygodnia ciąży, może mieć negatywny wpływ na poród i dziecko na wiele sposobów. Możliwe są m.in.

Aspiryna może mieć negatywny wpływ na poród, dlatego powinna być przyjmowana tylko w nagłych przypadkach po konsultacji z lekarzem.

Jeśli aspiryna jest przyjmowana w czasie ciąży, należy to robić tylko po konsultacji z ginekologiem. Jako dobrą alternatywę często poleca się paracetamol. Z kolei Aspirin Effect jest zabroniony tylko w ostatnich 3 miesiącach ciąży, to samo dotyczy Aspiryny plus C.

3. aspiryna może być przyjmowana podczas karmienia piersią, ponieważ tylko niewielka jej ilość przechodzi do mleka matki.

Podobnie jak w pierwszym trymestrze, nie są znane badania łączące choroby/problemy dziecka i stosowanie aspiryny przez matkę podczas karmienia piersią. Aspiryna może być przyjmowana (choć zawsze w małych dawkach) podczas karmienia piersią. Przenikanie przez mleko matki jest bardzo małe i dlatego nie jest uważane za szkodliwe dla dziecka.

Zalety i wady przyjmowania aspiryny w czasie ciąży

  • Łagodzi silny ból u matki, która może odczuwać także dodatkowy dyskomfort związany z ciążą.
  • Działanie rozrzedzające krew może pozwolić na lepszy przepływ krwi do łożyska.
  • Od 5 miesiąca kobiety powinny przejść na środki alternatywne, ponieważ ich działanie może mieć negatywny wpływ na poród.
  • Może znacznie opóźnić lub przedłużyć poród. Odpowiednio może to mieć negatywny wpływ na zdrowie matki i dziecka.

4. Istnieje wiele sposobów łagodzenia bólu, aby przejść przez bycie w ciąży bez aspiryny.

Często odpoczynek, a w razie potrzeby zwolnienie lekarskie do pracodawcy pomogą Ci dojść do siebie bez leków.

Najczęściej po tabletki przeciwbólowe sięgamy z przyzwyczajenia. W końcu efekt jest szybki i, zwłaszcza w dzisiejszym zaganianym świecie pracy, wiele osób nie może sobie pozwolić na dłuższe przerwy na regenerację. W czasie ciąży obowiązują jednak inne zasady, dlatego kobiety ciężarne w przypadku długotrwałych i silnych ataków bólu powinny poprosić lekarza o zwol nienie lekarskie, aby móc zwalczyć ból w naturalny, łagodny sposób.

Zasadniczo ćwiczenia fizyczne lub lekki trening cardio (w zależności od przyczyny bólu) są zawsze dobrą metodą leczniczą. Szczególnie bóle spowodowane napięciem lub bólem głowy mogą być w ten sposób szybko złagodzone. Ponadto istnieją oczywiście następujące metody:

Bóle głowy Bóle napięciowe/mięśniowe Ból brzucha
Ćwiczenia na świeżym powietrzu. Każda forma ćwiczeń. Kojąca herbata z rumianku.
Sen i odpoczynek (nawet w zaciemnionym pokoju z zimną flanelą na czole przy łagodnych migrenach). Masaż (np. przez fizjoterapeutę) lub ciepła kąpiel w celu odprężenia i rozluźnienia mięśni). Butelka z gorącą wodą na brzuchu, która poprawia krążenie krwi i może mieć odpowiednie działanie przeciwbólowe lub przeciwskurczowe.

Ewentualnie można zapytać lekarza o leki homeopatyczne. Nie wpływają one tak mocno na organizm, ale ich działanie jest często równie dobre jak tabletki aspiryny.

Uwaga: Jedyną wadą leków ziołowych lub nawet domowych środków przeciwbólowych: efekt często nie następuje tak szybko, że odrobina cierpliwości jest absolutnie konieczna.

5. ważne pytania i odpowiedzi

5.1 Dlaczego aspiryna jest przepisywana przez lekarza w czasie ciąży?

Dzięki działaniu rozrzedzającemu krew, łożysko może być lepiej ukrwione.

W rzeczywistości, działanie rozrzedzające krew aspiryny ma wpływ na poprawę przepływu krwi do łożyska. Dostarczenie łożysku aspiryny 100 (mg) i w związku z tym przepisanie tego leku nie jest rzadkością, ale powinno być ostatecznością i również przyjmowane tylko pod kontrolą lekarza.

Jak długo lek jest przyjmowany, zależy od decyzji lekarza. W zależności od okoliczności, niektóre leki są nawet podawane tylko pod obserwacją w szpitalu.

5.2 Jestem w ciąży bez wiedzy i przyjmuję aspirynę: Czy muszę się teraz martwić o moje dziecko?
Ponieważ np. jednorazowe zażycie aspiryny 100 we wczesnej ciąży nie ma udowodnionych skutków dla dziecka, nie powinnaś się martwić. Jeśli dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży, to i tak kolejnym krokiem jest wizyta u ginekologa. Zbada on Cię dokładnie i (na życzenie) przeprowadzi także różne badania, które pozwolą określić stan zdrowia Twojego dziecka.

5.3 Jestem w ciąży i chcę brać aspirynę na gorączkę. Czy istnieją bardziej tolerowane alternatywy?
Właściwie paracetamol również obniża gorączkę, ale jest znacznie bezpieczniejszy, zwłaszcza w drugim i trzecim trymestrze. Chociaż zawsze należy skonsultować się z lekarzem, paracetamol jest znacznie lepiej tolerowany niż aspiryna.

Exit mobile version